Ισόπαλος 2-2 με τον Πλατανιά στην Κρήτη ήρθε ο Ολυμπιακός, για την εξ αναβολής 11η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Ενα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από τα αίσχη του διαιτητή Φουκάκη και του α’ βοηθού Παναγιώτη Σταθόπουλου, οι οποίοι έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους για να μην κερδίσει ο Θρύλος στην Κρήτη. Έδωσαν ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ πέναλτι, επιθετικό φάουλ στο 1ο γκολ των Κρητικών, δεν έδωσαν πεντακάθαρο πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπανανά στον Ανδρούτσο στο 69', όπως και επίσης σε μαρκάρισμα στο 76' πάνω στον Ντε Λα Μπέγια. Στο 89’ ανακάλυψε φάουλ του Ιντέγε στον Σωτηρίου, ο οποίος μπερδεύτηκε και έχασε πεντακάθαρα την μπάλα μόνος του. Τα γκολ του Ολυμπιακού πέτυχε ο Ιντέγε στο 4ο και 13ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ οι Κρητικοί μείωσαν στο 36’ με τον Γιακουμάκη και στο 39’ έκαναν το 2-2 με ανύπαρκτο πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Μανούσος. Ξεκίνησε φουριόζος Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό δημιούργησε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία. Ο Φορτούνης βρήκε τον Ιντέγε, ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον πορτιέρο των γηπεδούχων και έφυγε κόρνερ. Ενα λεπτό αργότερα ο Θρύλος άνοιξε το σκορ με τον Νιγηριανό στράικερ. Ο Αφρικανός επιθετικός κυνήγησε τη φάση, κέρδισε την κόντρα και έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» στο 13’ έκαναν το 2-0 και πάλι με τον Ιντέγε. Ο Μάριν βρήκε με μια πανέμορφη κάθετη πάσα τον Ντε Λα Μπέγια, ο οποίος από αριστερά γύρισε στο ύψος του πέναλτι, όπου ο Ιντέγε με πλασέ σημείωσε το δεύτερο γκολ του Θρύλου. Οργια από τη διαιτησία Οι πρωταθλητές Ελλάδας ήλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι και στο 32’ έφτασαν μια ανάσα από το 3-0, όταν ο Φορτούνης τσίμπησε την μπάλα για τον Ιντέγε, ο οποίος όμως άνοιξε το κοντρόλ και οι αμυντικοί του Πλατανιά απομάκρυναν την μπάλα. Στο 36’ ο Πλατανιάς μείωσε σε 2-1 με τον Γιακουμάκη. Ενα γκολ που δεν έπρεπε ποτέ να μετρήσει, καθώς ο επιθετικός του Πλατανιά είχε περικυκλώσει με το χέρι του τον Βιάνα και έσπρωχνε τον Βραζιλιάνο αμυντικό προς τα πίσω. Στο 39’ ο Φουκάκης έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι εις βάρος του Ολυμπιακού. Ο Γιακουμάκης βούτηξε μπροστά στον Λεάλι και ο διαιτητής ανακάλυψε πέναλτι. Αλλού έπεσε ο Ιταλός, αλλού βούτηξε ο επιθετικός του Πλατανιά. Ο παίκτης της κρητικής ομάδας πέρασε πάνω από τον Ιταλό πορτιέρο, μια φάση που θύμισε έντονα το ανύπαρκτο που έδωσε ο Βάτσιος στο ματς με τον Αστέρα Τρίπολης! Αίσχη από τον Φουκάκη Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες στην εστία του Σωτηρίου. Ο Μπέντο στο 61’ έβαλε τον Ανδρούτσο στη θέση του Μάριν. Στο 67’ ο Θρύλος έφτασε μια ανάσα από το τρίτο γκολ, όταν ο Γιώργος Μανθάτης μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Σωτηρίου. Στο 69’ ο διαιτητής δεν έδωσε πεντακάθαρο πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπανανά πάνω στον Ανδρούτσο. Μια πεντακάθαρη φάση, στην οποία ο Φουκάκης έκανε τα στραβά μάτια. Στο 76’ δεν έδωσε πεντακάθαρο πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Ντε Λα Μπέγια. Στο 85’ ο Μπουχαλάκης έβγαλε τετ α τετ τον Ιντέγε, ο οποίος όμως έκανε κακό κοντρόλ και σπατάλησε την ευκαιρία. Στο 88’ ο Φουκάκης έδωσε ανύπαρκτο φάουλ στον Ιντέγε, καθώς ο πορτιέρο του Πλατανιά έχασε πεντακάθαρα την μπάλα μόνος του. Στις καθυστερήσεις ο Θρύλος είχε μια ακόμα ευκαιρία για να πάρει το παιχνίδι, όταν ο Ιντέγε έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, αλλά η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα και έφυγε δίπλα από τα δοκάρια του Σωτηρίου. Οι συνθέσεις: Πλατανιάς: Σωτηρίου, Βάντερσον, Πριντέτα, Κάργας, Μπανανά, Στάθης, Μενδρινός (74’ Μαραγκός), Μουνάφο, Ντεβέσα (68’ Γιορέντε), Μανούσος (86’ Σίνεβιτς), Γιακουμάκης. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λεάλι, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Βιάνα, Ντε Λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς (80’ Μπουχαλάκης), Μανθάτης (71’ Καρντόσο), Φορτούνης, Μάριν (61’ Ανδρούτσος), Ιντέγε