Το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται για να κατακτήσει το πρωτάθλημα έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με 63-58. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν καρδιά και ψυχή στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο και πέτυχαν μια σπουδαία νίκη.

Ο Θρύλος απέδειξε ότι διαθέτει μέταλλο και καρδιά πρωταθλητή και παρότι δεν είχε καλά ποσοστά στην επίθεση, κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κράτησε το πλεονέκτημα της έδρας και πλέον προηγείται με 1-0 στη σειρά των τελικών.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού είδε τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να πραγματοποιεί ένα σπουδαίο παιχνίδι και μάλιστα στα τελευταία λεπτά πέτυχε κρίσιμους πόντους, δίνοντας το προβάδισμα στους πρωταθλητές Ελλάδας. Ο Σέρβος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 12 πόντους, έχοντας 4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Γιώργος Πρίντεζης (12π.) και Βασίλης Σπανούλης (11π.), ο οποίος έκανε double-double, καθώς μοίρασε και 10 ασίστ.

Η σειρά πλέον μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ, όπου την Πέμπτη ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό με στόχο να κάνει το δεύτερο βήμα για την κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου πρωταθλήματος.

Δυνατό ξεκίνημα

Ο κόσμος έδωσε ώθηση στους παίκτες του Ολυμπιακού, οι οποίοι μπήκαν δυνατά και με καλάθια των Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπαπέτρου και Πρίντεζη προηγήθηκαν με 10-4. Ο Τζέιμς μείωσε σε 10-6, όμως, ο Πρίντεζης με νέο τρίποντο έκανε το 13-6. Ο εκ των αρχηγών του Θρύλου λίγο αργότερα ξαναχτύπησε για το 15-6 και στη συνέχεια ο Γιανγκ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το τελικό 19-10 της πρώτης περιόδου.

Εχασε το ρυθμό του

Στην πρώτη επίθεση του δεύτερου δεκαλέπτου ο Ρίβερς μείωσε σε 19-13, όμως, η απάντηση από τον Ολυμπιακό ήταν άμεση και με τρίποντο του Παπανικολάου έστειλε και πάλι τη διαφορά στους 9 πόντους (22-13). Ο Ουότερς πέτυχε το πρώτο του καλάθι στην αναμέτρηση για το 24-13 και έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 11 πόντων στον Θρύλο. Σε εκείνο το σημείο οι διαιτητές άρχισαν τις… ομορφιές τους, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει αρχικά σε 24-18 με τον Ρίβερς και στη συνέχεια σε 24-21 με τον Καλάθη.

Ο Μπορούσης έφερε το ματς στον πόντο (24-23), με τον Μιλουτίνοφ να δίνει ανάσα στον Ολυμπιακό για το 26-23. Ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Φώτση προηγήθηκε με 27-26 και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν χαρακτήρα και με καλάθι του Σπανούλη πήραν και πάλι το προβάδισμα (28-27), ενώ λίγο αργότερα ο Γκριν έκανε με τρίποντο το 31-29. Ο Ρίβερς ισοφάρισε σε 31-31 και ο Ολυμπιακός με τέσσερις σερί πόντους από τους Μιλουτίνοφ και Μπιρτς πήρε κεφάλι στο σκορ με 35-31.Το τελικό 35-33 του πρώτου ημιχρόνου έκανε ο Φώτσης.

Ισορροπημένο παιχνίδι

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πρίντεζης έκανε το 37-33 και στη συνέχεια ο Παπανικολάου σκόραρε για το 39-35. Ο «ερυθρόλευκος» φόργουορντ λίγο αργότερα ξαναχτύπησε για το 43-37 και στη συνέχεια ο Μιλουτίνοφ έδωσε αέρα 7 πόντων στον Θρύλο (45-38). Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός όμως έπαθε μπλακ-άουτ στην επίθεση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός και αρχικά μείωσε σε 45-43 με τον Σίγκλετον, ενώ στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 46-45, με τρίποντο του Ρίβερς. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 48-50.

Η ψυχή του «Μίλου» και η εμπειρία του αρχηγού έκαναν τη διαφορά

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τη νίκη. Ο Παπαπέτρου ισοφάρισε σε 50-50 και στη συνέχεια ο Μπιρτς έδωσε προβάδισμα στον Θρύλο για το 52-50. Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού δεν είχε συνέχεια και οι «πράσινοι» με πόντους από τους Τζέιμς και Μπορούση προηγήθηκαν με 58-55. Τότε μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή, με τον Σπανούλη να μειώνει σε 57-58 και στη συνέχεια ο Μιλουτίνοφ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 59-58. Ο Σέρβος στην επόμενη επίθεση ξαναχτύπησε για το 61-58. Στην άμυνα ο Παπανικολάου έκανε μια τρομερή τάπα πάνω στον Ρίβερς, στην προσπάθειά του να ρίξει τρίποντο και ο αρχηγός με δύο ακόμα εύστοχες βολές έκανε το τελικό 63-58.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 35-33, 48-50, 63-58