Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 8-11 από την πρωταθλήτρια Ευρώπης Γιουγκ, παρά το γεγονός οτι στο τρίτο οκτάλεπτο έκανε ένα εντυπωσιακό 5-0. Οι Πειραιώτες πλήρωσαν το νωθρό ξεκίνημα που τους έφερε πίσω στο σκορ με 2-7 στο πρώτο ημίχρονο και παρά το εντυπωσιακό τρίλεπτο στο 3ο οκτάλεπτο, χάρη στο οποίο ισοφάρισαν σε 7-7 με 5 διαδοχικά γκολ, δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια ανατροπής. Παρ’ όλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» παραμένουν στην ευρωπαϊκή ελίτ, αφού μετά τον περσινό τελικό, δίνουν το παρών για δεύτερη διαδοχική σεζόν στο Final Six της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Γιούγκ προηγήθηκε στην πρώτη επίθεση του αγώνα με τον Ομπράντοβιτς να σκοράρει από την περιφέρεια και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Φάτοβιτς στην κόντρα (5:47). Οι Κροάτες διεύρυναν το προβάδισμά τους και έφτασαν στο 0-3 με τον Γιόκοβιτς. O Xριστόδουλος Κολόμβος με ωραία ενέργεια μείωσε από τη θέση του θέση του φουνταριστού σε 1-3 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος. Στην έναρξη της 2ης περιόδου, η Γιούγκ με δυο διαδοχικά πέναλτι του Περόνε έφτασε στο 1-5. Με γκολ του Κωνσταντίνου Γενηδουνιά από την περιφέρεια, οι Πειραιώτες μείωσαν σε 2-5 όμως ο Μάρκοβιτς στη συνέχεια έγραψε το 2-6. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να μειώσει εκ νέου με την προσπάθεια του Φουντούλη που κατέληξε στο δοκάρι και σα να μην έφτανε αυτό ο Βρλιτς σκόραρε στην εκπνοή για το 2-7 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 2η περίοδος.

Με το δεύτερο προσωπικό τέρμα ο Γενηδουνιάς διαμόρφωσε το 3-7 στην έναρξη του 3ου οκταλέπτου και ο Μυλωνάκης με γκολ στην κόντρα μείωσε σε 4-7 (6:23). Ο Θρύλος συνέχισε την προσπάθεια ανατροπής και με σκόρερ τον Γιάννη Φουντούλη έφτασε στο 5-7, (5:23). Με νέο γκολ του Γενηδουνιά ο Ολυμπιακός μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά και το εντυπωσιακό «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε με τον Κολόμβο να ισοφαρίζει σε 7-7! Μέσα σε τρία λεπτά οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 5-0 σερί, μετατρέποντας το 2-7 σε 7-7 και επέστρεψαν δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης! Το σερί των «ερυθρόλευκων» τερμάτων, σταμάτησε ο Γκαρσία που με δυο διαδοχικά γκολ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στη Γιουγκ σημειώνοντας το 7-8 αρχικά και το 7-9 στη συνέχεια ενώ ο Βρλιτς πέτυχε το 7-10 με το οποίο έκλεισε η 3η περίοδος.

Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε σε γρήγορο χρόνο τα γκολ που «ζήτησε» για να επιστρέψει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, με τον Γενηδουνιά να σημειώνει το 8-10, 1 λεπτό πριν το φινάλε.

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ομπράντοβιτς (περιφέρεια, 7:44), 0-2 Φάτοβιτς (κόντρα, 5:47) 0-3 Γιόκοβιτς (2:59), 1-3 Κολόμβος (φουνταριστό, 0:35)

2ο οκτάλεπτο: 1-4 Περόνε (πέναλτι, 6:39), 1-5 Περόνε (πέναλτι, 5:31), 2-5 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 2:18), 2-6 Μάρκοβιτς (κόντρα, 1:24), 2-7 Βρλιτς (0:03)

3ο οκτάλεπτο: 3-7 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 7:32), 4-7 Μυλωνάκης (κόντρα, 6:23), 5-7 Φουντούλης (περιφέρεια, 5:26), 6-7 Γενηδουνιάς (4:14), 7-7 Κολόμβος (π/π., 3:17), 7-8 Γκαρσία (περιφέρεια, 2:52), 7-10 Βρλιτς (φουνταριστό, 0:22)

4ο οκτάλεπτο: 8-10 Γενηδουνιάς (π/π., 1:01), 8-11 Μάρκοβιτς (κόντρα, 0:01)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 1, Μπούσλιε, Ποντικέας, Ντόσκας, Μουρίκης, Κολόμβος 2, Γιάνοβιτς, Εσπανιόλ, Γαλανόπουλος.

Γιούγκ: Μπίγιατς, Μάτσαν, Φάτοβιτς 1, Λόντσαρ, Γιόκοβιτς 1, Γκαρσία 2 Γκαντέα, Μάρκοβιτς 2, Παβλίτσεβιτς, Βρλιτς 2 , Περόνε 2, Ρότσα, Μπένιτς, Ομπράντοβιτς 1, Πόπαντιτς.