Την 12η νίκη του στη φετινή Ευρωλίγκα πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε μέσα στο «Παλαού Μπλαουγκράνα» με 69-67 την Μπαρτσελόνα. Ο Θρύλος αν και έπαιξε χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος έμεινε στην Αθήνα, έβγαλε ψυχή στο παρκέ και με μαγκιά πέτυχε μια πολύ σπουδαία νίκη.

Κορυφαίος στη μεγάλη νίκη του Θρύλου ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 16 πόντους. Ο διεθνής φόργουορντ έμεινε στο παρκέ για 26:40 λεπτά, στα οποία είχε 5/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από κοντά ακολούθησε ο Ματ Λοτζέσκι με 11 πόντους, ενώ καθοριστικός ήταν ο Βαγγέλης Μάντζαρης, ο οποίος στα τελευταία δευτερόλεπτα παρέμεινε ψύχραιμος και με 2 εύστοχες βολές έδωσε τη νίκη στους πρωταθλητές Ελλάδας.

Οι «ερυθρόλευκοι» την ερχόμενη εβδομάδα υποδέχονται στο ΣΕΦ την Μπασκόνια για την 18η αγωνιστική της διοργάνωσης. Αυτό που πρόεχει πάντως τη δεδομένη στιγμή είναι ο αγώνας της Δευτέρας με τον Παναθηναϊκό για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει λύσεις στην άμυνα της Μπαρτσελόνα. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 5-3 χάρη στο εύστοχο τρίποντο του Πρίντεζη, ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρίποντο του Ράις (6-5). Στη συνέχεια οι Καταλανοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με καλάθια από τον Ράις και τον Τόμιτς προηγήθηκαν με 13-9. Οι γηπεδούχοι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου έκαναν το 20-14 με το τρίποντο του Κόπονεν, ωστόσο, λογάριαζαν χωρίς τον Γκριν, ο οποίος στην εκπνοή της περιόδου έκανε το 20-17. Ο Αμερικανός γκαρντ σκόραρε από το… σπίτι του και μείωσε στους τρεις τη διαφορά.

Στη δεύτερη περίοδο ο Γκριν ξεκίνησε ζεστός και με τρίποντο ισοφάρισε σε 20-20.  Ο Βεζένκοφ έκανε το 22-20 και ο Παπαπέτρου απάντησε με το ίδιο νόμισμα. Στη συνέχεια ο Μπαρτζώκας έδωσε τα κλειδιά της επίθεσης στον Τόμιτς, με τον Κροάτη να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους και να κάνει το 30-27. Ο Ολεσον με τρίποντο έκανε το 33-27, ενώ το τελικό 33-29 του πρώτου ημιχρόνου έκανε ο Μάντζαρης με 1/2 εύστοχες βολές.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε φουριόζος και έφερε τα πάνω κάτω. Οι «ερυθρόλευκοι» αρχικά μείωσαν σε 33-32 με το τρίποντο του Παπανικολάου, ενώ αργότερα πέρασαν μπροστά με 34-33 με καλάθι του Λοτζέσκι. Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν βρει πλέον ρυθμό στην επίθεση και με έναν εκπληκτικό Πρίντεζη προηγήθηκαν με 39-44! Οι γηπεδούχοι απάντησαν και μείωσαν σε 43-44 με καλάθι του Ντόρσεϊ.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν τη ψυχραιμία και με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Παπανικολάου προηγήθηκαν με 43-48. Η ομάδα του Μπαρτζώκα ισοφάρισε σε 48-48 με δύο εύστοχες βολές του Κόπονεν, όμως, ο Θρύλος με συνεχόμενους πόντους του Ουότερς έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +2 (54-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα και με καλάθια από τους Ντόρσεϊ, Ρένφρο και μια εύστοχη βολή του Ράις προηγήθηκε με 60-56. Ο Μπιρτς μείωσε σε 60-58, όμως, ο Τόμιτς με δίποντο έκανε το 62-58. Ο Γκριν είχε την ευκαιρία στον αιφνιδιασμό να μειώσει σε 62-60, αλλά ο Ράις του έκλεψε την μπάλα και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα έκανε το 64-58. Ο Μάντζαρης με τρίποντο μείωσε σε 64-61 και από εκεί και πέρα υπήρξε ένας μονόλογος του Ολυμπιακού.  Ο Πρίντεζης με 2/2 βολές έκανε το 64-63 και λίγο αργότερα ο Μιλουτίνοφ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 65-64. Ο Λοτζέσκι έδωσε αέρα τριών πόντων στον Θρύλο (64-67), ωστόσο, ο Κόπονεν με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια (67-67). Ο Μάντζαρης στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού κέρδισε το φάουλ από τον Βεζένκοφ και με 2/2 εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 67-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 33-29, 54-56, 67-69

Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκας): Ράις 15 (1), Ντόελμαν 5 (1), Ντόρσεϊ 7, Κλαβέρ 4, Ναβάρο 3 (1), Βεζένκοφ 2, Όλεσον, Κόπονεν 16 (4), Ρένφρο 3, Τόμιτς 12.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (2), Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 8, Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 16 (1τρ., 9 ριμπ.), Παπανικολάου 8 (2τρ., 8 ριμπ.), Μάντζαρης 6 (1), Λοτζέσκι 11 (1), Αθηναίου 1.