Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η ΤΣΣΚΑ επικράτησε της Ρεάλ με 95-90, στον δεύτερο ημιτελικό του Final 4 στη Βιτόρια και για 3η φορά τα τελευταία 8 χρόνια πήγε στον τελικό της διοργάνωσης. Η Ρεάλ έδειχνε ανώτερη και μάλιστα είχε προηγηθεί και με 14 πόντους (51-65), ωστόσο με επιμέρους… 30-17 και τους Ροντίγκες και Ντε Κολό να έχουν από 23 πόντους, η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη και τη πρόκριση στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Εφές.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος είχαν τους x-factor τους, με τη Ρεάλ να βλέπει τον Ταβάρες να μπλοκάρει τους πάντες (3 στο 1ο δεκάλεπτο) και τους Κοζέρ και Τόμπκινς να την οδηγούν στο σκορ και την ΤΣΣΚΑ τους Ροντρίγκες και Χίγκινς να μην αφήνουν τους Μαδριλένους (αποδοκιμασίες από τους Βάσκους βέβαια) να ξεφύγουν στο σκορ (43-45 ημίχρονο).

Στο 3ο δεκάλεπτο όμως με τον Καμπάτσο να κτυπάει από μέση και κοντινή απόσταση και τον Ράντολφ από τα 6.75μ. η Ρεάλ με ένα 7-18 αποσπάστηκε με 50-63, για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με 65-73. Στο 4ο δεκάλεπτο όμως η ΤΣΣΚΑ μπήκε με ένα 11-5 επιμέρους, είχε 8/16 τρίποντα, τη στιγμή που ο Γιουλ είχε 0/7 και κατάφερε να μειώσει σε 76-78 και 79-80 (5/19 τρίποντα η Ρεάλ). Ο Ντε Κολό με τρίποντο έκανε το 87-85 με ένα 1.18 να απομένει για τη λήξη, ο Γάλλος με βολές στα 45΄΄ έκανε το 89-85 (αποβλήθηκε με 5ο φάουλ ο Καμπάτσο) και ο Ρούντι μείωσε με 2 βολές στα 25΄΄ (89-87). Βολές του Ροντρίγκς και γρήγορο τρίποντο του Γιουλ (1/8) έκαναν το 91-90 στα 15΄΄. Ο Χίγκινς με βολές έκανε το 93-90 και το νέο τρίποντο εκτός ισορροπίας του Γιουλ δεν βρήκε στόχο. Τελικό σκορ 95-90 με το επιμέρους στο 4ο δεκάλεπτο να είναι… 30-17 για την ΤΣΣΚΑ και 42-24 οι βολές συνολικά.