Απίστευτος Ολυμπιακός μέσα στη Μαδρίτη υπέταξε τη Ρεάλ με 80-79 για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας φτάνοντας στο 15-7 στη βαθμολογία και μένοντας στη 2η θέση, ωστόσο το κέρδος είναι πως οι «ερυθρόλευκοι» ουσιαστικά έχουν 3 νίκες απόσταση τη Ρεάλ. Ο Ολυμπιακός, που είχε να κερδίσει από τον Απρίλιο του 2009 στη Μαδρίτη, πήγε και κέρδισε απόλυτα διαβασμένος και σωστός τακτικά αλλά και με την επίθεσή του. Γιατί τη Ρεάλ εκεί μέσα την κερδίζεις με 80 πόντους αλλά και με άμυνα σεμιναρίου όπως στην τελευταία φάση. Έδωσαν όλοι, πρόσφεραν πολλοί και μάλιστα σε ένα κακό βράδυ για τον αρχηγό. «ΚΛΕΙΔΙ»: Η επίθεση του Ολυμπιακού. Ναι, η άμυνα ήταν και πάλι κομβική, κράτησε σε καίρια σημεία όπως στην τελευταία φάση, ωστόσο ο Ολυμπιακός έβαλε 80 πόντους μέσα στη Μαδρίτη και έτσι φεύγεις με το «διπλό» από εκεί. Σε όλα τα δε4κάλεπτα πλην του 4ου ο Ολυμπιακός έβαλε πάνω από 20 πόντους ενώ είχε 38% τρίποντο και 19 ασίστ με τον Σπανούλη μάλιστα να είναι ο μοναδικός με αρνητικό ranking.

MVP:Ο Γιώργος Πρίντεζης. 26 μονάδες στο ranking με 21 πόντους (6/8 σουτ) και 6 ριμπάουντ.

ΟΣΚΑΡ Β ΡΟΛΟΥ: Στρέλνιεκς και Ουίλτζερ έδωσαν πολλά επιθετικά και ήταν κομβικοί στη νίκη του Ολυμπιακού.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 27 πόντους ο Λούκα Ντόνσιτς με 10/15 βολές και 1/6 τρίποντα. Στο τέλος έχασε αρκετές ο Σλοβένος που έπαιξε 34 λεπτά.

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης δεν κατάφερε να βοηθήσει τον Ολυμπιακό που έμεινε άποντος με 0/6 σουτ και 0/2 βολές, 5 ασίστ και 5 λάθη. -6 ranking.

