Πανέτοιμος για να επιστρέψει στο Θρόνο του είναι ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» πετυχαίνοντας την Πέμπτη του νίκη τη φετινή χρονιά σε όλες τις διοργανώσεις επί του ΠΑΟΚ, στον πρώτο τελικό της Volley League, με 3-0 σετ και έκαναν το πρώτο βήμα για την επιστροφή τους στην κορυφή.

Η αναμέτρηση, ήταν μια μάχη ανάμεσα στον Λίμπερμαν Αγκάμεζ, και στους παίκτες του ΠΑΟΚ.

Ο Κολομβιανός σούπερ σταρ του Θρύλου, ήταν απολαυστικός και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ήταν σαν να έπαιζε μόνος του στην επίθεση. Ο Αγκάμεζ σταμάτησε στους 24 πόντους, έχοντας το τρομακτικό 72% στην επίθεση, μιας και είχε 21/29 επιθέσεις, 1 άσο και δύο μπλοκ.

Αν μάλιστα αναλογιστούμε ότι ο Θρύλος κέρδισε συνολικά 48 πόντους στο παιχνίδι, από επίθεση, σέρβις και μπλοκ με τον Αγκάμεζ να παίρνει τους μισούς από αυτούς.

Από εκεί και πέρα το κομμάτι που έκανε τη μεγάλη διαφορά ήταν η επίθεση. Ο Ολυμπιακός είχε 55% την ώρα που ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς με 38%. Ο δικέφαλος του Βορρά δεν είχε τον παίκτη που θα σήκωνε στις πλάτες του την ομάδα. Στο πρώτο σετ τράβηξε λίγο ο Ντάντε, στο δεύτερο ο Στάροβιτς και οι μόνοι που ήταν σταθεροί ήταν ο Σαφράνοβιτς με τον Τακουρίδη.

Όσον αφορά τώρα το ματς, Η αρχή του πρώτου τελικού του ήταν αρκετή νευρική για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ που έκαναν πολλά λάθος σερβίς πηγαίνοντας μαζί στο σκορ μέχρι το 12-12. Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» με τα λάθη του Στάροβιτς και Σαφράνοβιτς και τον Κοκκινάκη ξέφυγαν με 15-12, ενώ με τον Αγκάμεζ να είναι ασταμάτητος στην επίθεση οι γηπεδούχοι έκαναν το 19-14.

Ο Ολυμπιακός έχοντας βρει ρυθμό φρόντισε να ανεβάσει την διαφορά καθώς ο άσος του Κοκκινάκη έκανε το 22-15. Ο ΠΑΟΚ αν και μείωσε (22-18 και 23-19) δεν μπόρεσε να πάρει κάτι καλύτερο αφού τα λάθη από Τερζή και Ανδρεάδη έγραψαν το 25-19 και το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Σκληρή μάχη έγινε στο δεύτερο σετ όταν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ ήταν μαζί, ωστόσο στο τέλος οι «ερυθρόλευκοι» με τον εξαιρετικό Αγκάμεζ να πάρουν διαφορά με 22-20 και 23-21 φθάνοντας στο 2-0.

Ο ΠΑΟΚ θέλοντας να φέρει το παιχνίδι στα ίσα μπήκε δυνατά και με τους Στάροβιτς και Ανδρεάδη προηγήθηκε 4-6 και 6-8, αλλά ο Ολυμπιακός με τον Αγκάμεζ ισοφάρισε γρήγορα σε  8-8.

Οι δύο ομάδες παρά τα άσχημα ποσοστά στην επίθεση, ήταν μαζί στην μεγαλύτερη διάρκεια του σετ με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα με 15-16 και 17-18, ο Ολυμπιακός να προσπερνά με τον Αγκάμεζ και Τσούπκοβιτς σε 19-18 και 20-19.

Ο Στάροβιτς ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ όμως το λάθος σερβίς του Παντακίδη και ο Αγκάμεζ έφεραν τους Πειραιώτες στο 22-20 και το 23-21 για να πάρουν το σετ με τον Κολομβιανό διαγώνιο που έκανε το 25-22 και το 2-0 οδηγόντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε με καλύτερη ψυχολογία και τον κόσμο του να τον ενισχύει κατάφερε να ελέγξει από την αρχή το παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κοντά στο σκορ με τον ΠΑΟΚ ουσιαστικά μέχρι το πρώτο τεχνικό ταϊμ-άουτ (8-5) αλλά η συνέχεια ήταν μόνο για μια ομάδα.

Τα λάθη του ΠΑΟΚ αλλά και ο Αγκάμεζ έφεραν τον Ολυμπιακό στο 16-10 και το 19-12 βάζοντας ουσιαστικά τέλος σε κάθε όνειρο των «ασπρόμαυρων».

Ο Κοκκινάκης και το μποκ έφεραν το 23-15 για τους "ερυθρόλευκους" που με το λάθος του Σαφράνοβιτς έφθασαν εύκολα στο 25-16  και το 3-0 δίνοντας το έναυσμα για πανηγυρισμούς στην εξέδρα που αποθέωσε τους παίκτες του Μπόσκαν ζητώντας το πρωτάθλημα στον Πειραιά...