Την νικηφόρα πορεία στο Πρωτάθλημα που την διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας συνέχισε η ομάδα βόλλεϋ Ανδρών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-0 σετ (25-18, 34-32, 25-21) του Παμβοχαϊκού στο Ρέντη στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και με εξαίρεση το 2ο σετ που ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη και βρέθηκαν αρκετές φορές πίσω στο σκορ, πέτυχαν την 15η νίκη τους. Πολύ καλή εμφάνιση σε δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Γιώργος Σφενδυλάκης ο οποίος πέτυχε 10 πόντους και τον νικητήριο του 2ου σετ (34-32).

Οι ερυθρόλευκοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο σετ το οποίο κέρδισαν με 25-18, ξεκινώντας αρκετά καλά την αναμέτρηση. Στην έναρξη του 2ου σετ, οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω με 0-3 αλλά με ένα σερί διαδοχικών και αναπάντητων πόντων προηγήθηκαν με 5-3 ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα (6-7) και πήγαν αυτοί με +2 (6-8) μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες βρήκαν τον τρόπο να χαλάσουν την υποδοχή του Παμβοχαϊκού ο οποίος προηγήθηκε μέχρι και 8-11 και ισοφάρισαν σε 11-11, όμως οι φιλοξενούμενοι πήγαν και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά με +3 (13-16). Η συνέχεια ήταν συγκλονιστική και μεγάλη. Τελικά οι ερυθρόλευκοι πήραν το σετ με 34-32 ενώ το σετ το «καθάρισαν» με συνοπτικές διαδικασίες (25-21) κάνοντας το 3-0.

Τα σετ

3-0

25-18

34-32

25-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ρομπέρτο Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/3 επ.), Έγκλεσκαλνς 22 (18/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσουκ 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ.), Όγκουρτσακ 10 (8/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46%υπ.), Σφενδυλάκης 10 (8/13 επ., 1 άσσος 1 μπλοκ), Ταμπουρατζής –λ (48% υπ.)/ Κοκκινάκης 9 (7/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 100% υπ.), Παπαδόπουλος 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής,

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ: Δημητριάδης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόνβελτ 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.), Βαντούρ 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Ροντρίγκο 15 (13/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ.), Πελεκούδας 5 (3/8 επ. , 2 μπλοκ), Κάιο 17 (17/36 επ.), Εφραιμίδης-λ (39% υπ.)/ Γεωργίου, Παναγιωταράς

Ταμπουρατζής: "Μια ακόμα νίκη…"

Ο λίμπερο του Ολυμπιακού, Κώστας Ταμπουρατζής, δήλωσε τα εξής: "Πετύχαμε μια ακόμα νίκη στο Ρέντη. Εδώ μέσα τα πάμε πολύ καλά έχουμε κάνουμε μόνο δυο ήττες μια στο Πρωτάθλημα και μια στην Ευρώπη. Αυτή τη στιγμή κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με τον Ηρακλή και πως θα διαχειριστούμε τους τραυματισμούς που συνέβησαν σε αυτό το ματς. Νομίζω δεν είναι κάτι σοβαρό και όλα τα παιδιά θα είναι πίσω. Και ο Σπίνου και ο Σουλτανόπουλος και ο Τσουκ που είναι βασικά στελέχη. Συγχαρητήρια και στα υπόλοιπα παιδιά που αγωνίστηκαν και έδειξαν ότι είναι έτοιμοι για να αγωνιστούν σε αυτή την ομάδα".