Εντελώς αδιάφορο και… ψυχοφθόρα διαδικασία είναι η αλήθεια, αλλά η δουλειά έπρεπε να γίνει. Και να παίξουν αλλά και να αγωνιστούν για την περηφάνια της ομάδας, τον κόσμο, το γόητρο. Τα προηγούμενα χρόνια ήταν αδιάφορος έχοντας το μυαλό στον αντίπαλο των πλέι οφ, αυτή τη φορά γνώριζε από το προηγούμενο βράδυ πως είχε αποκλειστεί. Καθόλου εύκολο… Εν τούτοις, οι Πειραιώτες επικράτησαν άνετα, όπως εξελίχθηκε στο 2ο μέρος, της Νταρουσάφακα με 99-74 και έκλεισαν με 15-15 τη φετινή πορεία τους στην Ευρωλίγκα.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Η σοβαρότητα και η διάθεση που επέδειξε ο Ολυμπιακός στο 2ο μέρος.

MVP: ΟΙ Μιλουτίνοφ και Γκος με 26 ranking.

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Στους Λεντέι, Ουέμπερ και Πρίντεζη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 62% δίποντα για τον Ολυμπιακό

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Οι Βεζένκοφ και Τουπάν

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Οι Σπανούλης και Στρέλνιεκς για τον Ολυμπιακός. Πλήρης η Νταρουσάφακα.

Η ανάλυση του αγώνα…

Οι λιγοστοί φίλοι του Ολυμπιακού, περί του 2.500, προσπάθησαν να κάνουν πιο ζεστή την ατμόσφαιρα, να φωνάξουν λίγο αλλά και πάλι το φόντο ήταν εντελώς αδιάφορο. Η Νταρουσάφακα έπληξε και στο ξεκίνημα τον Ολυμπιακό στη ρακέτα του, έχοντας 83% δίποντα για το 8-13, με τους «ερυθρόλευκους» να «απαντούν» με τους Μιλουτίνοφ και Λεντέι για το14-13. Η άμυνα είχε προβλήματα, δέχτηκαν 2 τρίποντα αλλά και 2 καρφώματα από τον Έβανς (17-23) ενώ το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με 20-28, με τους Τούρκους να έχουν 4/7 τρίποντα.

Η Νταρουσάφακα είχε πάρει 10 πόντους από 2η ευκαιρία (4 ο Ολυμπιακός) ενώ συνέχισε να εκτελεί με καλά ποσοστά στο τρίποντο για το 24-35. Ο Ουέμπερ με γκολ φάουλ (κτύπησε στη συνέχεια στο κεφάλι αλλά επανήλθε) και οι Μιλουτίνοφ-Λεντέι μείωσαν σε 33-39, ενώ στη συνέχεια ο Σέρβος (12 πόντους) και ο Τουπάν στη λήξη της 2ης περιόδου, έγραψε το 45-44.

Οι «ερυθρόλευκοι», με τους Μιλουτίνοφ, Γκος και Ουέμπερ να βγαίνουν μπροστά, μπήκε δυνατά στο 3ο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 14-5 διαμόρφωσε το σκορ σε 59-49, ενώ με τρίποντα οι Παπανικολάου και Γκος ανέβασαν στη συνέχεια σε 69-56.Ο Γκος είχε σημειώσει σε αυτό το διάστημα 12 πόντους από τους συνολικούς 14 (2 στο πρώτο μέρος). Οι Πειραιώτες δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι. Πήραν 8 πόντους από αιφνιδιασμό και 17 από λάθη αντιπάλου για να ολοκληρώσουν το 3ο δεκάλεπτο με 75-56 (30-12 επιμέρους).

Ο Σελτζούκ, ο κόουτς της Νταρουσάφακα έπαιξε με Τούρκους παίκτες στο 4ο δεκάλεπτο και οι Πρίντεζης και Γκος ανέβασαν σε 81-62. Ακολούθησε ο Μπλατ. Με 6.20 να απομένει έβαλε τον Αγραβάνη για την πρώτη του παρουσία στη φετινή διοργάνωση και λίγο μετά ακολούθησε ο Ποκουσέφσκι για την 2η συμμετοχή του στην Ευρωλίγκα. Ο Βεζένκοφ με κάρφωμα στο αιφνιδιασμό έκανε το 99-72 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Το ματς ολοκληρώθηκε εν μέσω χειροκροτημάτων.

Τα Δεκάλεπτα: 20-28, 44-45, 75-56, 99-74.