Ο Ολυμπιακός χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα διέλυσε στο ΣΕΦ τον Αρη με 84-54 και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Α1. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ του Θρύλου ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 17 πόντους. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού είχε 5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Γκριν και Γιανγκ, οι οποίοι πέτυχαν από 11 πόντους, αλλά και ο Πρίντεζης, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 πόντους.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στον δεύτερο αγώνα της σειράς, ο οποίος θα γίνει το Σάββατο στην Θεσσαλονίκη.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και με δύο πόντους από τον Πρίντεζη και τρεις από τον Μάντζαρη προηγήθηκε με 5-0. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, απάντησαν και αρχικά ισοφάρισαν σε 5-5 με τον Καββαδά, ενώ στη συνέχεια έκαναν 11-7 με λέι απ του Κάμινγκς. Ο Θρύλος αντέδρασε και ισοφάρισε 11-11 με τον Πρίντεζη και λίγο αργότερα ο Μάντζαρης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με 14-13. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα και με καλάθια των Γιανγκ και Παπανικολάου προηγήθηκε με 19-13 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +4 (21-17).

Στην δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Παπανικολάου, ο οποίος με τρίποντο έκανε το 25-17. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μούρτος μείωσε σε 25-19, για να έρθει ο «Παπ» να πετύχει νέο καλάθι για το 27-19. Ο φόργουορντ του Θρύλου ξαναχτύπησε λίγο αργότερα και με γκολ-φάουλ έκανε το 32-24. Στη συνέχεια πέτυχε και νέο γκολ-φάουλ για το 37-27, ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Γκριν έδωσε αέρα 13 πόντων στον Θρύλο, κάνοντας το 44-31, που ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και… εξαφανίστηκε! Ο Θρύλος με τέσσερις πόντους από τον Σπανούλη, δύο από τον Παπανικολάου και μια εύστοχη βολή από τον Μπιρτς προηγήθηκε με 51-33 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Λίγο αργότερα ο Γιανγκ με κάρφωμα έκανε το 56-35 και στη συνέχεια ο Αγραβάνης έδωσε αέρα 25 πόντων (60-35) στους πρωταθλητές Ελλάδας. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +26 (64-38).

Το νερό πλέον είχε μπει στο αυλάκι, με τους «ερυθρόλευκους» να σκέφτονται ήδη το δεύτερο παιχνίδι στην Θεσσαλονίκη. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξεκούρασε τα «βαριά» του όπλα, με τον Ολυμπιακό, πάντως, να συνεχίζει σε υψηλό ρυθμό και να ολοκληρώνει τον αγώνα στο +30 (84-54).

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-31, 64-38, 84-54.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 17(1), Μάντζαρης 6(2), Σπανούλης 10, Γκριν 11(3), Μπιρτς 4, Γιανγκ 11, Τολιόπουλος 5(1), Παπαπέτρου, Γουότερς 3, Αγραβάνης 5(1).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Σκορ 3(1), Κάμινγκς 10, Γιάνκοβιτς 10(1), Καββαδάς 14, Ντραγκίσεβιτς, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 1, Ζάρας 8(2), Χρηστίδης, Τζάκσον, Μούρτος 5.