Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στον τρίτο τελικό και ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη με 3-2 σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» πλέον θα τα δώσουν όλα την Πέμπτη στην Πυλαία, προκειμένου να πάρουν τη νίκη και να ισοφαρίσουν σε 2-2 τη σειρά των τελικών. Αν τα καταφέρουν το πρωτάθλημα θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι, το οποίο θα γίνει στο Ρέντη την ερχόμενη Κυριακή.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Στο ξεκίνημα του 1ου σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 6-9 και τον Ολυμπιακό να απαντάει ισοφαρίζοντας σε 9-9. Στη συνέχεια ο Άθος Κόστα έγραψε το 13-12 δίνοντας το προβάδισμα στον Θρύλο με τον ΠΑΟΚ να προσπερνάει εν νέου με 13-14. Οι ανατροπές στο σκορ συνεχίστηκαν με το μπλοκ του Άθος Κόστα στον Ντάντε για το 15-14 και με πρώτο χρόνο του ίδιο ο Θρύλος πήγε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Μετά από επίθεση άουτ του Σωτηρίου οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν για πρώτη φορά (μετά το 3-1) σε προβάδισμα 2 πόντων (17-15) και ο Τσούπκοβιτς πάνω στο φιλέ το αύξησε πετυχαίνοντας το 18-15! Ο Αγκάμεζ με δυνατή επίθεση διατήρησε το +3 (19-16) το οποίο μετατράπηκε σε +4 στη συνέχεια (20-16, 22-19). Από επίθεση του Αγκάμεζ στην ευθεία οι «ερυθρόλευκοι» που είχαν επιβάλει πλήρως το παιχνίδι τους έφτασαν στο 23-19, ο Φράγκος σημείωσε το 24-19 και ο Κοκκινάκης πέτυχε το 25-20 για τον Θρύλο που προηγήθηκε με 1-0 στα σετ!

Ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά στο 2ο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 4-1 όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 4-4 και 5-5. Με μπλοκ του Κοκκινάκη στον Στάροβιτς ο Θρύλος πήγε μπροστά με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Αγκαμέζ νικώντας το τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ διαμόρφωσε το 11-9 και το +2 διατηρήθηκε με πρώτο χρόνο του Νταφ (12-10). Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Τσούπκοβιτς οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν το προβάδισμά τους (13-10) και με άσσο ο Αγκάμεζ σημείωσε το 14-10! Από επίθεση του Κολομβιανού διαγώνιου στην ευθεία προήλθε το 15-11 για τους Πειραιώτες που πήγαν μπροστά με 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.  Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν με 17-16 και 18-17 και προσπέρασαν με 18-19 μετά από δυο άσσους του Σαφράνοβιτς. Ο Τσούπκοβιτς ισοφάρισε άμεσα σε 19-19 και ο Νταφ με μπλοκ στον Ντάντε έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Θρύλο (21-20)! Ο Καναδός κεντρικός του Ολυμπιακού με το δεύτερο διαδοχικό πόντο σημείωσε το 22-20 όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στη συνέχεια σε 23-23 και πήραν το σετ με 23-25, για το 1-1 στα σετ.

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ για να ισοφαρίσουν πρώτη φορά σε 7-7 με μπλοκ του Άθος Κόστα στον Ντάντε και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν με 7-8 υπέρ των φιλοξενούμενων στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Από το 8-10 με το οποίο βρέθηκε να χάνει ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 10-10 με νέο μπλοκ του Άθος Κόστα στον Ντάντε. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Αγκάμεζ να ισοφαρίσει σε 11-11, ενώ ο Τσούποκβιτς έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον Θρύλο σημειώνοντας το 13-12. Οι φιλοξενούμενοι με 3-0 σερί προσπέρασαν για το 13-15 και πήγαν μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ με 14-16. Ο Ολυμπιακός πλησίασε (16-17) όμως η διαφορά διευρύνθηκε στη συνέχεια (17-20) στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Σλόμπονταν Μπόσκαν. Με επίθεση του Τσούπκοβιτς μειώθηκε η διαφορά (19-20) και με τον Αγκάμεζ πλησίασε ξανά στο ελάχιστο (20-21).  Ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια ανατροπής και έχασε το σετ με 22-25 για να βρεθεί πίσω στο σκορ με 1-2.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά στο 4ο σετ και προηγήθηκε με 14-9, έχοντας βελτιώσει αισθητά την απόδοσή του στο σημείο εκείνο. Με άσσο του Ανδρέα Φράγκου  οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο  +6 (15-9) και με πρώτο χρόνο το Τζάστιν Ντάφ πήγαν με αυτή τη διαφορά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-10). Το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα αυξήθηκε στους 7 πόντους (17-10) μετά από τριπλό μπλοκ στον Σαφράνοβιτς. Ο Αγκάμεζ με πλασέ σημείωσε το 19-13 και από σερβίς του Σωτηρίου που κατέληξε στο άουτ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 20-14. Ακολούθησε το 22-16, δια χειρός Φράγκου για να μειώσουν στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς σε 22-19. Με νέα επίθεση του Αγκάμεζ επανήλθε η διαφορά του +4 για το 24-20 και το σετ μπολ και ο Άθος Κόστα με πρώτο χρόνο πέτυχε το 25-20 για να την «ερυθρόλευκη» ισοφάριση σε 2-2 που έστειλε το παιχίδι στο τάι μπρέικ.

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 και 1-3 στην έναρξη του τάι μπρέικ για να μειώσει ο Αγκάμεζ σε 2-3. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν 2-0 σερί και έμειναν πίσω στο σκορ με 2-5. Με πρώτο χρόνο του Άθος Κόστα σημειώθηκε το 3-5 και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αγκάμεζ το 4-6.  Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να καλύψει τη διαφορά αλλά οι φιλοξενούμενοι τη διατηρούσαν στο +3 (5-8). Στη συνέχεια και μετά από επίθεση του Τσούπκοβιτς (6-8) δεν δόθηκε διπλή μπαλιά στον ΠΑΟΚ με την οποία θα σημειωνόταν το 7-8. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 8-12, πλησίασε σε 10-12, 11-13, 12-14 και σε 13-14 με τον Αγκάμεζ όμως η προσπάθεια ανατροπής δεν ολοκληρώθηκε για το τελικό 13-15.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 23-25, 22-25, 25-20, 13-15)