Παρά τις απουσίες, τον νέο τραυματισμό του Σπανούλη και την κακή επιθετική απόδοση, οι ερυθρόλευκοι νίκησαν 59-52 την Λαμποράλ Κούτσα στο Σ.Ε.Φ. και έκαναν το αποφασιστικό βήμα για την πρωτιά του Β' ομίλου. Μόνος του έπαιζε ο Γιάννης Μπουρούσης για τους Βάσκους, καθώς έκανε νταμπλ-νταμπλ (16 πόντοι, 15 ριμπάουντ).

Με πεντάδα ανάγκης και συγκεκριμένα με Αγραβάνη, Παπαπέτρου, Στρόμπερρυ, Σπανούλη και Μάντζαρη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Στα πρώτα τέσσερα λεπτά, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου "έτρωγαν σίδερα" στην άμυνα, υποχρεώνοντας την Λαμποράλ να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο και έτσι έτρεξαν ένα σερί 9-0! Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε πολύ κακό. Οι δύο ομάδες είχα έναν άτυπο… διαγωνισμό αστοχίας, αλλά αυτό βόλευε τους Πειραιώτες, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι 12-6.

Χάρη στην εξαιρετική του άμυνα, ο Ολυμπιακός έτρεξε και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου στο ανοικτό γήπεδο και με ένα σερί 6-0 πήγε στο +12 (18-6). Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο του ματς, με τον Μπλάζιτς από την άλλη να μην αφήνει τη διαφορά να ξεφύγει περισσότερο (23-12), ενώ με ένα μίνι ξέσπασμα του Σλοβένου, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ακόμη περισσότερο (23-19) στα μισά.

Εκεί, "μίλησε" ξανά η άμυνα αλλά και το πάθος των Πρωταθλητών Ελλάδος, καθώς το κάθε άστοχο σουτ των Ισπανών μεταφραζόταν σε καλάθι στην άλλη άκρη του παρκέ! Έτσι, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασαν ξανά στην υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +14 (36-22).

Ένας Ολυμπιακός… αρρώστια!

Η Λαμποράλ μπήκε ορεξάτη στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας ένα σερί 4-0 (36-26). Στη συνέχεια, αφού συνήλθαν οι παίκτες του Ολυμπιακού. έπαιξαν τη γνωστή τους άμυνα φτάνοντας ξανά στο +14 (40-26) στα μισά. Όλα κυλούσαν καλά για την ομάδα του Πειραιά, μέχρι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν ο Χάκετ την πήγε ακόμη και στο +16 (44-28).

Καθώς περνούσαν τα λεπτά όμως, οι Πειραιώτες ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, ενώ τα λάθη τους τιμωρούνταν, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 11-0 για το 44-39, με τον Τσαϊρέλη να διαμορφώνει με τη λήξη το 46-39.

Η κούραση και τα πολλά φάουλ του Ολυμπιακού, έβαλαν για τα καλά στο παιχνίδι την Λαμποράλ, η οποία μείωσε στο καλάθι (49-47). Αφού ακολούθησε ένα κακό τρίλεπτο, με τρομερή αστοχία και για τις δύο ομάδες, ο Παπαπέτρου "ξεκόλλησε" τους Πειραιώτες για το +4 (51-47). Ένα λάθος του Χάκετ έδωσε την ευκαιρία στους Βάσκους να μειώσουν ξανά στο καλάθι (51-49), αλλά στα τελευταία λεπτά τα μεγάλα τρίποντα των Μάντζαρη και Αθηναίου, πήγαν τους ερυθρόλευκους στο +6 (57-51). Αυτό, οδήγησε τους παίκτες του Περάσοβιτς να τα… χάσουν εντελώς, να κάνουν "τραβηγμένα" σουτ για να μπουν ξανά στο παιχνίδι και τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 59-52!