Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στον πέμπτο τελικό με τον Παναθηναϊκό και ηττήθηκε με 51-66. Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν χωρίς ενέργεια στο παρκέ και πλήρωσαν ακριβά την αστοχία τους.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης με 10 πόντους. Ο «ερυθρόλευκος» φόργουορντ είχε 1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 2/2 βολές. Από εκεί και πέρα, ο Σπανούλης είχε 9 πόντους, ο Παπανικολάου 7, ο Μάντζαρης 6, ο Πρίντεζης 4…

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξέμεινε από δυνάμεις στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν και δεν μπόρεσε να κατακτήσει το 3ο συνεχόμενο πρωτάθλημα.

Ολοι έχουν ευθύνη για την αποψινή ήττα, με τους παίκτες και τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να παρουσιάζονται κατώτεροι των περιστάσεων, στο πιο κρίσιμο παιχνίδι του φετινού πρωταθλήματος.

Καλό ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός με τον κόσμο στο πλευρό του ξεκίνησε δυνατά και πέντε πόντους από τους Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου προηγήθηκε με 5-3. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Βαγγέλης Μάντζαρης, ο οποίος με δύο σερί τρίποντα έκανε το 11-3 για τον Θρύλο. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έχασε το ρυθμό του σε άμυνα και επίθεση και έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει σε 12-12. Ο Πρίντεζης με καλάθι έδωσε ξανά προβάδισμα στους πρωταθλητές Ελλάδας με 14-12 και λίγο αργότερα ο Γιανγκ ανέβασε τη διαφορά στους 4 (16-12). Δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του δεκαλέπτου ο Σπανούλης με 1/2 βολές έκανε το 17-14, που ήταν και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Αστοχος...

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην, με τον Ολυμπιακό να είναι πολύ άστοχος στην επίθεση. Την ίδια ώρα στην άμυνα αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται αρχικά με 25-21 και στη συνέχεια με 34-23. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να βρουν σκορ στην επίθεση, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να κάνει συνεχώς αλλαγές. Ο Σπανούλης με δυο εύστοχες βολές μείωσε σε 25-34 και λίγο αργότερα πέτυχε λέι απ για 27-36.  Το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο -9.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν… εμφανίστηκε ποτέ. Οι «ερυθρόλευκοι» τα έσπασαν κυριολεκτικά και είδαν αρχικά τον Παναθηναϊκό να κάνει το 39-27, ενώ στη συνέχεια ο Τζέιμς πέτυχε τρίποντο για το 42-27. Ο Ολυμπιακός ήταν αγνώριστος και η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους (27-47). Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν πρόσκαιρα σε 32-48, όμως, το σκορ έγινε γρήγορα 32-52. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 37-57.

Προσπάθησε, αλλά...

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε με δύο σερί τρίποντα του Αγραβάνη να μειώσει σε 43-57. Ο Γκριν με λέι απ έκανε το 45-57, όμως, ο Παππάς πέτυχε καλάθι για το 45-59. Ο Σπανούλης με τρίποντο μείωσε τη διαφορά στους 11 (48-59), ωστόσο, η αντεπίθεση του Ολυμπιακού δεν είχε συνέχεια.

Οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ένα σερί 5-0 και το σκορ πήγε στο 48-64. Ο Σπανούλης με 1/2 βολές έκανε το 49-64 και ο Γκιστ με καλάθι το 49-66. Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι διεκόπη, με την αποστολή του Παναθηναϊκού να φεύγει από το παρκέ. Μετά από λίγη ώρα το γήπεδο εκκενώθηκε και οι δύο ομάδες γύρισαν στο παρκέ. Το ματς ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 51-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 27-36, 37-57, 51-66