Πανεύκολη επικράτηση του Ολυμπιακού στη Θεσσαλονίκη με 3-0 σετ κόντρα στον ΠΑΟΚ και πλέον με νίκη την ερχόμενη Τετάρτη ο «αυτοκράτορας» επιστρέφει στον θρόνο του.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν αλάνθαστος είχε από την αρχή του προβάδισμα στο σκορ για να φτάσει εύκολα στο 19-25, με τον Θρύλο να παίρνει την διαφορά κυρίως όταν στις περιστροφές βρισκόταν στη θέση του σερβίς ο Αλεξίεφ.

Στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε όπως ήταν αναμενόμενο, προηγήθηκε 8-6, αλλά εκεί πήγε στο σερβίς ο Οιβάνεν και έφυγε στο 9-15 με ένα σερί 1-8. Τον μιμήθηκε ο Σαφράνοβιτς και από το 9-15 φτάσαμε στο 14-15, με το ματς να πηγαίνει στη συνέχεια πόντο-πόντο. Ο ΠΑΟΚ μάλιστα ισοφάρισε 22-22, εκεί όμως μίλησε ο Τοντόρ Αλεξίεφ, που έκανε με επίθεση το 22-23, με μονό μπλοκ στον Σακόγλου το 22-24 και με νέα επίθεση το 23-25.

Στο τρίτο, ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους. Προηγήθηκε με 7-2, αλλά με ένα σερί του ΠΑΟΚ με τον Σαφράνοβιτς στο σερβίς έγινε το 7-6. Μάλιστα οι Θεσσαλονικείς, βρέθηκαν και μπροστά στο σκορ με 9-8 και 13-12. Ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα στροφές και με ένα σερί 6-0 πήγε το σκορ στο 20-14 ενώ προηγήθηκε και με επτά (22-15). Τελικά ο Θρύλος κατέκτησε το σετ και το ματς με 25-21.

Τα σετ: 19-25, 23-25, 21-25 σε 88’