Την δική της ιστορία στο ευρωπαϊκό στερέωμα συνεχίζει να γράφει η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ κόντρα στη Μπουγιουκσεχίρ με 1-0, έκαναν την ολική ανατροπή, επικράτησαν με 3-1 και έτσι πήραν την πρόκριση στους «8» του CEV Cup.

Με πρώτο βιολί τον Αλεξίεφ ο οποίος τελείωσε το ματς με 24 πόντους και 59% στην επίθεση, ο Θρύλος δεν μπορούσε να χάσει την πρόκριση.

Στα του ματς, ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το 3-3 στη συνέχεια όμως ένα σερί 4-0 των φιλοξενουμένων με μπλοκ πήγε το ματς στο 3-7 και τον Μουνιόθ να παίρνει το πρώτο του τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ο Θρύλος μείωσε στο σκορ χάρη σε άσσο του Πετρέα και κακή υποδοχή των φιλοξενουμένων (8-10) για να μείνει η διαφορά των δύο πόντων μέχρι και το 14-16. Τα προβλήματα στην υποδοχή συνεχίστηκαν και έτσι ο Ολυμπιακός έχασε το πρώτο σετ με 22-25.

Στο δεύτερο ο Θρύλος μπήκε πιο ψυχωμένος στο ματς. Πήρε από την αρχή μια διαφορά τριών πόντων (8-5) την οποία διατήρησε μέχρι και το τελευταίο κομμάτι του σετ. Εκεί οι Τούρκοι πίεσαν περισσότερο στο σερβίς και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 24-24. Και εκεί όμως ο Ολυμπιακός είχε την απάντηση και τον Σμιτ και τον Αλεξίεφ πήρε το σετ με 26-24 για το 1-1 στο ματς.

Το τρίτο σετ ήταν μια αντιγραφή του πρώτου. Μέχρι και το 15-16. Εκεί ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του τον εκνευρισμό που υπήρξε από τις διαιτιτηκές αποφάσεις, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 21-20 και κάνοντας στο τέλος ένα σερί 4-1 πήρε το σετ με 25-21 και μαζί την πρόκριση στις «8» καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Το ματς πλέον ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και έτσι ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έδωσε λεπτά συμμετοχής στους παίκτες που ήταν στον πάγκο, με τον Νίκο Σμαραγδή μάλιστα να κάνει το ντεμπούτο του σε ευρωπαϊκό ματς. Και πάλι όμως ο Θρύλος με τους Ζουπάνη και Μπέμε να κάνουν τη δουλειά πήρε τελικά και το τέταρτο σετ με 25-19 και έτσι και το ματς.

Τα σετ: 22-25, 26-24, 25-22, 25-19