Μετά τον αγχωτικό 2ο ημιτελικό στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός «κατέβηκε» σοβαρός στη Πάτρα και με συγκέντρωση και πίστη στο πλάνο του, δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει την 3η νίκη του στην ημιτελική σειρά με τον Προμηθέα. Επικράτησε με 89-56 και προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος, όπου την Κυριακή (3/06) θα πάει στο ΟΑΚΑ για το πρώτο ματς με τον Παναθηναϊκό.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Η σοβαρότητα του Ολυμπιακού και η αυτοσυγκέντρωση. Κοίταξαν να κυκλοφορήσουν σωστά τη μπάλα, ήταν αποτελεσματικοί στην άμυνα και σε κατά διαστήματα έτρεχαν στο τρανζίσιον σε κάθε ευκαιρία.

MVP: Ο Γιάνις Στρέλνιεκς. Μετά το «διάλλειμα» στον 2ο ημιτελικό και προερχόμενος από 9/9 τρίποντα, ο Λετονός συνδέθηκε ξανά στη Πάτρα με το αντίπαλο καλάθι κάνοντας μάλιστα και ρεκόρ καριέρας με τη φανέλα του Ολυμπιακού με 22 πόντους.

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Καλός ο Παπανικολάου στο πρώτο μέρος όπως και ο Ρόμπερτς, βοήθησε και ο Γουίλτζερ επιθετικά στο δεύτερο μέρος, αλλά και ο Μακλίν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 12/29 τρίποντα ο Ολυμπιακός, 5/6 ο Στρέλνιεκς που έκανε και ρεκόρ πόντων στον Ολυμπιακό

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Άστοχοι και έξω από τα νερά τους οι αρχηγοί, Σπανούλης και Πρίντεζης.

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός, υπό τις ιαχές των φίλων του στο «Τόφαλος» μπήκε συγκεντρωμένα στο παρκέ και ξεκίνησε στο ματς με 2-7, με τον Προμηθέα να κερδίζει επιθετικά ριμπάουντ αλλά να καταφεύγει στο τρίποντο (0/3 τρίποντα). Πράδερ στο «ένας με έναν» και Σαλούστρος στον αιφνιδιασμό κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση, ωστόσο ανοίγοντας και ο Ολυμπιακός τον ρυθμό και καταφεύγοντας στο ανοικτό γήπεδο, έτρεξε ένα επιμέρους 1-10 σκορ για το 8-17. Παπανικολάου με τρίποντο και Μακλίν με γκολ φάουλ ανέβασαν σε 12-23, με τους «ερυθρόλευκους» όμως να συνεχίζουν να χάνουν ριμπάουντ (5 επιθετικά) αλλά και… καλάθια από κοντά. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με 16-24,

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλά και στο 2ο δεκάλεπτο και με τους Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς αλλά και κάρφωμα από άλεϊ ουπ πάσα του Μάντζαρη στον Παπαπέτρου έκαναν το 19-30, για να μεταβληθεί στη συνέχεια με τρίποντο του Λετονού (4/8 ο Ολυμπιακός) σε 21-35. 10 πόντους σε τρανζίσιον ο Ολυμπιακός, 1/11 τρίποντα ο Προμηθέας ο οποίος με βολές (15/21) αλλά και τη δράση του Πράδερ ροκάνισε τη διαφορά (25-37). Στρέλνιεκς (στους 10 πόντους συν 1 κλέψιμο) και Μιλουτίνοφ με κάρφωμα έκαναν το 31-44, για να κλείσει το 2ο δεκάλεπτο με 33-44 (17-20 επιμέρους) και τους πατρινούς να έχουν πάρει 9 επιθετικά ριμπάουντ.

Παρά το γεγονός ότι ο Λίποβι ξεκίνησε με τρίποντο στο 3ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός με «πικ εν ρολ» του Σπανούλη στον Μιλουτίνοφ και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό (14 πόντους) με ένα επιμέρους 3-9 έκανε το 36-53. Ο Προμηθέας προσπάθησε με τους Χολ και Φαγιέ (40-53) αλλά ο Ουίλτζερ με τρίποντο (είχε σκοράρει μόνο σε τρανζίσιον) και Μάντζαρης με ντράιβ ανέβασαν σε 40-60 το σκορ. Σκορ 3ου δεκαλέπτου 46-62 με επιμέρους 13-18.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα 0-10 σερί στο 4ο δεκάλεπτο με τον Στρέλνιεκς να φτάνει τους 16 πόντους με 3/4 τρίποντα και να πετυχαίνει κι άλλο στο τρανζίσιον (19 πόντους στον αιφνιδιασμό ο Ολυμπιακός) τη στιγμή που ο Προμηθέας πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 4ο δεκάλεπτο σχεδόν μετά από 6 λεπτά.  Ακολούθησε και ο Γουίλτζερ από τα 6,75μ. ενώ ο Μακλίν έκανε το 51-80 με το ματς να έχει λάβει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Μάντζαρης με τρίποντο ανέβασε πάνω από τους 30 πόντους τη διαφορά και το ματς εν τέλει ολοκληρώθηκε με 56-89 (10-27 επιμέρους).

Τα Δεκάλεπτα: 16-24, 33-44, 46-62, 56-89.