Στα διαιτητικά αίσχη και στη σφαγή που υπέστησε ο Ολυμπιακός από τον Τάσο Παπαπέτρου αναφέρθηκε ο Αλμπέρτο Μποτία, μετά το τέλος του παιχνιδιού με την ΑΕΚ. Όπως ανέφερε χαρακτηριστικά ο Ισπανός αμυντικός, ο Αθηναίος ρέφερι δεν έδωσε το πέναλτι που του έγινε στο πρώτο ημίχρονο από τον Βράνιες, αλλά και το επιθετικό φάουλ που του έκανε ο Γιακουμάκης στο 2-1 της ΑΕΚ. Παράλληλα, ο Ιβηράς τόνισε ότι μετά το τέλος του παιχνιδιού ο διαιτητής παραδέχθηκε τα λάθη του και το γεγονός ότι αδίκησε κατάφορα τους Πειραιώτες.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του: «Έγινε ξεκάθαρο φάουλ στο γκολ του Γιακουμάκη και έτσι κερδίζει τη θέση για να σκοράρει. Απορώ πώς δεν το είδε ο διαιτητής. Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ξεκάθαρο πέναλτι εναντίον μου που δεν βλέπει ο διαιτητής. Μου κάνει εντύπωση πως ο διαιτητής παραδέχεται τα λάθη του μετά το τέλος του αγώνα. Με το να το κάνεις αυτό δεν λέει κάτι. Πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός στο ματς. Αυτό μου έχουν μεταφέρει, πως ο διαιτητής παραδέχθηκε τα λάθη του. Στα αποδυτήρια ήμουν πολύ άσχημα ψυχολογικά, με πολλά νεύρα. Όταν μια ήττα συνοδεύεται και από αποφάσεις του διαιτητή που σε έχουν αδικήσει, τότε η κατάσταση γίνεται πιο δύσκολη. Σήμερα το ματς δεν ήταν καλό, καμία από τις δύο ομάδες δεν έπαιξε ποιοτικά. Σαν εικόνα αγώνα όπως και το ματς του Κυπέλλου δεν είχε πολλά να πει. Το γκολ που πετύχαμε άλλαξε τις ισορροπίες αλλά δυσκολευτήκαμε να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι. Δεν σταματάμε να προσπαθούμε και να παλεύουμε. Κατά τη γνώμη μου το ματς έπρεπε να τελειώσει στο 1-1».