Στους τελικούς της Α1 προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 89-75. Οι πρωταθλητές, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 17 πόντους, με μια επίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν την ολική ανατροπή και σφράγισαν το εισιτήριό τους για την επόμενη φάση.

Ο Θρύλος ξεκίνησε νωθρά το πρώτο ημίχρονο και έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να πετύχει εύκολα καλάθια στην επίθεση. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν φάντασμα του εαυτού της, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +10 (41-31). Η διαφορά μάλιστα στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου αυξήθηκε και έφτασε στους 17 πόντους. Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε και με μπροστάρη τον Ντάνιελ Χάκετ μάζεψε γρήγορα τη διαφορά και ξαναμπήκε στο παιχνίδι.

Το πάθος του Αμερικανοϊταλού γκαρντ έδωσε ώθηση και στους υπόλοιπους παίκτες του Θρύλου, ο οποίος μετέτρεψε την τέταρτη περίοδο σε παράσταση για ένα ρόλο. Το επιμέρους 34-14 του τέταρτου δεκαλέπτου αποδεικνύει του λόγου το αληθές.

Ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού αλλά και της αναμέτρησης με 18 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Λοτζέσκι και Σπανούλης με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 61-55, 75-89

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 9 (3), Χέρστον 10, Μιλόσεβιτς 7 (1), Μαυροκεφαλίδης 8, Κάρτερ 9 (1), Μπράουν 17 (2), Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7, Μωραΐτης, Μαυροειδής 4, Έρικ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ) Χάντερ 6, Παπαπέτρου 9 (1), Σπανούλης 13 (3), Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 6 (2), Γουόρικ, Χάκετ 18 (3), Λοτζέσκι 14 (1), Παπανικολάου 4.