Επίδειξη δύναμης και στη Βέροια έκανε ο Ολυμπιακός. Ο πρωταθλητής Ελλάδας επικράτησε 2-0 της ομώνυμης ομάδας, με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε το 9Χ9 στη φετινή Super League, δείχνοντας ασταμάτητος! Κακό πρώτο ημίχρονο για τον Θρύλο, μεγάλη βελτίωση στο δεύτερο και... άλλο ένα βήμα για το 43ο πρωτάθλημα. Ο Ιντέγε (55’) και ο Ντουρμάζ (74’) τα γκολ του πρωταθλητή Ελλάδας. Πλέον, το μυαλό όλων είναι στο παιχνίδι της Τετάρτης, με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», για την 4η αγωνιστική του Champions League. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο. Ναι μεν είχε τρεις καλές στιγμές (οι δύο, βέβαια, ήταν από στημένες φάσεις), ωστόσο δεν έδειξε καλά πράγματα, την ώρα που είχε κάποια... θεματάκια και στα μετόπισθεν. Στο 5’, ο Φορτούνης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και ο Λόπεζ έδιωξε με δυσκολία στη γωνία του, την ώρα που δεν ήταν κοντά του κανείς παίκτης του Ολυμπιακού να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Η Βέροια «απάντησε» με τον Καϊκούτ, ένα λεπτό αργότερα, αλλά ο Ρομπέρτο έδειξε τρομερά αντανακλαστικά και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 13’ ο Φορτούνης εκτέλεσε νέο φάουλ, αλλά ο Λόπεζ έδιωξε σε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Σεμπά έπιασε το σουτ στην κίνηση από καλή θέση (ακριβώς έξω από την περιοχή), αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Η Βέροια το πάλεψε, έπαιζε πολύ δυνατά και στο 22’ έχασε νέα καλή στιγμή, όταν ο Καϊκούτ νίκησε τον Σιόβα στον αέρα, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλό σε γενικές γραμμές και «έκλεισε» με την ευκαιρία του Ιντέγε στο 41’: ο Ελαμπντελαουί έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Νιγηριανός επιθετικός, αμαρκάριστος από τη γωνία της μικρής περιοχής, έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Η εικόνα του πρωταθλητή Ελλάδας στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε κατά πολύ. Η είσοδος του Ερνάνι έδωσε ενέργεια και μεγαλύτερη διάθεση και μαζί με τον Πορτογάλο εξτρέμ, «ανέβηκε» όλη η ομάδα. Ο Ολυμπιακός έβγαλε καλύτερα στοιχεία, κυκλοφόρησε καλά τη μπάλα και δικαίως ήρθε αυτό το υπέρ του 2-0, ακόμα και αν χρειάστηκε δόση τύχης να προηγηθεί. Συγκεκριμένα, ο Ερνάνι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Λόπεζ προσπάθησε να διώξει με τα πόδια, η μπάλα κόντραρε στον Ιντέγε και κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 0-1 στο 55’. Νωρίτερα, στο 48’, ο Ερνάνι έκανε το γύρισμα, ο Σεμπά έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά κόντραρε στα σώματα, την ώρα που η Βέροια είχε απειλήσει στο 47’ με τον Μαγέφσκι. Το γκολ του Θρύλου «ανέβασε» κι άλλο την ομάδα, η οποία μέχρι να έρθει το 0-2 με το υπέροχο φάουλ του Ντουρμάζ, είχε άλλες δύο πολύ καλές στιγμές, στο 62’ με τον Ιντέγε (απέφυγε πολύ ωραία τον αντίπαλό του, αλλά το πλασέ που έκανε δεν ήταν καλό και πέρασε άουτ) και στο 70’ με το συρτό σουτ του Φορτούνη (σε κόρνερ ο Λόπεζ). Όπως προαναφέραμε, όμως, ο Σουηδός εξτρέμ σημείωσε ένα πανέμορφο τέρμα στο 74’, για το 0-2. Δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, εκτέλεσε το φάουλ με αριστοτεχνικό τρόπο, έστειλε τη μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι του Λόπεζ και ακολούθως στα δίχτυα του. Λίγο νωρίτερα, η Βέροια είχε απειλήσει με το γυριστό του Μαγέφσκι στο 66’, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ και, έτσι, ο Θρύλος δεν πλήρωσε την κακή αντίδραση των αμυντικών του σε αυτή τη φάση. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, αν εξαιρέσουμε μερικά σκληρά μαρκαρίσματα των γηπεδούχων. Μάλιστα, σε ένα από αυτά, ο Ιμπραΐμ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 87’, όταν κλάδεψε τον Ερνάνι, μετά από απίθανη ντρίμπλα του Πορτογάλου εξτρέμ στον Γιαννούλη. Ο Ιντέγε στο 78’ δεν τελείωσε καλά τη φάση (βέβαια, έπρεπε να είχε πάρει νωρίτερα τη μπάλα από τον Φορτούνη και όχι από την κόντρα στο σουτ του Έλληνα μέσου), ενώ στο 84’ ο Ρομπέρτο μπλόκαρε με ασφάλεια τη μπάλα στην προσπάθεια του Νέτο. Με αυτά και με αυτά, ο Ολυμπιακός έκανε το 9Χ9 στη Super League, διευρύνοντας το απόλυτό του στο πρωτάθλημα και τώρα σκέφτεται μόνο την αναμέτρηση της Τετάρτης με τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ. ΒΕΡΟΙΑ: Λόπεζ, Μαλόν, Ετζενγκέλε, Πούγγουρας, Γιαννούλης, Ιμπραΐμ, Άρτσε (72’ Σιόντης), Μαγέφσκι, Ναζλίδης (61’ Νέτο), Αμπντούν (75’ Μερεμπασβίλι), Καϊκούτ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Κασάμι, Μιλιβόγεβιτς, Πάρντο (46’ Ερνάνι), Φορτούνης (84’ Φινμπόγκασον), Σεμπά (72’ Ντουρμάζ), Ιντέγε.