Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με "φόρα" από την αναμέτρηση με την Βάσας και χωρίς να αφήσει περιθώρια στον Πανναξιακό, χρειάστηκε κάτι λιγότερο από μια ώρα και 10 λεπτά για να φτάσει σε μια ακόμα εύκολη νίκη με 3-0 σετ.

Άψογη λειτουργία του ερυθρόλευκου μπλοκ, γρήγορο +7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-1) και επιβολή του ελέγχου που επιθυμούσαν, ήταν τα στοιχεία από την έναρξη του αγώνα. Οι ερυθρόλευκες προηγήθηκαν μέχρι και με 12 πόντους (24-8) και πήραν εύκολα το σετ με 25-10 ύστερα από επίθεση της Τσβετάνοβα.

Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να προβάλουν αντιστάσεις στο 2ο σετ, προηγήθηκαν με 1-4 για να μειώσει ο Ολυμπιακός και να ισοφαρίσει δυο φορές με την Γιώτα σε 5-5 και 6-6, ενώ η κεντρική του Θρύλου έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο σετ, διαμορφώνοντας το 7-6.

Από τη στιγμή που προηγήθηκαν οι ερυθρόλευκες πάτησαν "γκάζι" και πήραν και το δεύτερο σετ με 25-14.

Ο Πανναξιακός μπήκε στο τρίτο σετ με σκοπό να προσπαθήσει να πάρει όσα περισσότερα μπορούσε, αλλά η αντίσταση που προέβαλλε ήταν μόνο μέχρι το 3-4, αφού με ένα σερί πόντων οι ερυθρόλευκες έφτασαν στο 8-4 και έκτοτε η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς μέχρι την λήξη του σετ στο 25-15, με τις αθλήτριες του Ολυμπιακού να συνεχίζουν να αγωνίζονται σε υψηλό τέμπο μέχρι την τελευταία φάση.

Τα σετ:

25-10

25-14

25-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 11 (1 ασ., 10/22 επ., 69%υπ-44%αρ.), Μαλασάϊ 14 (2 ασ., 12/21 επ., 60%υπ-60%αρ.), Λαμπρούση 8 (1 ασ., 6/13 επ., 1μπ.), Χριστοδούλου 5 (1 ασ., 1/1 επ., 3 μπ.), Τσβετάνοβα 12 (12/20 επ.), Κοκκινάκη -λ/ (33% υπ- 33% αρ.), Κωνσταντίνου 2 (2/4 επ.), Τέζα, Εμμανουηλίδου.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ζ. Κόβατσιτς): Μιλοβάνοβιτς, Διώτη 10 (10/33 επ., 47%υπ.-47%αρ.), Καρπουζά 3 (1/9 επ., 2 μπ.), Τοτσίδου 9 (1 ασ., 8/28 επ., 57% υπ-43%αρ.), Μεταξά 4 (3/5 επ., 1μπ.), Περίν 4 (2/9 επ., 2μπ.), Κελεσίδου -λ/ (53%υπ-31%αρ.), Νούσια 1 (1ασ.), Φαρκονα, Δρακουλίδου.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: "Απο την αρχή του αγώνα παρουσιαστήκαμε σε πολύ καλή κατάσταση, όπως άλλωστε και στα τρία τελευταία ματς και νομίζω ότι αγώνα με τον αγώνα θα παίζουμε όλο και καλύτερα. Στα δυο πρώτα σετ παίξαμε πολύ καλό βόλεϊ και δεν επιτρέψαμε στον Πανναξιακό να αντιδράσει. Πιστεύω ότι θα συνεχίσουμε το ίδιο καλά και στους υπόλοιπους αγώνες που απομένουν μέχρι την διακοπή".

Η ακραία του Ολυμπιακού, Ναντζέγια Μαλασάι, τόνισε: "Σε κάθε αγώνα προσπαθώ να δίνω τον καλύτερο εαυτό μου για την ομάδα. Αισθάνομαι υπέροχα στον Ολυμπιακό μιας και το κλίμα στην ομάδα είναι εξαιρετικό με τις συναθλήτριες μου αλλά και τον προπονητή μας. Σήμερα νικήσαμε μια πολύ καλή ομάδα και η νίκη αυτή μας δίνει ώθηση για την συνέχεια. Θέλουμε να διατηρήσουμε το παιχνίδι μας σε  υψηλά επίπεδα και φυσικά να κατακτήσουμε τους στόχους μας".