Την ήθελε, δίψαγε γι αυτήν, έδωσε και τα πάντα και την πήρε καθώς το άξιζε πέρα για πέρα. Ο Ολυμπιακός επικράτησε της αήττητης Ρεάλ Μαδρίτης (είχε 8-0) με 88-83 για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πήγε στο 5-4 στην βαθμολογία. Άμυνα που τσάκιζε, καθώς για 8 λεπτά στην 4η περίοδο οι Ισπανοί σκόραραν μόνο με βολές και πλουραλισμός στην επίθεση, με τους Γκος και Σπανούλη να έχουν 23 και 20 πόντους αντίστοιχα, τους Λεντέι και Στρέλνιεκς να δίνουν πάρα πολλά και τον Μιλουτίνοφ να υψώνει τοίχος και να είναι καταλύτης στην άμυνα.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν το «κλειδί» αλλά και το σχήμα με τρία γκαρντ που χρησιμοποίησε ο Μπλατ πολύ στο 4ο δεκάλεπτο.

MVP: Οι Νίκολα Μιλουτίμοφ και Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος με 25 ranking έκαστος.

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Στους Σπανούλη, Στρέλνιεκς και Λεντέι.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Μόλις 2 πόντους έδωσε στη Ρεάλ από δεύτερη ευκαιρία ο Ολυμπιακός.

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Κώστας Παπανικολάου και Γιάνις Τίμα.

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός λοιπόν- που ξεκίνησε 5άδα με τους Γκος, Παπανικολάου, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ- κατάφερε να ηρεμήσει μετά το αρχικό 0-5και 2-7 της Ρεάλ και με τον Γκος να κτυπάει από τα 6.75μ. αλλά και καλή άμυνα που έδινε συνθήκες τρανζίσιον έκανε το 7-7. Ο Σπανούλης αποδείχθηκε από νωρίς καταλυτικός (στο 3΄αντικατέστησε τον Τίμα) και με ντράιβ και κλέψιμο που έδωσε αιφνιδιασμό στον Πρίντεζη διαμόρφωσε το 11-7, με το σερί του Ολυμπιακού να ολοκληρώνεται με τον Μιλουτίνο στο 11-0 για το 13-7 9από 2-7). Ο αρχηγός με τρίποντο αύξησε στη συνέχεα σε 16-9, με τη Ρεάλ να βρίσκει λύσεις με μακρινά σουτ του Ρούντι αλλά και ντράιβ του Καπάτσο που «κτύπησε» τον Σπανούλη. Παπανικολάου και Τέιλορ με τρίποντα έκαναν το 21-10, με τον Μπλατ να πηγαίνει στη συνέχεια με τρία γκαρντ (Γκος, Σπανούλη, Στρέλνιεκς). Ο Φερνάντες κατάφερε να μειώσει σε 22-20, με τους Λεντέι και Γκος, όμως να έχουν τρομερές συνεργασίες και να κλείνουν το 1ο δεκάλεπτο με 29-22.

Ο Μιλουτίνοφ, ανέβασε στο +10 τη διαφορά στην αρχή της 2ης περιόδου, ωστόσο η Ρεάλ, με τους Κάρολ και Φερνάντες και κτυπώντας από τα 6.75μ. (6/14 τρίποντα) σημείωσε ένα 10-0 σερί για το 32-32. Ο Σπανούλης ήταν αυτός που «μίλησε» και πάλι… Με τρία σερί τρίποντα (4/4 σύνολο, 16 πόντους) ανέβασε στο 41-35, με τον Μιλουτίνοφ να είναι καταπληκτικός στην άμυνα και να βγαίνει από μπροστά από τον Ταβάρες, ενώ από κοντά και ο Γκος που με 5 πόντους σερί (12 σύνολο) έκανε το 48-36. Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εκπληκτική και άριστα διαβασμένη, με τον Γκος να απαντάει δις σε Ταβάρες και Κάρολ (τρίποντο) για το 52-41 (23-19 επιμέρους) της 2ης περιόδου. Ο Ολυμπιακός είχε 8/13 τρίποντα και η Ρεάλ 8/19.

