Μία άκρως επαγγελματική νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός για την 9η αγωνιστική της Super League, επικρατώντας με 0-1 του Ατρομήτου στο δημοτικό στάδιο του Περιστερίου, με σκόρερ τον Ιντέγε, ο οποίος έφτασε τα 6 γκολ στο πρωτάθλημα. Με αυτή τη νίκη, οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν να προπορεύονται στον βαθμολογικό πίνακα και ο Νιγηριανός επιθετικός στον πίνακα των σκόρερ. Το ματς: Σε ένα αρκετά καλό πρώτο ημίχρονο από άποψη ρυθμού, ο Ολυμπιακός και ο Ατρόμητος έμειναν στο 0-0 στο δημοτικό στάδιο του Περιστερίου. Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν να απειλήσουν τους Πειραιώτες στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως οι «ερυθρόλευκοι» χάρη στην εμπειρία τους και την ποιότητά τους έφεραν γρήγορα το ματς στα μέτρα τους. Οι παίκτες του Πάουλο Μπέντο είχαν την κατοχή της μπάλας, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να χτυπήσουν στην κόντρα, χωρίς ωστόσο να νικάνε την άμυνα του Θρύλου. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας και πρωτοπόροι της φετινής βαθμολογίας της Super League, έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες, αρχικά με τον Ιντέγε στο 10’ που έπειτα από ωραία σέντρα του Φορτούνη, ο Νιγηριανός επιχείρησε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει όμως στα χέρια του Γκορμπούνοφ. Μετά από ένα λεπτό και από σέντρα που έγινε από τα αριστερά, οι παίκτες του Ατρομήτου παραλίγο να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα της δικιάς τους εστίας, με τον Λευκορώσο πορτιέρο των γηπεδούχων όμως να αποσοβεί τον κίνδυνο για την ομάδα του. Έπειτα από μερικά δευτερόλεπτα, ο Ελιουνούσι επιχείρησε ένα πολύ δυνατό σουτ μερικά μέτρα έξω από την περιοχή, με τη μπάλα όμως να μη του κάνει τη χάρη και να καταλήγει λίγο πιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των Περιστεριωτών. Στο 18’ και πάλι ο Νορβηγός σούταρε, με τον Γκορμπούνοφ όμως να μπλοκάρει τη μπάλα. Το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου συνεχίστηκε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, με τον Κεϊτά στο 43’ να… βουτάει μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού για να πάρει πέναλτι, χωρίς όμως να έχει επαφή με κανέναν παίκτη των «ερυθρόλευκων». Ο διαιτητής του έδειξε την κίτρινη κάρτα για θέατρο. Οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, δείχνοντας από την αρχή τις προθέσεις τους και πως ήθελαν να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα, το οποίο θα μπορούσαν να διαχειριστούν στη συνέχεια ώστενα περάσουν αλώβητοι από το Περιστέρι. Εννιά λεπτά μετά το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή Δελφάκη στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 54’ ο Κώστας Φορτούνης απέδειξε για άλλη μία φορά για ποιο λόγο θεωρείται ένας από τους καλύτερους Έλληνες ποδοσφαιριστές αυτή τη στιγμή. Με μία εξαίσια κίνηση και ακόμη καλύτερη σέντρα, ο «Φόρτου» βρήκε με σέντρα-διαβήτη με το αριστερό τον Ιντέγε στο κεφάλι, ο οποίος έγραψε το 0-1. Οι προπορευόμενοι στο βαθμολογικό πίνακα, παίκτες του Πάουλο Μπέντο έκαναν το παιχνίδι τους και κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, με τον Καπίνο να πραγματοποιεί μία σπουδαία επέμβαση και να κρατά ανέπαφη την εστία του, συμβάλλοντας και εκείνος με τη σειρά του στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος έφτασε τους 18 πόντους και παραμένει πρώτος, αφήνοντας όλους τους… διώκτες του να τον… κυνηγούν