Παίζοντας τρομερό πόλο για το πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα της Γιαντράν στην Κροατία με 8-3 και έτσι συνέχισε νικηφόρα τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για την φάση των ομίλων του LEN Champions League.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης παίζοντας άμυνα για σεμινάριο πήραν ένα μεγάλο διπλό στην προσπάθεια που κάνουν για την πρόκριση στο Final 8 της διοργάνωσης. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός δέχθηκε το πρώτο του τέρμα 17 λεπτά μετά την σέντρα του ματς, με τον Γιόβιτς να σκοράρει με λόμπα., ενώ προηγήθηκε με 6-0 στο ημίχρονο και 7-1 λίγο μετά την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου.

Επόμενη υποχρέωση του Ολυμπιακού στον όμιλο ένα πολύ σημαντικό ματς κόντρα στη Ζόλνοκ στο Παπαστράτειο (16/3) σε ένα ματς όπου θα ξεκαθαρίσει η υπόθεση πρόκριση στο Final 8.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ νευρικά στην αναμέτρηση αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 στο πρώτο οκτάλεπτο χάρη σε τέρματα των Σκουμπάκη και Ομπράντοβιτς. Στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν το ρυθμό και διεύρυναν τη διαφορά καθώς έκαναν το 6-0 με τους Μουρίκη, Δερβίση, Ομπράντοβιτς και Γενηδουνιά, βάζοντας τα θεμέλια για τη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιαντράν Σπλιτ προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στα τέσσερα τέρματα τη διαφορά στο τρίτο οκτάλεπτο (3-7) με εκφραστές τους Ζόβιτς 2 και Μιλάρντοβιτς ενώ για τον Ολυμπιακό σκόραρε ο Μουρίκης. Στη τελευταία περίοδο τα πάντα είχαν κριθεί με τον Φουντούλη να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 0-4, 3-1, 0-1

Η διακύμανση:

1ο Οκτάλεπτο:

0-1 Σκουμπάκης (π/π, 3:55), 0-2 Όμπραντοβιτς (περιφέρεια, 0:56)

2ο Οκτάλεπτο:

0-3 Μουρίκης (φουνταριστό, 6:07), 0-4 Δερβίσης (κόντρα, 5:01), 0-5 Όμπραντοβιτς (περιφέρεια, 4:09), 0-6 Γενηδουνιάς (κόντρα, 2:45)

3ο Οκτάλεπτο:

1-6 Ζόβιτς (π/π, 7:14), 1-7 Μουρίκης (φουνταριστό, 4:51), 2-7 Ζόβιτς (περιφέρεια, 0:53), 3-7 Μιλάρντοβιτς (περιφέρεια, 0:05)