Φτιαγμένος για την κούπα της Ευρωλίγκας εμφανίστηκε και στην "Φερνάντο Μπουέσα Αρένα" της Βιτόρια ο Ολυμπιακός, διαλύοντας την σούπερ φορμαρισμένη Λαμποράλ Κούτσα με 76-82.

Οι ερυθρόλευκοι έχοντας τον Βασίλη Σπανούλη απόλυτο ηγέτη (19 π.) και τον Βαγγέλη Μάντζαρη βγαλμένο από κομπιούτερ (14 π. με 3/4 τρ. και 3 ασ.), αλλά και με όλα τα παιδιά να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό πέρασε σαν "τυφώνας" από την Βασκονία φτάνοντας στο 2/2 στο TOP16.

Σούπερ οι Χάντερ (17 π.) και Πρίντεζης (15 π.) και εξαιρετική δουλειά απ' όλους στο αμυντικό κομμάτι για να περαστούν "χειροπέδες" και στους Βάσκους που "έφτυναν αίμα" για να σκοράρουν.

Με τη νίκη αυτή οι Πρωταθλητές Ελλάδος και δευτεραθλητές Ευρώπης αποκτούν σαφές προβάδισμα - παρά το γεγονός ότι είναι νωρίς ακόμα - για μια εκ των δύο προνομιούχων θέσεων στην τελική βαθμολογία, καθώς ελάχιστες είναι οι ομάδες που θα περάσουν νικηφόρα από την καυτή έδρα των Βάσκων.

Η Λαμποράλ υπερίσχυσε του Ολυμπιακού μόνο στα ριμπάουντ με 33-32, ενώ στις υπόλοιπες κατηγορίες οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι, αφού είχανε στα κλεψίματα 9-11, στα λάθη 16 έναντι 18 των Βάσκων και στις ασσίστ με 17 έναντι 9 της ισπανικής ομάδας.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Οι Πειραιώτες μπήκαν "μουδιασμένα" στο ματς, με τον Μιλουτίνοφ να κάνει δύο γρήγορα φάουλ και να αποσύρεται και τους Βάσκους να παίρνουν προβάδισμα με 4-0. Αντίδραση από τον Θρύλο με Μάντζαρη να ευστοχεί σε δύο τρίποντα και να δίνει προβάδισμα στο 5' με 7-10. Ο Χάντερ με γκολ-φάουλ έγραψε το 9-13, για να έρθει το 12-13 με τρίποντο του Κοζέρ. Νέο γκολ-φάουλ από τον Χάντερ στέλνοντας στο 8' τη διαφορά στο +8 με 12-20 για να λήξει το δεκάλεπτο με 18-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έπαιξε ακόμα πιο δυνατή άμυνα, στο όριο του φάουλ και υποχρέωσε τους Βάσκους να βλέπουν το καλάθι με δυσκολία. Με καλάθια των Τζέιμς και Μπουρούση οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο στο 15' με 28-29, όμως το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου απάντησε με δικό του σερί 8-0 και έστειλαν τη διαφορά ξανά στο +9 με 28-37. Και όλα αυτά με τον Σπανούλη στον πάγκο, με τον αρχηγό να μπαίνει στο τέλος και να ανεβάζει τη διαφορά στο +10 με 32-42 στο ημίχρονο.

«Προσκύνησε» και η Βασκωνία 76-82

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με την βασική του πεντάδα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πρίντεζη να σκοράρει και να κάνει το +11 και 34-45 και λίγο πιο μετά με τρίποντο να εκτοξεύει την διαφορά στο +14 με 34-48 στο 23', φτάνοντας και τους 13 πόντους στο ματς. Με το τρίτο γκολ-φάουλ του Χάντερ ο Θρύλος έφτασε στο +17 με 38-55 στο 26' και κάπου εκεί επήλθε η χαλάρωση. Η Λαμποράλ μέτρησε ένα γρήγορο 9-0 σερί μειώνοντας σε 47-55 στο 25' με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλεί εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Ο Τζέιμς μείωσε την διαφορά στο σκορ σε 54-59, όμως ο Σπανούλης με "βόμβα" επανέφερε τη διαφορά στο +8 με 54-62, με το 56-62 να είναι το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τον Σπανούλη "ζεστό" και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με πόντους και ασίστ ο Θρύλος έκανε το 56-65 στο 32’ και έβαλε για τα καλά το "νερό στο αυλάκι". Ο Σον Τζέιμς με 6 σερί πόντους και τρομερές άμυνες, διατήρησαν το προβάδισμα και έκαναν με τρίποντο του Μάντζαρη στο 36' το 60-75, για να λήξει το ματς με καλάθια των Βάσκων στο τέλος 76-82.