Έλλειπε το κάτι παραπάνω… Όσο καλή άμυνα και να παίξεις, με 65 πόντους φυσικά δεν μπορείς να κερδίσεις μέσα στην Κωνσταντινούπολη την Εφές. Ο Ολυμπιακός φάνηκε να την πηγαίνει στα μέτρα του, να την «κλειδώνει» για αρκετή ώρα, αλλά στο 3ο δεκάλεπτο δέχθηκε 20 πόντους. Δεν τα παράτησε πάλεψε στο 40 δεκάλεπτο με επιμέρους 10-2 και κατέβασε στους 3 τη διαφορά, αλλά η δημιουργία του Λάρκιν προκάλεσε τεράστιο πρόβλημα, όπως φυσικά και η δυστοκία μπροστά.

Ήττα λοιπόν με 75-65, έχασε και τη διαφορά των 7 πόντων του ΣΕΦ. Πήγε στο 12-11, η Εφές στο 15-8 και αποχαιρετά την 4η θέση.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Όσο άντεξε η άμυνα του Ολυμπιακού. Στο 4ο δεκάλεπτο Ο Λάρκιν δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα με την δημιουργία του, ανεβάζοντας τη διαφορά για την Εφές σε επίπεδα ασφαλείας.

MVP: Ο Σέιν Λάρκιν.

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Στους Μόερμαν, Σίμον, Ντάνστον.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Με 27% τελείωσαν και οι δύο ομάδες στο τρίποντο

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Γκος και Τουπάν.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ο Βασίλης Σπανούλης για τον Ολυμπιακό (θλάση), πλήρης αγωνίστηκε η Εφές.

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός- που ξεκίνησε με Ουέμπερ, Γκος, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ- δεν πάτησε καλά στο «Σινάν Ερντέμ Ντομ». Ούτε επιθετικά ούτε αμυντικά. Η Εφές μπήκε με ένα 10-3, κτυπώντας τόσο από έξω με Σίμον και Μόερμαν όσο και μέσα με Ντάνστον και Μίτσιτς. Την ίδια ώρα, ο Ολυμπιακός ήταν ανοργάνωτος μπροστά και πήγαινε σε ατομικές προσπάθειες, με τον Ουέμπερ να έχει πάρει τρεις προσπάθειες και να έχει πετύχει ένα τρίποντο. Η Εφές συνέχισε να ευστοχεί με υψηλά ποσοστά, Μόερμαν και Σίμον έκαναν το 18-9, με τους Τούρκους να έχουν χάσει μόλις τρία σουτ: Είχαν 3/4 δίποντα και 4/6 τρίποντα, ενώ τα λάθη του Ολυμπιακού (στην επαναφορά) δεν έλειψαν δίνοντας εύκολους πόντους. Μετά το τάιμ άουτ, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συνέπεια στην επίθεση και σκλήρυναν στην άμυνα τους. Μιλουτίνοφ και Ουέμπερ, συνεργάζονταν αρμονικά και κράτησαν τον Ολυμπιακό στην επίθεση (είχαν σκοράρει μόνο οι δυο τους από 8 πόντους), μειώνοντας σταθερά τη διαφορά (18-16), ενώ όταν μπήκαν στην εξίσωση και οι Παπανικολάου, Λεντέι, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 18-22, που ήταν και το σκορ του 1ου δεκαλέπτου.

Οι Πειραιώτες, ξεκίνησαν δυνατά στο 2ο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας δύο απανωτά καλάθια με τον Βεζένκοφ και τον Γκος να δείχνει ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο, ενώ ο Παπανικολάου από τα 6,75μ. έκανε το 22-29. Ο Ουέμπερ συνέχισε να δημιουργεί ιδανικά, βγάζοντας άλεϊ ουπ στον Μιλουτίνοφ (3 ασίστ, 4 ριμπάουντ) για το 25-31, αλλά στη συνέχεια ο Γκος έκανε το… 4ο λάθος του (από τα 9). Ο Ολυμπιακός είχε 5 επιθετικά ριμπάουντ (2 η Εφές), με τον Στρέλνιεκς έκανε το 30-34, αλλά οι γηπεδούχοι με 5 πόντους του Τζέιμς Άντερσον στον Παπανικολάου, μείωσαν σε 32-34. Ο Λεντέι είχε κακή πάσα και λάθος στη συνέχεια (το 10ο του Ολυμπιακού) και οι Σίμον, Μόερμαν έκλεισαν το 2ο δεκάλεπτο με 36-35 (18-13 επιμέρους). Ο Ολυμπιακός είχε φάουλ να δώσει με τον Μόερμαν μπροστά του αλλά δεν το χρησιμοποίησε και ο Γάλλος σκόραρε εύκολα, ενώ τα ριμπάουντ ήταν 10-20 για τους «ερυθρόλευκους».

Με λάθος του Ουέμπερ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο 3ο δεκάλεπτο, με την Εφές να κάνει το 40-35. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν χάλασαν την επαφή τους με το καλάθι στην επίθεση. Παρά τα επιθετικά του Μιλουτίνοφ δεν μπορούσαν να σκοράρουν και ο Μίτσιτς στο «ένας με έναν» έκανε το 44-37, με το επιμέρους να είναι 8-2 σε 4 λεπτά. Παπανικολάου και Στρέλνιεκς με σουτ μείωσαν σε 47-42 και στη συνέχεια ο Μπλατ πήγε με ψηλό σχήμα: Τουπάν στο «2», Παπανικολάου στο «3» κα Βεζένκοφ στο «4». Η άμυνα συνέχισε να είναι σταθερά αποτελεσματική και ο Στρέλνιεκς με 7 σερί πόντους (13 σύνολο) έκανε το 51-49. Σίμον και Μίτσιτς στην εκπνοή της 3ης περιόδου έκανε το 56-49, με το επιμέρους να είναι 20-14.

Μίτσιτς, με τρομερό κάρφωμα και Πλάις ανέβασαν στο +11 (60-49), στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ωστόσο με ένα 10-2 επιμέρους και ακουμπώντας τη μπάλα μέσα, στους Πρίντεζη (σκόραρε μετά από 32 λεπτά αγώνα και είχε 6 πόντους) και Μιλουτίνοφ, μείωσαν σε 62-59. Η δράση του Λάρκιν (7 ασίστ) προκάλεσε τεράστιο πρόβλημα στον Ολυμπιακό. Ασίστ σε Ντάνστον, βοήθησε και ο Μόερμαν και η Εφές πήγε πάλι στο 68-59, 4΄πριν τη λήξη. Ο Γκος μείωσε μέσα στη ρακέτα σε 70-63, αλλά ο Ντάντσον πέτυχε καλάθι και φάουλ απέναντι στον Παπανικολάου για να κάνει το 73-63, με 1.27 να απομένει για τη λήξη. Οι «ερυθρόλευκοι» κοίταξαν στο τέλος να σώσουν τη διαφορά των 7 πόντων του ΣΕΦ (88-81), ο Στρέλνιεκς αστόχησε σε λέι απ, ο Παπανικολάου έκανε φάουλ και ο Σιμόν με βολές διαμόρφωσε το τελικό 75-65.

Τα Δεκάλεπτα: 18-22, 36-35, 56-49, 75-65.