Ένα πάρα πολύ δυνατό φιλικό έδωσε ο Ολυμπιακός στην «Vodafone Arena», όπου αντιμετώπισε την πρωταθλήτρια Τουρκίας, Μπεσίκτας. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και ήταν καλύτεροι σε σχέση με το παιχνίδι με την Χάποελ Μπερ Σεβά, πλήρωσαν ένα λάθος στην άμυνα και ηττήθηκαν με 1-0. Πολύ καλός ο Μανθάτης, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα κινητικός. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, για μία ακόμα φορά δεν ήταν καλός επιθετικά. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Σισμάνογλου στο 58ο λεπτό. Η εικόνα του παιχνιδιού: Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Μπεσίκτας είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει ιδιαίτερα τον Λεάλι. Μετά το πρώτο 15άλεπτο ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το παιχνίδι και άρχισε να δημιουργεί φάσεις στα καρέ του Μπόικο. Στο 25’ ο Μανθάτης σέντραρε και ο πορτιέρο των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ πριν γίνει απειλητικός ο Ρέτσος. Στο 33’ ο νεαρός εξτρέμ άδειασε με τρομερή ενέργεια τους αντιπάλους του, όμως, το γύρισμά του ήταν πάνω στον τερματοφύλακα της Μπεσίκτας. Εξι λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από το γκολ, όταν ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε ωραία το φάουλ που κέρδισε ο Ντε Λα Μπέγια, όμως, η κεφαλιά του Μποτία έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 43’ ο Πάρντο έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, όμως, ο Μπόικο απομάκρυνε με γροθιές. Στις αρχές του δεύτερου μέρους και συγκεκριμένα στο 58’ οι Τούρκοι εκμεταλλεύτηκαν το λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού και άνοιξαν το σκορ. Η φάση ξεκίνησε από κλέψιμο τους Τολγκάι, ο οποίος γύρισε στον Σισμάνογλου, που έκανε το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα ο Θρύλος είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως, ο Πάρντο παρότι βρέθηκε σε καλή θέση δεν εκτέλεσε όπως θα ήθελε και ο Φαμπρίτσιο έδιωξε την μπάλα. Μετά το γκολ ο Βίκτορ έκανε πολλές αλλαγές, ρίχνοντας μεταξύ άλλων στο παιχνίδι τους Φορτούνη και Ιντέγε. Στο 79’ ο Ανδρούτσος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ήταν αδύναμη και ο πορτιέρο των γηπεδούχων μπλόκαρε εύκολα. Στο 87’ ο Ιντέγε έπιασε ένα δυνατό σουτ, όμως, η μπάλα πέρασε άουτ.