Ισόπαλος 10-10 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση κόντρα στη Γιουγκ Ντουμπρόβνικ στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο για την 8η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του ΛΕΝ Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Θρύλος για περισσότερο από ένα ημίχρονο ήταν εξαιρετικός, ωστόσο πλήρωσε κάποιες στιγμές αδράνειας προς το τέλος του ματς και έτσι δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο της νίκης.

Βέβαια όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες μιας και οι παίκτες του Βλάχου έκαναν την αντεπίθεσή τους στα τελευταία λεπτά, η οποία όμως δεν ήταν αρκετή ώστε να τους δώσει τη νίκη. Ωστόσο ο Θρύλος κράτησε «απόρθητο» το «κάστρο» του στον Πειραιά μιας παραμένει ακόμα αήττητος εντός έδρας μετά από τέσσερα ματς.

Έτσι η Γιουγκ συνεχίζει να βρίσκεται μόνη πρώτη στην βαθμολογία του ομίλου και αήττητη, ενώ ο Ολυμπιακός ισοβαθμεί στη τρίτη θέση με την Ζόλνοκ με έξι αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 3-2, 0-2, 3-4

Η διακύμανση:

1ο Οκτάλεπτο: 1-0 Γενηδουνιάς (π/π, 5:04), 1-1 Γκαρσία (π/π, 4:21), 2-1 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 3:54), 3-1 Γενηδουνιάς (π/π, 1:39), 3-2 Γιόκοβιτς (περιφέρεια, 0:38), 4-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:07)

2ο Οκτάλεπτο: 5-2 Γούνας (π/π, 4:20), 6-2 Αργυρόπουλος (π/π, 2:36), 6-3 Λόντσαρ (π/π, 2:07), 6-4 Λόντσαρ (π/π, 1:08), 7-4 Όμπραντοβιτς (περιφέρεια, 0:41)

3ο Οκτάλεπτο: 7-5 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 6:30), 7-6 Μερκούλοφ (περιφέρεια, 4:49)

4ο Οκτάλεπτο: 7-7 Παπαναστασίου (κόντρα, 7:26), 7-8 Φάτοβιτς (π/π, 5:57), 7-9 Γιόκοβιτς (περιφέρεια, 5:12), 8-9 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 2:53), 9-9 Γούνας (πέναλτι, 2:42), 9-10 Ζουβελά (π/π, 1:21), 10-10 Γενηδουνιάς (κόντρα, 0:19)