Η αποστολή του ΠΑΟΚ ήρθε στο «Γ. Καραϊσκάκης» με στόχο τη νίκη. Όπως κάνει κάθε χρόνο δηλαδή αλλά πάντα φεύγει με… σκυμμένο το κεφάλι. Αυτό έκανε και σήμερα, με τον… πόνο να είναι αφόρητος καθώς το γκολ μπήκε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο αρχηγός, Λούκα Μιλιβόγεβιτς, ήταν αυτός που... έριξε στο «λιμάνι» τους Θεσσαλονικείς. Το ματς: Στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας, κέρδισε ένα κόρνερ, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει την εστία του Γλύκου. Και εκεί που όλα έμοιαζαν πως ξεκίνησαν καλά στον αγώνα, στο 6ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ, όταν από κόρνερ που εκτελέστηκε και έπειτα από φάση διαρκείας, ο Βαρέλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο. Ο γεννηθέντας στο Πράσινο Ακρωτήρι παίκτης του «δικέφαλου του Βορρά», πανηγύρισε δείχνοντας την φανέλα του στον κόσμο του Ολυμπιακού που βρέθηκε στον Ναό. Όμως στο ποδόσφαιρο πρέπει να ξέρεις τι κάνεις, γιατί η μπάλα δεν στα φέρνει πάντα όπως θέλεις τα πράγματα. Αυτό ισχύει και στην περίπτωση του Βαρέλα που μόλις στο 25’ αδράνησε σε μία χλιαρή συρτή σέντρα του Ιντέγε και αντί να αφήσει τη μπάλα να καταλήξει στα χέρια του Γλύκου, εκείνος την έσπρωξε στα δίχτυα της ομάδας του, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Ήθελε να δείξει τη φανέλα. Βαρέλα, ξαναέλα να μας δείξεις τη φανέλα. Το πρώτο ημίχρονο συνεχίστηκε χωρίς κάποια μεγάλη στιγμή από τις δύο ομάδες, με τους ΓΑΥΡΟΥΣ στην εξέδρα να είναι φανταστικοί, απίστευτοι και να τραγουδούν διαρκώς, δίνοντας την απαραίτητη ώθηση στην ομάδα τους. Ώθηση που στο δεύτερο ημίχρονο λειτούργησε άκρως ευεργετικά για τους «ερυθρόλευκους», οι οποία έχαναν τη μία κλασσική ευκαιρία μετά την άλλη ή καλύτερα τους έλεγε «όχι» ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Γλύκος. Συνεχόμενα κόρνερ, τετ α τετ με τον Σεμπά, διπλή ευκαιρία με Ελιουνούσι και Ιντέγε, η μπάλα όμως έμοιαζε… μαγεμένη. Σαν να μην ήθελε να μπει. Ο διαιτητής Αρετόπουλος έδειξε στον βοηθό του πως ο χρόνος των καθυστερήσεων που θα έδινε, θα ήταν 11 λεπτά εξαιτίας της διακοπής που υπήρξε εξαιτίας των καπνογόνων, με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Στο 6ο λεπτό του έξτρα χρόνου λοιπόν έγιναν… όλα. Ο Όσκαρ Καρντόσο έκανε μία υπέροχη ενέργεια ανάμεσα σε 3 αντιπάλους του, με την μπάλα όμως να κοντράρει έπειτα από το σουτ που πραγματοποίησε και κατέληξε αριστερά στο ύψος της περιοχής στον Φορτούνη όπου πάσαρε στον Φιγκέιρας. Ο Πορτογάλος έκανε μία πολύ καλή σέντρα, με την οποία βρήκε τον Λούκα Μιλιβόγεβιτς και εκείνος με μία φανταστική γυριστή κεφαλιά έβαλε «φωτιά» στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τους ΓΑΥΡΟΥΣ να παραληρούν στην εξέδρα. Ο αρχηγός βρέθηκε την κατάλληλη στιγμή, στο κατάλληλο σημείο και… κάρφωσε ξανά τον ΠΑΟΚ, κάτι που είχε πράξει και πέρυσι απέναντι στους Θεσσαλονικείς, στις 4 Οκτωβρίου του 2014 με κεφαλιά-οβίδα και τότε. Φαίνεται πως ο Σέρβος ξεκινά να χτίζει τη δικιά του προϊστορία με τον «δικέφαλο του Βορρά». Ο Θρύλος παρέμεινε στην 1η θέση της βαθμολογίας με αυτή τη νίκη και άφησε τους… διώκτες του, «πονεμένους». Η εβδομάδα έκλεισε ιδανικά έπειτα από τις δύο νίκες με Αστάνα (4-1 για το Europa League) και ΠΑΟΚ.