Η Ρεάλ μπήκε καλά στο 3ο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 3-11. Τρία τρίποντα από Καμπάτσο, Ντεκ και Κάρολ (11/22 σύνολο) έκαναν το 55-52, με τον Ολυμπιακό να είναι βιαστικός στην επίθεσή του και άστοχος. Ο Στρέλνιεκς με τρίποντο έκοψε τη φόρα της Ρεάλ ενώ ο Λεντέι έκανε το 60-54, με τον Μπλατ να τον έχει και πάλι στο «4». Η Ρεάλ είχε βρει ρυθμό, ο Κάρολ ύστερα από εκπληκτική ασίστ του Καμπάτσο με τρίποντο αλλά και οι Ντεκ και Τόμπκινς πηγαίνοντας μέσα μείωσαν στον πόντο (62-61) με το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 65-65 (13-24) και τον Ρούντι να τραυματίζεται.

Ο Μπλατ ξεκίνησε στο 4ο δεκάλεπτο με τρία γκαρντ (Μάντζαρη, Γκος, Στρέλνιεκς) και τους Πρίντεζη-Λεντέι στους ψηλούς, με τον Στρέλνιεκς με 5 πόντους (12 σύνολο) να κάνει το 70-65, τους Μάντζαρη και Λεντέι να βγάζουν άμυνες αλλά τον Ολυμπιακό σταθερά να χάνει βολές (11/18). Η Ρεάλ για 3.30 λεπτά δεν είχε σκοράρει, το κατάφερε με βολές του Τόμπκινς, αλλά μπροστά με ψυχραιμία και πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, Στρέλνιεκς και Λεντέι (με γκολ φάουλ) έκαναν το 76-68. Ο Καμπάτσο έδωσε σκορ στη Ρεάλ πάλι με βολές (για πάνω από 7 λεπτά δεν είχε εντός παιδιάς) αλλά ο Σπανούλης με τρίποντο (πρώτο καλάθι στο 2ο μέρος) έκανε το 80-70 με 2.44 για τη λήξη. Ο Μιλουτίνοφ συνέχιζε την εξαιρετική δουλειά στην άμυνα και στο 38΄ο Καμπάτσο έβαλε το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι της Ρεάλ στο 4ο δεκάλεπτο, ενώ ο Ράντολφ με σουτ έκανε το 80-75, με 1,33 για τη λήξη. Ο Μιλουτίνοφ έπαιξε τον Ταβάρες για το 82-75, ωστόσο έδωσαν φάουλ σε τρίποντο στον Καμπάτσο που με βολές έκανε το 82-78 στο 39΄. Δεν σφυρίχτηκε επιθετικό στον Σπανούλη και ο Ντεκ με βολές στα 37΄΄ έχασε δύο βολές. Χάθηκε η μπάλα για τον Ολυμπιακό στα 28΄΄ αλλά βγήκε η άμυνα στον Καμπάτσο και στα 17΄΄ο Γκος με δύο βολές έκανε το 84-78. Στα 13΄΄ ο Καμπάτσο κέρδισε γκολ φάουλ από τον Παπανικολάου, αλλά έχασε τη βολή και στα 11΄΄ ο Πρίντεζης έχασε και τις δύο βολές και έκανε και φάουλ στον Ρούντι που έβαλε μία βολή (84-81). Στα 10΄΄ ο Γκος τις βολές και με 2/2 έκανε το 86-81, αλλά ο Ράντολφ σκόραρε γρήγορα για το 86-83. Στα 4΄΄ ο Γκος και πάλι στη γραμμή… και με 2/2 έκανε το 88-83 βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς.

Τα Δεκάλεπτα: 29-22, 52-41, 65-65, 88-83.