Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με μια καρυδάτη ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο επικράτησε με 64-62 του Παναθηναϊκού και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών.

Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι για μια ακόμα φορά ήταν πολύ άστοχοι, στα μέσα του τέταρτο δεκαλέπτου βρέθηκαν να χάνουν με 10 πόντους (58-48), όμως, με τη καρδιά του πρωταθλητή και με μεγάλα σουτ έφεραν τα πάνω-κάτω και πέτυχαν μια σπουδαία νίκη!

Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν το παράτησαν το παιχνίδι, πίστεψαν στην ανατροπή και τελικά πέτυχαν το στόχο τους! Ο κόσμος στάθηκε στο πλευρό τους, ακόμα και όταν ο Ολυμπιακός ήταν πίσω με διψήφια διαφορά και στο τέλος όλοι μαζί πανηγύρισαν το 2-1!

Όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά, όταν ο Θρύλος με σπουδαίες άμυνες βρέθηκε σε θέση να διεκδικήσει τη νίκη. Ο Πρίντεζης 2 λεπτά πριν το τέλος με τρίποντο έφερε το ματς στον πόντο (61-62). Οι γηπεδούχοι έσφιξαν ακόμα περισσότερο την άμυνά τους, εγκλώβισαν τον Παναθηναϊκό και με δύο εύστοχες βολές του Μιλουτίνοφ πέρασαν μπροστά με 63-62. Ο Ολυμπιακός έπαιξε ξανά πολύ καλή άμυνα, με τον Παπανικολάου να αναγκάζει τον Σίγκλετον να υποπέσει σε βήματα και στη συνέχεια ο Πρίντεζης με 1/2 εύστοχες βολές έκανε το 64-62. Στην τελευταία φάση ο Τζέιμς αστόχησε αρχικά σε δίποντο και στη συνέχεια σε τρίποντο και ο Θρύλος πανηγύρισε τη νίκη!

Μπήκε καλά, αλλά...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και χάρη στα καλάθια των Πρίντεζη, Παπαπέτρου, Μιλουτίνοφ, αλλά στην εύστοχη βολή του Σπανούλη προηγήθηκε με 7-5. Στη συνέχεια ο Σπανούλης με δύο νέες εύστοχες βολές έκανε το 9-7 και ο Γκριν με τρίποντο έδωσε αέρα 5 πόντων στους πρωταθλητές Ελλάδας (12-7). Ο Αμερικανός λίγο αργότερα ξαναχτύπησε έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με νέα… βόμβα έκανε το 15-11. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη από τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι κυριολεκτικά τα… έσπασαν, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με καλάθι του Παππά (16-15). Λίγο πριν την εκπνοή του δεκαλέπτου ο Μπιρτς με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 16-16.

Αστοχος

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έπαθε μπλακ άουτ και έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να προηγηθεί με 21-16. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση και παρότι μείωσαν σε 18-21 με δύο εύστοχες βολές του Γιανγκ, στη συνέχεια βρέθηκαν πίσω με 7 πόντους (18-25). Ο Ολυμπιακός με τέσσερις πόντους από τους Γιανγκ και Αγραβάνη μείωσε στους 3 (22-25), ωστόσο, ο Θρύλος και πάλι πλήρωσε την κακή αμυντική του λειτουργία και βρέθηκε πίσω με 30-23. Στη συνέχεια ο Παπανικολάου με λέι απ μείωσε σε 25-30 και ο Γιανγκ με ωραίο καλάθι έκανε το 27-30. Ο Σίγκλετον με τρεις πόντους έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στους φιλοξενούμενους (33-27), με το καλάθι του Αμερικανού να λειτουργεί σαν ξυπνητήρι για τους «ερυθρόλευκους»!

Ξύπνησε!

Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ξύπνησαν, έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ και τέσσερις πόντους από τον Μιλουτίνοφ μείωσαν αρχικά σε 31-33. Στην επόμενη επίθεση ο Παπανικολάου πέτυχε τρίποντο για το 34-33 και σήκωσε στο πόδι το ΣΕΦ! Ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κατάφερε να γυρίσει το ματς. Ο Μιλουτίνοφ με καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα έκανε το 36-33 και η κόρνα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους πρωταθλητές Ελλάδας στο +3.

Αγνώριστος

Στο δεύτερο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν υποτονικοί, με τον Ρίβερς να ισοφαρίζει σε 36-36. Στη συνέχεια ο Καλάθης στον αιφνιδιασμό έκανε το 38-36, με τον Πρίντεζη να ισοφαρίζει σε 38-38. Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα πολύ άσχημα ποσοστά του, κυρίως έξω από τη γραμμή του τριπόντου, με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει καλάθι με τον Γκιστ για το 43-41. Στην εκπνοή της περιόδου ο Παπαπέτρου με λέι απ έφερε το ματς στα ίσια και οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 43-43.

Από την κόλαση...

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων. Η άμυνά τους έμπαζε… νερά και στην επίθεση ήταν στατικοί, γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να προηγηθεί με 6 πόντους (48-54). Στην επόμενη επίθεση οι διαιτητές χρέωσαν με τεχνική ποινή τον Παπανικολάου, με τον Τζέιμς να κάνει το 48-55, ενώ στη συνέχεια ο Ρίβερς με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 10 (48-58).

... στον παράδεισο!

Το τρίποντο του Αμερικανού ξύπνησε τους παίκτες του Ολυμπιακού, με τους Μάντζαρη και Σπανούλη να σκοράρουν τρίποντα και μειώνουν σε 54-58. Ο Τζέιμς έκανε το 54-60 και ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο βολές του Μιλουτίνοφ για το 56-60. Ο Σέρβος ξαναχτύπησε και με κάρφωμα έκανε το 58-60, με τον Καλάθη να δίνει ξανά προβάδισμα 4 πόντων στον ΠΑΟ. Ο Πρίντεζης με τρίποντο έφερε το ματς στον πόντο (61-62) και ο Μιλουτίνοφ με δύο βολές έκανε το 63-62. Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, με τον Παπανικολάου να παίζει αμυνάρες στα επιθετικά όπλα του Παναθηναϊκού. Ο Πρίντεζης 13’’ για το τέλος, με 1/2 βολές έκανε το 64-62 και έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη. Στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων ο Τζέιμς αστόχησε σε δίποντο, αλλά και τρίποντο και ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-33, 43-43, 64-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ) Παπαπέτρου 8 (1), Μιλουτίνοφ 14, Πρίντεζης 10 (1τριπ., 7 ριμπ.), Μάντζαρης 3 (1), Σπανούλης 5 (1τριπ., 7ασ.), Γκριν 6 (2), Μπιρτς 1, Γιανγκ 7, Γουότερς, Αγραβάνης 4, Παπανικολάου 6 (1).

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (1), Ρίβερς 8 (2), Φελντέιν 4, Μπουρούσης 2, Καλάθης 11 (1), Τζέιμς 16 (3), Φώτσης, Παππάς 4, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 6 (2).