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός λοιπόν πάτησε αρκετά καλά και μυαλωμένα το παρκέ στη Μαδρίτη. Καλή άμυνα, με τον Παπανικολάου να έχει λίγες δυσκολίες απέναντι στον Ντόνσιτς, αλλά στη γενική της μορφή λειτούργησε σωστά στην αρχή, ενώ μπροστά ηρεμία και υπομονή. Ο Πρίντεζης τράβηξε αρχικά με 7 πόντους την ομάδα, ο Σπανούλης έκανε δύσκολη τη ζωή του Τέιλορ σε άμυνα και επίθεση και ο Ολυμπιακός όποτε μπορούσε κοίταγε να τρέξει (ότι του έδινε η άμυνα) ή να πάει σε έξυπνο σετ παιχνίδι γυρνώντας τη μπάλα καλά και συνεχώς. Προηγήθηκε με 7-9, δέχτηκε δύο τρίποντα από τους Τέιλορ και Τόμπκινς (3/6 η Ρεάλ και 2/7 δίποντα) και σταδιακά ισορρόπησε και το πρόβλημα στο ριμπάουντ παίρνοντας επιθετικό και αυτός. Το αξιοποίησε ο Μιλουτίνοφ, κόψιμο του Παπανικολάου μέσα και ασίστ από τον Σπανούλη και 13-17. Ο Ολυμπιακός δεν αγχώνονταν μπροστά ακόμα και στα 4΄΄, κοίταγε να πάρει τις καλύτερες επιλογές και όσο πιο κοντά παρά την παρουσία του Ταβάρες. Ουίλτζερ και Μακλίν με «πικ εν ρολ» με τον Στρέλνιεκς έκαναν το 18-21, για να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο ο Ράντολφ με 20-21. Το supporting cast που ήρθε από τον πάγκο ήταν ζεστό με τους Ουίλτζερ και Τόμπσον να κάνουν το 22-26 ενώ ο Μακλίν κέρδισε γκολ φάουλ απέναντι στον Ράντολφ. Ζεστός ο Ουίλτζερ από μακριά, ο Κάρολ τους έπιασε στον ύπνο, αλλά ο Ρόμπερτς μπήκε στην εξίσωση και αυτός. Η βοήθεια στον Ταβάρες άφησε τον Ρέγιες μόνο του στο «τόξο» αλλά ο Τόμπσον με τρίποντο έδωσε και αυτός (32-37). Η Ρεάλ κοίταγε να κτυπήσει τον Ουίλτζερ στην άμυνα, το έκανε απανωτές φορές και μάλιστα προτίμησε να τον παίξει με πρόσωπο ο Ρέγιες αντί να δει το μις ματς Ταβάρες με… Ρόμπερτς, ενώ ο Ντόνσιτς απέναντι στους προσωπικούς του αντιπάλους (όπως ο Χόλις) δεν είχε θέμα. Αντίθετα στη συνέχεια ο Ολυμπιακός τον έστελνε πάνω στον Μιλουτίνοφ. Τρίποντο και ο Στρέλνιεκς (το 5/10 και 4/7 στο 2ο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό) ενώ οι Ντόνσιτς (10 πόντους) και Κάρολ έκλεισαν το 2ο δεκάλεπτο με 39-45 (19-24 επιμέρους). Ο Ολυμπιακός στο 3ο δεκάλεπτο κάπως έχασε τον ρυθμό του. Βγήκε η συνεργασία Σπανούλη-Πρίντεζη, σούταρε και ο Παπανικολάου ωστόσο έκανε λάθη, κόλλησε επιθετικά στη συνέχεια και η Ρεάλ με δύο τρίποντα και μις ματς του Ταβάρες με τον Ρόμπερτς, με τον Μιλουτίνοφ να έχει βγει στον Καμπάτσο έφερε το ματς στα ίσα. Άλλαξε το δίδυμο στην περιφέρεια, έβγαλε αντίδραση ο Ολυμπιακός και με άμυνα και τον Παπανικολάου έκανε το 49-53. Ο Τόμπκινς έμεινε ξανά μόνος στη γωνία για το 4ο τρίποντό του (από τα 7 της Ρεάλ) καθώς ο Πρίντεζης πήγαινε για βοήθεια στον Ταβάρες, ενώ ο Ντόνσιτς στο ντράιβ νίκησε τον Μιλουτίνοφ, αλλά ο Ρόμπερτς ήταν και πάλι εκεί. Τρίποντο για το 54-58, απάντησε και πάλι ο Τόμπκινς αλλά ο Στρέλνιεκς με δύο φλόουτερ κρατούσε μπροστά τον Ολυμπιακό. Ο Ντόνσιτς ισοφάρισε αλλά ο Ουίλτζερ με τρίποντο στη λήξη έκανε το 62-65 στο 3ο δεκάλεπτο (23-20 επιμέρους). Η Ρεάλ ξεκίνησε με ένα 7-0 σερί στο 4ο δεκάλεπτο για το 69-65 με τον Κοζέρ και τον Τόμπκινς από χαμένο… ριμπάουντ. Μετά το τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός επέστρεψε με τον Παπανικολάου στο «2», σε ψηλό σχήμα για τις απανωτές αλλαγές στην άμυνα, αλλά στην επίθεση δεν ήταν καλός ενώ πίσω έχασε πολλά ριμπάουντ και πάλι. Ο Κοζέρ έκανε το 71-65, ο Ολυμπιακός μετά από ώρα πήρε πόντους με «πικ εν ρολ» Σπανούλη Μιλουτίνοφ αλλά δεν είχε διάρκεια και ήταν πάλι στατικός. Ο Πρίντεζης μετά από 4.30 λεπτά πέτυχε γκολ φάουλ για το 73-70 και ο Ρέγιες δεν αξιοποίησε το αντιαθλητικό του Σπανούλη γιατί στην άστοχη βολή… κλώτσησε τη μπάλα και δέχτηκε αυτός τεχνική ποινή. Αποτέλεσμα; Βολή και τρίποντο του Πρίντεζη για το 73-74. Με 3.14 να απομένουν το σκορ ήταν 75-75 με τον Τόμπκινς να σκοράρει στο ποστ και τον Πρίντεζη με 2/2 βολές να δίνει το προβάδισμα (21 πόντους). Ο Μιλουτίνοφ έχασε καλάθι και τη μπάλα στη συνέχεια, αλλά η άμυνα κρατούσε. Δεν βγήκε ούτε η επόμενη επίθεση παρά το επιθετικό ριμπάουντ με 1 λεπτό να απομένει. Στα 488 ο Ντόνσιτς με βολές έξανε το 78-77 και ο Στρέλνιεκς με μπούκα έδωσε ύψος τη μπάλα για το 78-79 με 34΄΄ να απομένουν και τον Σπανούλη στον πάγκο που είχε ματώσει στο χείλος. Ο Παπαπέτρου έκανε κακώς φάουλ στον Ντόνσιτς στα 33΄΄ και ο Σλοβένος αστόχησε και στις 2 αλλά έδωσαν γρήγορη είσοδο (καμία) και επαναλήφτηκε η 2η για το 79-79. Στα 15΄΄ σε ντράιβ ο Στρέλνιεκς πήρε φάουλ και έβαλε τη μία για το 79-80. Η άμυνα ήταν για σεμινάριο, ο Ντόνσιτς έπεσε, ο Κοζέρ δε σούταρε προ του Παπανικολάου και ο χρόνος… τελείωσε. Η Γερμανίδα, που είχε δώσει και την επανάληψη στη βολή του Ντόνσιτς έδωσε φάουλ στον Πρίντεζη σε νεκρό χρόνο ωστόσο είδαν το instant replay και έδειξαν… τέλος. 79-80 με νίκη του Ολυμπιακού στη Μαδρίτη μετά από 9 χρόνια. Τα Δεκάλεπτα: 20-21, 39-45, 62-65, 79-80.