Μία από τις πιο εύκολες νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Θρύλος, ο οποίος επικράτησε στο Σ.Ε.Φ. με 84-52 τα Τρίκαλα.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν το πάνω χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και με κορυφαίους τους Στρόμπερry και Μιλουτίνοφ, οι οποίοι πέτυχαν από 21 και 15 πόντους αντίστοιχα, έφτασαν σε μία πολύ εύκολη επικράτηση.

Ο Θρύλος, που παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αφήνει πίσω του τα Τρίκαλα και στρέφει το βλέμμα του στον αγώνα με τον Κόροιβο για την 20η αγωνιστική

Ιδανικό ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός έδειξε από νωρίς το ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης, με τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη να σκοράρουν από 4 πόντους και να δίνουν με το... καλημέρα προβάδισμα 8 πόντων στον Θρύλο (8-0). Στη συνέχεια μπήκαν στην ερυθρόλευκη εξίσωση και οι Σπανούλης, Στρόμπερρυ και Παπαπέτρου, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +15 (23-8).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε το «όπλο» του ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος πέτυχε 4 σερί πόντους και έστειλε τη διαφορά στους 19 (27-8). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν να βρίσκουν σκορ στην επίθεση, γεγονός που βοήθησε τον Θρύλο να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +16 (39-23).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Σπανούλη και Στρόμπερρυ να σκοράρουν έξω από τη γραμμή του τριπόντου και να στέλνουν τη διαφορά στους 23 (50-27). Ο Αμερικανός ήταν ασταμάτητος και απέδειξε σε ένα ακόμα παιχνίδι πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Παράλληλα, οι Πειραιώτες είχαν… πνίξει με την άμυνά τους τα Τρίκαλα, με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει τον Θρύλο στο +25 (67-42).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Σφαιρόπουλου να δοκιμάζει πρόσωπα και σχήματα ενόψει των παιχνιδιών της Ευρωλίγκας. Το τελικό 84-52 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, αλλά και τη τεράστια διαφορά δυναμικότητας που χωρίζει τις δύο ομάδες.