Μία εβδομάδα πριν από την πρώτη αναμέτρηση για τον Γ’ προκριματικό γύρο του Champions League, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-1 από τον Ατρόμητο παρά το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και τις φάσεις που δημιούργησε.

Πιο συγκεκριμένα, στο πρώτο ημίχρονο, οι πρωταθλητές Ελλάδος ήταν σαφώς ανώτεροι από τον Ατρόμητο, με το πρώτο 45λεπτο όμως να λήγει ισόπαλο με 1-1.Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς χάνοντας ευκαιρίες και δείχνοντας πως κυκλοφορούν καλά τη μπάλα, όπως δουλεύουν καθημερινά με τον Βίκτορ Σάντσεθ στις προπονήσεις.Πιο συγκεκριμένα, στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντουρμάζ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από ωραίες αλλαγές της μπάλας από τους παίκτες του Θρύλου, αυτή κατέληξε στον Σουηδό, ο οποίος την έστειλε με κεφαλιά λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γκορμπούνοφ.Δύο λεπτά αργότερα, ο Σεμπά που μπήκε ορεξάτος στο ματς σούταρε δυνατά με τη μπάλα να καταλήγει και πάλι ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του τερματοφύλακα του Ατρομήτου.Στο 23’ και πάλι ο Βραζιλιάνος έπιασε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να μην του κάνει για ακόμη μία φορά το… χατίρι και να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι «ερυθρόλευκοι» του Βίκτορ Σάντσεθ είχαν άλλο ένα δοκάρι με τον Τζίμι Ντουρμάζ που σούταρε αλλά η μπάλα χτύπησε στην οριζόντια δοκό. Ο Ατρόμητος έβγαλε αμέσως την αντεπίθεση και κόντρα στη ροή του ματς άνοιξε το σκορ με ένα τυχερό γκολ.Ο Μπίτολο σούταρε με τη μία όπως του ήρθε η μπάλα από σέντρα, αυτή κατέληξε στο δοκάρι, στην πλάτη του Καπίνο και έπειτα στα δίχτυα του Ολυμπιακού.Οι Πειραιώτες δεν σταμάτησαν να πιέζουν και μετά από 5 λεπτά δικαιώθηκαν για την προσπάθειά τους και τις ευκαιρίες που είχαν δημιουργήσει, σκοράροντας με πολύ δυνατό σουτ του Λούκα Μιλιβόγεβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γκορμπούνοφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι κυμάνθηκε σε πιο ήπιους ρυθμούς μέχρι το 73ο λεπτό. Από εκεί και πέρα ο Άντονι Λε τα Λεκ σκόραρε δύο φορές σε διάστημα 10 λεπτών και έκανε το 3-1 χωρίς το παιχνίδι να προμήνυε κάτι τέτοιο.Η μοναδική καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό ήταν η κεφαλιά του Μπουχαλάκη στο 57ολεπτό, με τους «ερυθρόλευκους» από εκείνο το λεπτό και έπειτα να μην απειλούν ξανά.Σίγουρα η εμφάνιση του δεύτερου ημιχρόνου δεν ήταν ιδιαίτερα καλή σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.Την ερχόμενη εβδομάδα οι παίκτες του Βίκτορ Σάντσεθ πρέπει να είναι απόλυτα έτοιμοι για τον πρώτο προκριματικό αγώνα απέναντι στην Χάποελ Μπερ Σεβά. Ο Ισπανός σίγουρα διέκρινε τι πρέπει να διορθωθεί στην ομάδα και θα το κάνει, ώστε ο ίδιος και οι παίκτες του να παρουσιαστούν έτοιμοι στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν.