Ο Ολυμπιακός γνώρισε για δεύτερη φορά φέτος την ήττα, από τη νεοφώτιστη Ζενίτ. Ηττήθηκε στην Αγία Πετρούπολη με 91-87, κάνοντας λάθη, χάνοντας ριμπάουντ και μην έχοντας βοήθεια από τον πάγκο. Αυτή τη φορά η second unit δεν λειτούργησε καθόλου, ο Σπανούλης (31 πόντους) έκανε ματσάρα έχοντας στο πλευρό του (στο 4ο δεκάλεπτο ιδίως) τον Πρίντεζη (20) και πολύ καλό Παπανικολάου (20) μετά από αγωνιστικές. Οι τρεις τους είχαν 71 από τους 87 πόντους του Ολυμπιακού, ενώ πέντε συνολικά σκόραραν.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Τα επιθετικά ριμπάουντ της Ζενίτ (13), τα λάθη που της έδωσαν αιφνιδιασμό (11 πόντους) και οι λίγοι αποδοτικοί παίκτες που είχε ο Ολυμπιακός!

MVP: Ο Βορόνοφ με 21 πόντους

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Αγιόν, Τόμας, Άιβερσον

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Οι 71 πόντοι από τους 87 σύνολο που πέτυχαν οι Σπανούλης, Πρίντεζης και Παπανικολάου.

ΣΕ ΚΑΚΗ ΒΡΑΔΙΑ: Ρότσεστι, Μπόλντγουιν, Κόνιαρης, Πολ,

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός πάτησε πολύ καλά παρκέ και στόχευσε στο να τραβάει έξω από τη ρακέτα τον Αγιόν. Όποτε ο Μεξικανός ήταν εκτός ρακέτας, η πάσα έφευγε απευθείας στον Μιλουτίνοφ (2 ασίστ ο Παπανικολάου στον Σέρβο) ή ο Σπανούλης δημιουργούσε ρήγματα και τροφοδοτούσε τον διερχόμενο Βεζένκοφ που έκοβε στη ρακέτα. Και να φανταστεί κανείς πως ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 2 τρίποντα από Βεζένκοφ και Σπανούλη. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα συνεχώς (9-10, 11-16, 16-23), αλλά πίσω είχαν θέματα προς επίλυση. Η Ζενίτ συνδυάζονταν ωραία μέσα στη ρακέτα του Ολυμπιακού (8-10 δίποντα), ο Αγιόν είχε 11 πόντους και στα τελευταία λεπτά της 1ης περιόδου έκανε ένα 6-0 για να μειώσει σε 22-23, ωστόσο ο Ολυμπιακός έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο, μπροστά με 24-27 έχοντας 9/10 δίποντα, 9 ασίστ και 2 λάθη.

Το δεύτερο ροτέισον δεν λειτούργησε για τον Ολυμπιακό. Η Ζενίτ μπήκε με ένα 10-0 σερί στο 2ο δεκάλεπτο (για το 34-27) με τρίποντα του Βορόνοφ και καλάθια του Άιβερσον, την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν άστοχα τρίποντα (4). Ο Πρίντεζης έλυσε τον γόρδιο δεσμό (4/12 τρίποντα ο Ολυμπιακός), ωστόσο Άιβερσον και Αμπρομάιτις από επιθετικά ριμπάουντ- είναι δυνατός τομέας αυτός για τη Ζενίτ- αύξησαν σε 38-32. Ο Σπανούλης με ντράιβ με και ο Πρίντεζης σε αιφνιδιασμό κατέβασαν όμως αμέσως τη διαφορά (38-37). Οι πόντοι από τον πάγκο που είχε πάρει ο Ολυμπιακός ήταν 7 και από αυτούς που ξεκίνησαν 30. Μιλουτίνοφ (9 πόντους) και Σπανούλης (15 πόντους) έφεραν το ματς στα ίσια με 40-40 και 43-43, και το 2ο δεκάλεπτο έκλεισε με 45-43 (21-16 επιμέρους), με τον Ολυμπιακό να έχει 10 πόντους από διπλή ευκαιρία (11 ασίστ και 6 λάθη) και τη Ζενίτ 8.

Πάλι η Ζενίτ μπήκε καλά ή αν προτιμάται ο Ολυμπιακός νωθρά στο 3ο δεκάλεπτο. Οι Ρώσοι έκαναν ένα 6-0 για το 51-43, ο Σπανούλης ήταν αυτός που απάντησε και πάλι με 5 σερί πόντους (20 σύνολο) αλλά Βορόνοφ με τρίποντο (14 πόντους) και Τόμας με γκολ φάουλ ανέβασαν εκ νέου σε 57-48. Παπανικολάου και Αγιόν είχαν συνεχόμενα καλάθια αμφότεροι για τις δύο ομάδες , αλλά ο Ολυμπιακός είχε θέμα στο ριμπάουντ, έκανε και λάθος σε επαναφορά και βρέθηκε στο -11 (64-53). Η Ζενίτ έφτασε τους 12 πόντους από διπλή ευκαιρία (10 επιθετικά ριμπάουντ) και ο ευτυχώς ο Παπανικολάου, με τρίποντο και πάλι, δεν άφησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 66-58 με το επιμέρους να είναι 21-15.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να χάνει ριμπάουντ και να δίνει στη Ζενίτ έξτρα επιθέσεις. Σα να μην έλειπε όμως αυτό, έχανε και μπάλες στην πάσα με τους Ρώσους να πηγαίνουν στον αιφνιδιασμό (11 πόντους). Ο Ρότσεστι όσες ασίστ έδωσε μπροστά στον Πρίντεζη (68-62) τόσο εύκολα έκανε το λάθος, με τον Βορόνοφ να πηγαίνει στους 19 πόντους και να κάνει το 73-62. Ο Πρίντεζης συνέχισε να είναι ο πυλώνας στο σκορ στο 4ο δεκάλεπτο. Είχε πετύχει 8 πόντους από τους 15 στην τελευταία περίοδο (για το 73-66) ενώ απάντησε άμεσα στο τρίποντο του Πονκρασόφ για το 76-73. Ο Παπανικολάου βρίσκονταν στην εξίσωση, βγήκαν οι άμυνες και ο Σπανούλης με ντράιβ, κτυπώντας τον Άιβερσον, μείωσε στο καλάθι (76-74) με 3.12 να απομένουν. Το μομέντουμ όμως χάθηκε: Γκολ φάουλ ο Ρένφρο που κέρδισε και το 5ο φάουλ του Κόνιαρη, ενώ ο Μπόλντγουιν που μπήκε… τράκαρε με τον Σπανούλη, έχασε τη μπάλα και ο Χόλινς πέτυχε τρίποντο για το 82-74. Ο Σπανούλης με τρίποντο (26 πόντους) έκανε το 84-77 αλλά δεν είχε και χρόνο. Ο Πρίντεζης στα 26΄΄ μείωσε σε 85-80, αλλά και πάλι γύρευε ένα.. θαύμα για να γυρίσει το ματς. Από τα 9 μέτρα ο Σπανούλης (5/7 τρίποντα) μείωσε σε 86-83 στα 13΄΄ αλλά η Ζενίτ έβαζε και βολές. Στα 3.7 δευτερόλεπτα ο Παπανικολάου με τρίποντο μείωσε σε 90-87. Τελικό σκορ 91-87 (25-29 επιμέρους).

Τα Δεκάλεπτα: 24-27, 45-43, 66-58, 91-87.