Το πρώτο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Cup πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Κραϊόβα στην Ρουμανία με 3-2 σετ (21-25, 25-16, 19-25, 25-22) και θα την υποδεχτεί από θέση ισχύος στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στο "Μελίνα Μερκούρη" την Τρίτη 15 Δεκεμβρίου.

Οι ερυθρόλευκοι αγωνίστηκαν με "καρδιά χιλίων λεόντων" κόντρα στην σκληροτράχηλη Κραϊόβα και είχαν ως κορυφαίο τον Φράντισεκ Όγκουρτσακ, που ολοκλήρωσε το ματς με 21 πόντους (17/30επ.1 άσσο, 3 μπλοκ και 34% υπ.). Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Αντρέϊ Σπίνου και Κώστας Ταμπουρατζής.

Με καρδιά χιλίων λεόντων

Παράλληλα πολύ σημαντικές βοήθειες προσέφερε ο Κοκκινάκης από τη στιγμή που αντικατέστησε τον Τσουκ στο 3ο σετ, αφού από εκείνο το σημείο βελτιώθηκε σημαντικά η υποδοχή του Ολυμπιακού. Λύσεις πρόσφερε όποτε χρησιμοποιήθηκε και ο Χάρης Σακόγλου. Η προσοχή του Θρύλου στρέφεται πλέον στο παιχνίδι του Σαββάτου με τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη (21:00) για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Προηγήθηκε με... οδηγό τον Όγκουρτσακ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με κορυφαίο τον Φραντίσεκ Όγκουρτσακ, προηγήθηκε με 8-2 μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και παρότι μείωσαν στη συνέχεια οι Ρουμάνοι με ένα νέο σερί τεσσάρων διαδοχικών πόντων, έφτασε στο 7-13. Με "αέρα" τεσσάρων πόντων πήγε μπροστά και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Θρύλος (11-16), ο οποίος έλεγξε το σετ σε όλη τη διάρκεια του, με αποτέλεσμα να φτάσει στο 25-21 και να προηγηθεί με 1-0.

Ισοφάρισαν οι Ρουμάνοι

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ (4-2), ισοφάρισε (5-5), αλλά οι Ρουμάνοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5). Σε εκείνο το σημείο "κόλλησαν" οι Πειραιώτες και οι πέντε διαδοχικοί πόντοι των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το 10-5. Ο Ολυμπιακός μείωσε στους δυο (15-13) αλλά πήγε με -3 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει την ανατροπή, με αποτέλεσμα να πάρει το σετ η Κραϊόβα με 25-16 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Ξανά μπροστά ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο 3ο σετ, προηγήθηκε γρήγορα με 1-4 αλλά οι γηπεδούχοι, επανήλθαν και πήραν αυτοί το προβάδισμα με 6-5. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο αλλά στην συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν τον έλεγχο τον οποίο διατήρησαν μέχρι το φινάλε του σετ το οποίο πήραν με 19-25.

Απάντησε εκ νέου η Κραϊόβα

Πίσω στο σκορ βρέθηκε ο Ολυμπιακός στην έναρξη του 4ου σετ που ισοφάρισε δυο φορές (15-15 και 18-18), αλλά και τις δυο δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα. Στη συνέχεια μείωσε σε 23-22 αλλά τελικά το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, αφού οι Ρουμάνοι επικράτησαν με 25-22 και ισοφάρισαν εκ νέου.

Καθάρισε στο τάι μπρέικ

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του τάι μπρέικ και παρότι ισοφάρισαν δυο φορές οι Ρουμάνοι (9-9 και 10-10), έτρεξε ένα σερί 3-0 που τον έφερε μπροστά με 10-13 και έγειρε την πλάστιγγα στο μέρος του. Έτσι πήρε το 5ο σετ με 12-15 κάνοντας το 2-3 και απέκτησε σαφές προβάδισμα πρόκρισης.

ΚΡΑΪΟΒΑ: Γκεονέα 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ), Κλιαμάρ 18 (15/34 επ., 3 άσοι 66% υπ.-56% αρ.), Ενε 10 (9/24 επ, 1 μπλοκ), Μπάρθα 6 (2/4 επ., 4 μπλοκ), , Λίκα 28 (24/45 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Μιχάλ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Μαριές -λ- (61%υπ-45%αρ.)/ Μπορότα 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ 80% υπ.-60% αρ.), Κουτσιουρεάν, Γκεοργκέσκου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.: Σουλτανόπουλος 2 (2/4 επ.), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Έγκλεσκαλνς 17 (15/43 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Τσουκ 9 (5/15 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ.-8%αρ.), Όγκουρτσακ 21 (17/30επ., 1 άσος, 3 μπλοκ 49% υπ.-34%αρ.), Σπίνου 10 (6/11 επ., 4 μπλοκ), Ταμπουρατζής -λ- (43% υπ.-14% αρ.)/ Σακόγλου 5 (5/10 επ.), Κοκκινάκης 7 (6/22 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.-40% αρ.)

Όγκουρτσακ: "Χαρούμενος που κερδίσαμε"

Ο κορυφαίος του Ολυμπιακού στο παιχνίδι με την Κραϊόβα, Φράντισεκ Όγκουρτσακ, δήλωσε: "Είμαι πολύ χαρούμενος που κερδίσαμε. Σίγουρα δεν ήταν το καλύτερο μας παιχνίδι. Υποφέραμε στην υποδοχή και ήταν περίπλοκα τα πράγματα στο αμυντικό κομμάτι. Κρατάμε τη νίκη στο πρώτο ματς και είμαι σίγουρος ότι στο δεύτερο ματς θα δείξουμε ακόμα καλύτερο πρόσωπο και θα εξασφαλίσουμε την πρόκριση στην επόμενη φάση".