Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην τελευταία κυριολεκτικά φάση, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Αναντολού Εφές με 73-71 και πλέον πηγαίνει στην Τουρκία για να κάνει το μπρέικ και να πάρει ξανά το πάνω χέρι στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος, με την Εφές να στέκεται πιο τυχερή και να παίρνει τη νίκη. Ο Αλεξ Κερκ 48 δευτερόλεπτα πριν το τέλος πέτυχε δίποντο από τα πέντε μέτρα και έδωσε προβάδισμα στην τούρκικη ομάδα. Ο Ερικ Γκριν στην τελευταία επίθεση προσπάθησε με τρίποντο να δώσει τη νίκη στον Θρύλο, όμως, ήταν άστοχος…

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε ακριβά το γεγονός ότι είχε μόλις τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πήγε στράφι η σπουδαία εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Βασίλης Σπανούλης. Ο αρχηγός είχε 20 πόντους με 6/10 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ παράλληλα μοίρασε 6 ασίστ και κατέβασε 3 ριμπάουντ. Με 20 πόντους ολοκλήρωσε την αναμέτρηση και ο Πρίντεζης, ο οποίος είχε 6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 5/10 βολές. Τρίτος παίκτης με διψήφιο αριθμό ήταν ο Ερικ Γκριν, ο οποίος είχε 10 πόντους με 2/5 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Ολοι οι υπόλοιποι κινήθηκαν στα ρηχά, γεγονός που στοίχισε ακριβά στους πρωταθλητές Ελλάδας.

Ο Θρύλος πλέον πάει στην Τουρκία και συγκεκριμένα στην Πόλη, για να κάνει αρχικά το μπρέικ και στη συνέχεια να πάρει την πρόκριση στο Final 4 της Ευρωλίγκας. Το τρίτο ματς της σειράς είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη 26 Απριλίου.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νευρικά το παιχνίδι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Εφές, η οποία προηγήθηκε με 6-0. Ο Θρύλος μετά το αρχικό μούδιασμα ανέβασε στροφές και με καλάθια των Μιλουτίνοφ, Σπανούλη και Παπαπέτρου ισοφάρισε σε 8-8. Λίγο αργότερα ο Πρίντεζης με τρίποντο έκανε το 11-10 και έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους». Οι Τούρκοι απάντησαν και με πέντε πόντους από τους Οσμάν και Ντάνστον προηγήθηκαν με 15-13. Ο Σπανούλης ξαναχτύπησε έξω από τη γραμμή του τριπόντου και έβαλε μπροστά τον Θρύλο με 16-15. Οι πρωταθλητές Ελλάδας λίγο πριν το τέλος της περιόδου προηγήθηκαν με 22-19, όμως, η Εφές εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +1 (22-23).

Τρομερός ο Σπανούλης και +7

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει κυρίως έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Ο Παπανικολάου αρχικά ισοφάρισε σε 25-25 και στη συνέχεια ο Γκριν έκανε το 28-27. Ο Αμερικανός γκαρντ με καλάθι στον αιφνιδιασμό έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Θρύλο (30-27). Ο Πολ ισοφάρισε άμεσα σε 30-30, όμως, ο Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο πάτησε γκάζι και μπήκε στη θέση του οδηγού. Ο Σπανούλης με δύο σερί τρίποντα έκανε το 36-33 και λίγο αργότερα ο Παπανικολάου με δύο εύστοχες βολές έδωσε αέρα έξι πόντων στον Θρύλο (41-35). Ο Σπανούλης στην εκπνοή του ημιχρόνου με νέα τρίποντη… βόμβα έκανε το 44-37, που ήταν και το τελικό σκορ της περιόδου.

«Κόλλησε» στην επίθεση

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εφές με τέσσερις πόντους μείωσε σε 44-41. Ο Ολυμπιακός απάντησε και με δύο εύστοχες βολές του Σπανούλη έκανε το 46-41. Λίγο αργότερα ο Πάτρικ Γιανγκ με παλικαρίσιο καλάθι έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στον Θρύλο (49-43), όμως, οι Τούρκοι με τρίποντο του Χάινεϊκατ μείωσαν σε 51-48. Ο Πρίντεζης με 1/2 βολές έκανε το 52-48 και λίγο αργότερα ο Γιανγκ πέτυχε νέο καλάθι για το 54-49. Η Εφές βρήκε σκορ στην εκπνοή με τον Χάϊνεκατ, ο οποίος διαμόρφωσε το 54-51 της τρίτης περιόδου.

Τυχερός ο Κερκ, άστοχος ο Γκριν...

Ο Αμερικανός της τούρκικης ομάδας ξαναχτύπησε στην αρχή της τέταρτης περιόδου και αρχικά ισοφάρισε σε 54-54, ενώ στη συνέχεια έδωσε προβάδισμα στην Εφές με 56-54. Ο Μπιρτς μείωσε σε 55-56 και ο Γκριν με τρίποντο έκανε το 58-56. Ο Αμερικανός έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό, ο οποίος λίγο αργότερα προηγήθηκε με 65-58 με τρίποντο του Σπανούλη. Οι Τούρκοι, όμως, απάντησαν και με τρίποντα των Ερτέλ, Γκρέιντζερ και καλάθι του Μπράουν προηγήθηκαν με 66-65.

Ο Θρύλος αντέδρασε άμεσα και ο Παπανικολάου με ωραία προσπάθεια έκανε το 67-66. Ο Μπράουν έδωσε ξανά προβάδισμα στους Τούρκους, όμως, ο Πρίντεζης απάντησε για το 69-68. Οι «ερυθρόλευκοι» ενάμιση λεπτό πριν το τέλος προηγήθηκαν με 71-69, όμως, ο Μπράουν ισοφάρισε με λέι απ. Στην επόμενη κατοχή ο Πρίντεζης πήγε στη γραμμή των βολών, ωστόσο, δεν ήταν εύστοχος. Αντίθετα, ο Κερκ με σουτ από τα 5 μέτρα έκανε το 71-73 και μετέφερε την πίεση στην πλευρά του Ολυμπιακού. Ο Παπανικολάου στην προτελευταία επίθεση του Ολυμπιακού δοκίμασε τρίποντο, όμως, δεν ήταν εύστοχος, όπως και ο Γκριν στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού. Ετσι, η Εφές πήρε τη νίκη και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά…

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-37, 54-51, 71-73

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (2), Μπιρτς 3, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 20 (6/10τρ.), Γουότερς, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 20 (1), Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης.

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 15 (2), Μπαλμπάι 4, Μπράουν 6, Οσμάν 3 (1), Γκρέιντζερ 9 (1), Ερτέλ 5 (1), Πολ 7 (1), Ντάνστον 16, Κερκ 6.