Πρωταθλητής Ελλάδος στο μπάσκετ και φέτος αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός κάνοντας το 3-1 σε έναν τελικό-θρίλερ στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού. Μετά από δύο παρατάσεις ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη κέρδισε 81-82 κάνοντας "break" για δεύτερη φορά. Ο Ολυμπιακός παρά τα κάποια λάθη του, μπήκε πολύ δυνατά το ματς. Με τον Παπανικολάου σκόρερ και τον Σπανούλη… οργανωτή, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν σε όλα τα σημεία του παρκέ. Το 2-13 έγινε με τον έβδομο πόντο του «Παπ» και ο Ολυμπιακός ανάγκασε σε εσπευσμένο τάιμ άουτ τον Πεδουλάκη. Κάτι που ήταν... ευεργετικό για τους «πράσινους» που μείωσαν με πρωταγωνιστή τον Διαμαντίδη σε 11-15. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τον Οθέλο Χάντερ, αλλά η τριάδα των Χριστοδούλου, Σχινά και Μητσόπουλου να παίρνουν την… σκυτάλη. Ο Θρύλος έκλεισε την περίοδο όντας μπροστά με 16-19, αλλά υπήρχαν έντονα παράπονα για τα φάουλ που σφύριζαν οι «γκρι». Ο Παπανικολάου πραγματοποίησε το 18-24 και η σκυτάλη έπεσε στην σφυρίχτρα των γκρι. Γρήγορα η διαφορά μειώθηκε και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 26-24 με τον Παπαγιάννη. Ο Σπανούλης έκανε το 27-28 αλλά ο Φελντέιν με τρίποντο έπραξε το 30-28. Ο Φώτσης έκανε το 32-28 για να σκοράρει ο Μάντζαρης από τα 6,75μ. Το ημίχρονο βρήκε πίσω στο σκορ τον Ολυμπιακός με 35-31. Οπως μπήκε στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι μπήκε και στο τρίτο ο Ολυμπιακός. Με τον Σπανούλη να εκτελεί, τον Μάντζαρη να είναι στο πλευρό του και τον Παπανικολάου να βρίσκεται παντού στο παρκέ. Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 19-5 για το 39-50 αλλά μετά το τάιμ άουτ του Πεδουλάκη έπεσε σε … χειμερία νάρκη. Ένα 11-0 του Παναθηναϊκού έφερε το ματς στα ίσα, για να έρθει το κάρφωμα του Χάντερ στη λήξη του χρόνου για το 50-52 της τρίτης περιόδου. Η αρχή ήταν στο μέρος των γηπεδούχων. Καλάθι και φάουλ που δίνεται… βήματα στον Χάκετ και ο Παναθηναίϊκός πέρασε με 60-55 αλλά ο Σπανούλης ήταν και πάλι εκεί. Το ματς έγινε… ροντέο, πήγε στον άμυνα και ο Αγραβάνης με ένα τεράστιο τρίποντο χωρίς καμία λογική και… τύχη πήγε το ματς στο 62-63 ο Παναθηναϊκός πέτυχε μία βολή και το ματς έφτασε στην παράταση. Παρά τα βήματα του Παππά, ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα, έχασε όμως την κατοχή και ο Χάκετ τιμωρήθηκε με αντιαθλητικό φάουλ. Έβαλε τη μία βολή ο Παππάς και στη συνέχεια βήματα από τον Γκιστ. Βγήκε το άλεϊ ουπ στη συνέχεια του Σπανούλη με τον Χάντερ που κάρφωσε για το 64-65 και παρά την κράμπα που υπέστη έμεινε στο παρκέ. Τρίποντο του Διαμαντίδη έκανε το 67-65, αλλά απάντησε αμέσως ο Σπανούλης μπροστά στον Παππά για το 67-68. 70-68 με τρίποντο του Καλάθη αλλά στη συνέχεια ο Σπανούλης κόπηκε από τον Γκιστ που έκανε επιθετικό φάουλ στον Παπανικολάου. 32΄΄και η μπάλα στον Ολυμπιακό. Ο Σπανούλης επιχείρησε το ντράιβ μπροστά στον Γκιστ και αστόχησε και πάλι και στα 8΄΄ φάουλ από τον Παπανικολάου. Μία βολή από τον Φώτση για το 71-68 και στα 4΄΄ φάουλ στον Χάκετ. Αστόχησε και στις δύο βολές, πήρε το ριμπάουντ ο ίδιος που έσπρωξε τη μπάλα και στο 1΄΄ ο Μάντζαρης με τρίποντο ισοφάρισε σε 71-71. Έχασε τη μπάλα ο Παναθηναϊκός και 2η παράταση. Στο 2ο έξτρα πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός κτύπησε στη ρακέτα με τον Γκιστ και στη συνέχεια με τον Παπαγιάννη (για το 79-75) ωστόσο ο Σπανούλης με ψυχραιμία από τις βολές και φόλοου από τον Αγραβάνη σε χαμένη του μείωσαν απευθείας σε 79-78. Ο Χάκετ είχε μία βολή εύστοχη για να απαντήσει στον Καλάθη ωστόσο η τάπα του Αγραβάνη πάνω στον Καλάθη εκνεύρισε τον τελευταίο και αμφότεροι πήραν από μία τεχνική ποινή. Αστόχησαν εκατέρωθεν οι ομάδες και στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Σπανούλης έχοντας τον Διαμαντίδη μπροστά του έκανε το βήμα πίσω, σηκώθηκε από τα 7.5 μέτρα και έβαλε τρίποντο για το 81-82 και το πρωτάθλημα μέσα στο ΟΑΚΑ!