Ασταμάτητη είναι η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ. Ο Ολυμπιακός αν και δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ, έκανε την ανατροπή, επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ και έτσι συνέχισε την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα της Βόλεϊ Λιγκ.

Ο Θρύλος μαζί με τον κόσμο του έδειξε για μια ακόμα φορά ότι τη φετινή χρονιά δεν έχει αντίπαλο και πλέον πηγαίνει στον διπλό τελικό με τον Φοίνικα Σύρου ώστε να κατακτήσει την πρώτη κούπα της χρονιάς, αυτής του Λιγκ Καπ.

Μεγάλο ματς από Πετρέα και Ράουβερντινκ, εκπληκτικός μαέστρος ο Τερβαπόρτι.

Όσον αφορά τον αγώνα, το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πιέζει αρκετά από τη θέση του σερβίς και να βάζει δύσκολα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού. Όμως όσο περνούσε το σετ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και μάλιστα πέρασαν μπροστά και με 15-13. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση με Αλεξίεφ και Σμιτ ισοφαρίζοντας σε 15-15. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι με τον Παναθηναϊκό τελικά να παίρνει το πρώτο σετ με 25-23.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως τελείωσε και το πρώτο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι και το 7-8. Εκεί ο Γιώργος Πετρέας με δύο συνεχόμενα μπλοκ έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση του Ολυμπιακού ο οποίος έκανε ένα σερί 4-0 για το 11-8. Ο Θρύλος διατηρούσε τη διαφορά των τεσσάρων πόντων μέχρι και το 18-14, όταν ο Παναθηναϊκός με συνεχόμενες επιθέσεις του Γιορντάνοφ και τον Πανταλέων να βάζει δύσκολα από το σερβίς ισοφάρισε, για να δώσει και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό ο Σμιτ (19-18). Ο Ράουβεντινκ με δύο σερί επιθέσεις έκανε το σκορ 21-19 για να πάρει τελικά το σετ με 25-22.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-0 με την έναρξη του τρίτου σετ, όμως συνεχόμενα λάθη και κακές υποδοχές έδωσαν τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να περάσει μπροστά με 12-9. Ο Θρύλος μείωσε τη διαφορά και πέρασε εκ νέου μπροστά με 14-13. Τελικά οι πρωταθλητές Ελλάδας κράτησαν τη διαφορά και πήραν το σετ με 25-22 χάρη σε καρφί του Σμιτ.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε για να καθαρίσει το ματς. Προηγήθηκε με 6-4 και στη συνέχεια βρέθηκε μπροστά και με δέκα (20-10). Τελικά ο Θρύλος κατεβάζοντας στο τέλος ταχύτητα πήρε το σετ και τη νίκη με 25-17.

Τα σετ: 23-25, 25-22, 25-22, 25-17