Ο Ολυμπιακός χωρίς να φορτσάρει πήρε τη νίκη κόντρα στο Ρέθυμνο στην Κρήτη με 70-63 και παραμένει μόνος πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα του ελληνικού πρωταθλήματος, διατηρώντας το απόλυτο πλεονέκτημα ενόψει των πλέι οφ. Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Κεμ Μπιρτς με 15 πόντους και έξι ριμπάουντ, δείχνοντας πως το επεισόδιο με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο θεωρείται λήξαν από την ώρα που έγινε κι όλας. Πλέον οι Πειραιώτες έχουν το μυαλό τους στο ματς με την Εφές στην Πόλη την Πέμπτη και την Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με το Ρέθυμνο να κρατάει καλα στην άμυνα. Οι «ερυθρόλευκοι» άργησαν να βρουν ρυθμό, αλλά οι έψαξαν να βρουν σκορ από την ρακέτα. Μίλου και Πρίντεζης ήταν υπαίτιοι για το 12-15, ενώ ο Σπανούλης συνεργάστηκε τέλεια με τον Μπιρτς για να γίνει το 12-19 με τέσσερις σερί πόντους του Καναδού σέντερ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ξανά και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-19 υπέρ των Πειραιωτών.
Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασαν ρυθμό, πίεσαν και με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με εφτά πόντους (20-27) με κάρφωμα του Παπαπέτρου. Οι Αθηναίου και Γιανγκ σκόραραν για το 23-31 και ο Παπαπέτρου διαμόρφωσε το 25-34. Το Ρέθυμνο όμως δεν έμεινε άπραγο και με σερί πόντους 30-34, για να κλείσει το ημίχρονο στο 32-36 υπέρ του Θρύλου.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε το 3ο δεκάλεπτο με τρίποντο του Σάφτενααρ, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν στη συνέχεια ένα 6-0 σερί, με τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ για το 35-42. Ο Λέμον με δύο τρίποντα μείωσε αλλά οι Πρίντεζης και Σπανούλης ανέβασαν την διαφορά στο 41-47 με το τρίτο δεκάλεπτο να μένει στο 45-51, με τον Μπιρτς να καρφώνει ύστερα από ωραία ασίστ του Αθηναίου.

Στην 4η περίοδο, ο Αθηναίου σκόραρε για το 48-53 ενώ δημιούργησε στη συνέχεια για τον Μπιρτς που κάρφωσε δυνατά με το ένα χέρι.
Ο Ντομινίκ Ουότερς με τέσσερις σερί πόντους έφτασε την διαφορά στους 10 (50-60) ενώ το γκολ φάουλ του Μπιρτς και το τρίποντο του Αγραβάνη έγραψαν το 50-66.
Οι «ερυθρόλευκοι» κατέβασαν ρυθμό, ο Γιαννόπουλος έπαιζε μόνος του απέναντι τους και η διαφορά έπεσε και με την βοήθεια των διαιτητών αφού είδαν φάουλ σε τρίποντο από τον Παπανικολάου. 61-68 με τις 3 βολές, ωστόσο ο Μπιρτς έστω και με διπλή προσπάθεια αποκατέστησε τη τάξη αμέσως. Το ματς τελείωσε στο 63-70 και ο Ολυμπιακός πλέον κοιτάει την αναμέτρηση της Πόλης με την Εφές την προσεχής Πέμπτη.

Δεκάλεπτα: 18-19, 32-36, 45-51, 63-70.
Ρέθυμνο (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 4, Άρνολντ 9 (1), Φιτζπάτρικ 6 (2), Λέμον 18 (2), Ραζής, Σάφτεναρ 6 (2), Τάλτον 4, Καμπερίδης 5 (1), Πανατεράκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 11 (2).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 6 (5ριμπ), Πρίντεζης 8 (3ριμπ), Παπανικολάου 4 (4ριμπ), Μάντζαρης 2, Σπανούλης 12 (2τριπ, 5ριμπ, 7ασ), Μπιρτς 15 (6ριμπ), Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 5 (1τριπ), Γουότερς 6, Αγραβάνης 6 (1), Αθηναίου 4.