Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο Ελλάδας ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε στον Ναό με 3-0 τον Πλατανιά. Ο Μπέντο έδωσε ευκαιρίες σε παίκτες που δεν είχαν πάρει πολλά λεπτά συμμετοχής και έβγαλε πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Το σκορ άνοιξε στο 5’ ο Φελίπε Πάρντο, ο οποίος στο 66’ διπλασίασε τα τέρματα του Θρύλου. Το τελικό 3-0 έγραψε ο Ομάρ Ελαμπντελαουί στο 68’. Ο Κολομβιανός φώναξε «παρών» και έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει τον Θρύλο, ενώ ο Νορβηγός επισφράγισε με τον καλύτερό τρόπο την επιστροφή του, μετά την πολύμηνη απουσία του λόγω του σοβαρού τραυματισμού του. Επιστροφή Σιόβα, ο οποίος έβγαλε την ασίστ στο δεύτερο γκολ του Πάρντο. Ο Ολυμπιακός πλέον αφήνει πίσω του το αγώνα με τον Πλατανιά και στρέφει το βλέμμα του στο ματς του Σαββάτου με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Η εικόνα του παιχνιδιού: Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι και μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Φελίπε Πάρντο. Ο Ομάρ βρήκε με κεφαλιά τον Κολομβιανό εξτρέμ, ο οποίος με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοκκαλά για το 1-0. Στο 20’ ο Καρντόσο έφτασε μια ανάσα από το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Ο Παραγουανός στράικερ είδε εκτός θέσης τον τερματοφύλακα του Πλατανιά και προσπάθησε να τον κρεμάσει με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, όμως, η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Σιόβα να απειλήσει. Ο «ερυθρόλευκος» αμυντικός έπιασε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσόρι Ντομίνγκες, αλλά η μπάλα πήγε στο κέντρο της εστίας και ο γκολκίπερ του Πλατανιά έδιωξε ενστικτωδώς σε κόρνερ. Στο 42’ ο Καρντόσο εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Πλατανιά, έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής, όμως και πάλι η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 55’ ήταν σειρά του Βιάνα να απειλήσει τον Κοκκαλά, όμως, η κεφαλιά του κεφαλιά του νεαρού μπακ πήγε πάνω στον τερματοφύλακα του Πλατανιά. Ό,τι δεν κατάφερε ο Βραζιλιάνος το έκανε ο Φελίπε Πάρντο στο 66’. Ο Σιόβας βρήκε με εξαιρετική σέντρα τον Κολομβιανό, ο οποίος με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Θρύλος ξαναχτύπησε, αυτή τη φορά με τον Ομάρ Ελαμπντελαουί! Ο Σκανδιναβός μπήκε στην περιοχή από δεξιά και με ένα δυνατό διαγώνιο νίκησε τον Κοκκαλά για το 3-0. Στο 77’ ο Τσόρι μετά από ωραία πάσα του Μπουχαλάκη έπιασε ένα δυνατό ευθύβολο σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Όπως και στο 84’, όταν ο Αργεντινός προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ετσι, παρέμεινε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού το 3-0, με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την περιπέτειά του στο Κύπελλο Ελλάδας. Οι συνθέσεις: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λεάλι, Ρομαό (78' Ανδρούτσος), Μπουχαλάκης, Καρντόσο, Ντομίνγκες, Μάριν (65' Μανθάτης), Ελαμπντελαουί, Σιόβας, Βιάνα, Ρέτσος, Πάρντο. Πλατανιάς: Κοκκαλάς, Στάθης, Κάργας, Μπανανά, Γιορέντε, Στανισάβλιεβιτς, Ντεβεσά (83' Μουνάφο), Ντίνας (72' Σκαρντιέλι), Γουνδουλάκης, Ηλιάδης (67' Τσουράκης), Ντιλαβέρ.