Την 4η φετινή του νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε με 3-1 σετ την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο «Αλεξάνδρειο» και προκρίθηκε στον τελικό του final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «ερυθρόλευκοι» το απόγευμα της Κυριακής στις 18:00 θα αντιμετωπίσουν την Κηφισιά με στόχο την κατάκτηση του 17ου Κυπέλλου στην ιστορία τους.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα σε ένα ακόμα παιχνίδι κόντρα στον… πελάτη του, και επικράτησαν με 3-1 σετ και έτσι πλέον σήμερα θα διεκδικήσουν την δεύτερη κούπα της χρονιάς, μετά από την κατάκτηση του League Cup «Νίκος Σαμαράς» πριν από αρκετό καιρό.

Μαζί με τον κόσμο του, ο οποίος έδωσε δυναμικό παρών μέσα στο Αλεξάνδρειο, ο Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να μην χάσει το παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να βάζει δύσκολα μόνο στο δεύτερο σετ, παρότι αγωνίστηκε στα δύο τελευταία χωρίς τον Γιώργο Στεφάνου, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας, και έτσι έφτασε πανηγυρικά στη νίκη πρόκριση.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Θρύλος είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 4-1 και με 8-5 μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και στη συνέχεια με 11-6. Στο σημείο εκείνο οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν ένα σερί και προηγήθηκαν με 11-12 αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός με δικό του σερί έφτασε στο 13-12 με τον Κοκκινάκη. Οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν την κυριαρχία τους στην εξέλιξη του σετ, έφτασαν στο 20-16. Με έξυπνο πλασέ του Ντίμα Φιλίποφ οι Πειραιώτες έφτασαν στο 23-21 και με άσο του Κοκκινάκη πήραν το σετ με 25-22!

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πιο χαλαρά και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ωστόσο από το 15-18 ισοφάρισαν σε 18-18. Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν εκ νέου με 18-20 και τελικά πήραν το σετ με 23-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Θρύλος ξεκίνησε πιο δυνατά στο 3ο σετ και πήρε ξανά τον έλεγχο, οδηγώντας στο σκορ και πήγε με διαφορά +3  (8-5) και +4 (16-12) στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ. Μετά από φάση διαρκείας οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 17-13 αλλά οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 17-16 στη φάση που τραυματίστηκε ο Γιώργος Στεφάνου και αποχώρησε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο. Από μπλοκ του Άθος Κόστα στον Στάροβιτς  προήλθε το 19-16 και ο Αγκάμεζ με εντυπωσιακό πόντο νίκησε το τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ για το 20-17. Το υπέρ του προβάδισμα ο Ολυμπιακός το διαχειρίστηκε άριστα και με καρφί του Λίμπερμαν Αγκάμεζ 25-20 για το νέο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα (2-1).

Παρά την σημαντική απουσία του Γιώργου Στεφάνου, ο οποίος από τα μέσα του 3ου σετ τέθηκε εκτός ημιτελικού λόγω προβλήματος στη μέση, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αποφασιστικά έχοντας και πάλι το προβάδισμα και έφτασε άνετα στο 11-5! Ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς διαμόρφωσε το 15-8 για να πάει με το +7 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-9) και ο ασταμάτητος Λίμπερμαν Αγκάμεζ έγραψε το τελικό 25-16 με το οποίο ο Θρύλος σφράγισε την πρόκριση στον τελικό!

Τα σετ: 25-22 (28’), 23-25 (31’), 25-20, 25-16