Ένας Ολυμπιακός από τα… παλιά κατάπιε τον ΠΑΟΚ στον τέταρτο τελικό του πρωταθλήματος της Volley League, επικράτησε με 3-0 σετ μέσα στη Θεσσαλονίκη, και τώρα είναι πανέτοιμος να σηκώσει την κούπα του πρωταθλήματος στον πέμπτο τελικό που θα διεξαχθεί την Κυριακή (19:00), στο Ρέντη και να ολοκληρώσει μια ονειρική χρονιά, με την κατάκτηση του τρέμπλ (να θυμίσουμε ότι ο Θρύλος έχει κατακτήσει ήδη το Κύπελλο Ελλάδας, όπως και το League Cup).

Έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους, με 1 άσσο και 3 μπλοκ, ήταν ασταμάτητος και δυσκολεύτηκε έντονα μόνο στο τρίτο και τελευταίο σετ, όπου κατάφερε να το κατακτήσει με 28-26.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα (1-5), ενώ πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο +5, μετά από επίθεση του Αγκάμεζ. Οι Πειραιώτες, ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του σετ, και στο τέλος και πάλι με τον Αγκάμεζ, το κατέκτησαν με 25-21, με τον Κολομβιανό άσο στο πρώτο σετ να έχει 8 πόντους με 7/11 επιθέσεις.

Στο δεύτερο, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την εξαιρετική τους παρουσία, πηγαίνοντας με πλασέ του Αγκάμεζ μπροστά στο σκορ με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, με τους Θεσσαλονικείς όμως να ανεβάζουν ρυθμό, να ισοφαρίζουν στο σετ σε 20-20 σε ένα σημείο όπου ο Σλόμπονταν Μπόσκαν, κάλεσε τάιμ άουτ. Η «απάντηση» ήρθε ξανά από τον Αγκάμεζ που με μπλοκ άουτ (20-21) και μπλοκ στον Σαφράνοβιτς έγραψε το 20-22. Πάτημα γραμμής στον Ντάντε έφερε το 20-23 υπέρ του Θρύλου για να μειώσει ο  ΠΑΟΚ σε 21-23 μετά από παράβαση στο φιλέ. Ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ ήταν και πάλι εκεί όμως και με το 17ο πόντο του με το δεύτερο μπλοκ, διαμόρφωσε το 21-24 για να καταλήξει στον Θρύλο και το δεύτερο σετ με 21-25!

Το τρίτο σετ, ξεκίνησε κάπως διαφορετικά από τα δύο προηγούμενα καθώς ο Ολυμπιακός ήταν νωθρός, και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 και 4-1 και στην συνέχεια 7-3. Σε εκείνο το σημείο όμως με ένα 3-0 σερί οι Πειραιώτες πλησίασαν σε 7-6 με τον Κοκκινάκη και ισοφάρισαν (από 6-8) σε 8-8 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αγκάμεζ. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-15 αλλά με ένα σερί 4-0 προηγήθηκε με 18-19! Με τον 22ο πόντο του Αγκάμεζ από κερδισμένο μπλοκ άουτ, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 19-20 αλλά μετά από χαμένο σερβίς του Φράγκου, προέκυψε και πάλι ισοπαλία.  Από εντυπωσιακό πόντο του Αγκάμεζ προήλθε το 20-21 και με άσσο ο Άθος Κόστα «έγραψε» το 20-22 και ο Αγκάμεζ ξανά το 21-23. Παρότι ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ (23-23), το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Τσούπκοβιτς έδωσε το ματς μπολ στον Ολυμπιακό (23-24) αλλά ο Ντάντε ισοφάρισε σε 24-24. Ακολούθησε το σερβίς στο φιλέ του Πέτκοβιτς για το 2ο ματς μπολ υπέρ του Θρύλου (24-25) όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου (25-25).  Από νέο σερβίς άουτ του Σαφράνοβιτς προήλθε το 25-26 και μετά το 26-26 ο Ολυμπιακός είχε την 4η ευκαιρία να πάρει το ματς (26-27) την οποία αξιοποίησε με τον Τσούπκοβιτς να γράφει το 26-28 και να χαρίζει τη νίκη με την οποία επιστρέφει η σειρά στο Ρέντη! Την Κυριακή στις 19:00 στον τελευταίο τελικό!