Το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζονται, για την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι», πραγματοποιώντας το γνώριμο… ξέσπασμα τους από το 3ο δεκάλεπτο και μετά και βομβαρδίζοντας… ανηλεώς από την περιφέρεια (15/26 τρίποντα), έφτασαν στον περίπατο επί του Ρεθύμνου με 102-71.

Η ευρεία νίκη της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου, φαίνεται πως επηρέασε τους παίκτες του Ολυμπιακού, που μπήκαν… χαλαρά στο παιχνίδι, όπως φαίνεται και από το 15-12 του 6ου λεπτού, με κρεσέντο σουτ τριών πόντων και από τις δύο ομάδες. Ένα καλάθι του Λοτζέσκι (10 πόντοι στην πρώτη περίοδο), έφερε για πρώτη φορά την διαφορά στο +5 για τον Ολυμπιακό (17-12), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 22-15 για τον πρωταθλητή Ελλάδας.

Αντίστοιχη και η εικόνα στο ξεκίνημα της β’ περιόδου, με τον Ολυμπιακό να μην βάζει το… πόδι στο γκάζι, επιτρέποντας στους Κρητικούς, όχι απλά να βρίσκονται κοντά στο σκορ, αλλά και να ισοφαρίσουν (28-25 στο 15’)! Κάπου εκεί, όμως, ανέλαβε δράση και πάλι ο Λοτζέσκι, που με την βοήθεια του Χάκετ έφερε τον Ολυμπιακό και πάλι στο +5, 35-30 στο 17΄, για να έρθει ένα γκολ – φάουλ του Παπαπέτρου και ένα τρίποντο του Παπανικολάου, στο τελευταίο λεπτό, να φέρει το σκορ στο 45-36 για τον Ολυμπιακό, με το φινάλε του πρώτου μέρους.

Ένα τρίποντοτ ου Ματ Λοτζέσκι, με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, έφερε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους (48-36) και κάπου εκεί η διαφορά πήρε την… ανιούσα. Με γκολ – φάουλ του Κώστα Παπανικολάου στο 27’, η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους (56-38), ενώ το εκπληκτικό κάρφωμα του Χάντερ στο 27’, έφερε την διαφορά στους 21 (66-45), με το… χορταστικό τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό να έχει… τελειώσει το παιχνίδι, όντας στο +24 (76-52).

Με την διαφορά σταθερά, πλέον, πάνω από τους 20 πόντους, η τελευταία περίοδος είχε μετατραπεί, πλέον, σε τυπική διαδικασία. Τρία τρίποντα των Αγραβάνη και Αθηναίου (2) έφεραν τον Ολυμπιακό στο 85-56 στο 34’, ενώ ακόμα δύο τρίποντα του Στρόμπερι, έφεραν την διαφορά στους 33 (91-58), με ένα απίστευτο ρεσιτάλ από την περιφέρεια.

Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησαν οι Λοτζέσκι και Παπανικολάου, που πέτυχαν από 21 πόντους έκαστος, 15 πρόσθεσε ο Στρόμπερι και 10 ο Ουόρικ. Από την ομάδα του Ρεθύμνου, ο Στόουν σημείωσε 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 23-21, 31-16, 26-19.