Τι και αν παρατάχθηκε στην Ρωσία χωρίς τους Σπανούλη, Λοτζέσκι και Γιανγκ; Ο Θρύλος πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε της Ούνιξ στο Καζάν με 90-75 και πέτυχε την 15η νίκη του στη φετινή Ευρωλίγκα.

Σπουδαία εμφάνιση από τους Γκριν και Πρίντεζη, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει 25 πόντους και τον υπαρχηγό να προσθέτει άλλους 20! Ο Γκριν έμεινε στο παρκέ για 34:02 λεπτά, στα οποία είχε 7/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 2/2 βολές.  Παράλληλα, κατέβασε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 κλέψιμο. Ο Πρίντεζης από την άλλη, αγωνίστηκε για 25:50 λεπτά, στα οποία είχε 5/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Θρύλος στο Καζάν απέδειξε για πολλοστή φορά ότι είναι φτιαγμένος για τα δύσκολα και πλέον στρέφει το βλέμμα του στον αγώνα με την Δόξα Λευκάδας για το πρωτάθλημα.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και με τέσσερις πόντους από τους Πρίντεζη και Παπανικολάου και έξι από τους Μάντζαρη και Γκριν προηγήθηκε με 10-4. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 8-10 και από εκείνη τη στιγμή και μετά ο Θρύλος πάτησε γκάζι και… εξαφανίστηκε! Ο Παπανικολάου έκανε με τρίποντο το 15-8 και στη συνέχεια ο Μάντζαρης έδωσε αέρα 10 πόντων στον Ολυμπιακό (20-10). Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί, με τον Πρίντεζη να πετυχαίνει ένα ακόμα τρίποντο για το 28-13, ενώ λίγο αργότερα ο Μάντζαρης σκόραρε ξανά για τρεις, κάνοντας το 33-13, που ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Θρύλος στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου με ένα τρίποντο του Αγραβάνη και ένα δίποντο από τον Γκριν ανέβασε τη διαφορά στους 25 πόντους (38-13), με τον Ουότερς λίγο αργότερα να κάνει το 43-16. Τα συνεχόμενα λάθη στην επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 31-49, όμως, ο Ολυμπιακός ανέβασε εκ νέου την απόδοσή του και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +20 (56-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ούνιξ μείωσε στους 15 (43-58), όμως, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν και με πέντε πόντους του Γκριν έστειλαν και πάλι τη διαφορά στους 20 (63-43). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεσή τους, όμως, ο Θρύλος είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +15 (69-54).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ούνιξ μείωσε σε 58-69 με 2 εύστοχες βολές του Παρακχούσκι και στη συνέχεια σε 61-69 με τρίποντο του Λάνγκφορντ. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήρε τάιμ άουτ και οι φωνές τους αφύπνισαν τους παίκτες του Ολυμπιακού, οι οποίοι μπήκαν στο παρκέ και «καθάρισαν» το ματς. Ο Μιλουτίνοφ με καλάθι και φάουλ έκανε το 74-63 και στη συνέχεια ο Παπανικολάου το 77-65. Ο Θρύλος στα τελευταία λεπτά βραχυκύκλωσε την Ούνιξ και με συνεχόμενους πόντους επικράτησε της ρώσικης ομάδας με 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 13-33, 36-56, 54-69, 75-90

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Τζόνσον 2, Αντίποφ 19 (4), Κλαρκ, Λάνγκφορντ 25 (3), Στολ 3 (1), Παρακχούσκι 14, Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πανίν 2, Καϊμακόγλου 4, Γουίλιαμς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 25 (3τριπ, 3ριμπ, 2ασ), Μπιρτς 4 (6ριμπ), Παπαπέτρου, Γουότερς 5 (1τρ., 2ριμπ., 2κλεψ.), Αγραβάνης 6 (2), Μιλουτίνοφ 11 (7ριμπ, 1ασ.), Πρίντεζης 20 (3τρ., 4ριμπ.), Παπανικολάου 10 (2τρ., 4ασ.), Μάντζαρης 9 (3τρ., 3ριμπ., 6ασ., 2κλεψ.).