Πείσμα, εγωισμός, αντίδραση… Ήθελε να τα βγάλει ο Ολυμπιακός και το κατάφερε απέναντι στον ΠΑΟΚ θέλοντας να διαχειριστεί και τα ουκ ολίγα προβλήματά του. Οι «ερυθρόλευκοι» λοιπόν ελέγχοντας το ματς σε όλη τη διάρκειά του, όντας καταφανέστατα καλύτεροι σε όλο το ματς, επικράτησαν του ΠΑΟΚ με 96-77 για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος και την Τετάρτη πάνε στη Λάρισα για το παιχνίδι με τον ΓΣΛ Φάρο. «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού, πέραν του τελευταίου μέρους στο 1ο δεκάλεπτο όπου δέχτηκε ένα 13-0, ήταν καλή κρατώντας τον ΠΑΟΚ χαμηλά και στη συνέχεια ο πλουραλισμός που είχε στην επίθεση με πέντε παίκτες να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων. MVP: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και από τους 21 πόντους τους 16 τους πέτυχε στο 4ο δεκάλεπτο (5 ριπάουντ). ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Ο Γιάνις Στρέλνιεκς ήταν αρκετά καλός και τελείωσε το ματς με 13 πόντους (3/5 τρίποντα). ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 48% τρίποντα ο Ολυμπιακός με 12/25 αλλά και 20 λάθη. ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Ο Μπόμπι Μπράουν και πάλι. Περπατάει στο γήπεδο… Η ανάλυση του αγώνα… Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ματς με τον Ρόμπερτς να ευστοχεί από τα 6.75μ. και τους Σπανούλη και Παπανικολάου να κάνουν με γκολ φάουλ το 9-1, ωστόσο στα 8.24 ο Μακλίν βγήκε με δύο φάουλ. Ο Ολυμπιακός έφτασε και στο 11-1 ύστερα από κλέψιμο του Μπόγρη και αιφνιδιασμό του Ουίλτζερ, και στη συνέχεια ο Ρόμπερτς με δύο καλάθια σερί και ο Παπανικολάου με κόψιμο στη ρακέτα ανέβασαν στο 17-5. Η άμυνα συνέχιζε να είναι καλή και ο Στρέλνιεκς με τρίποντο έκανε το 22-7, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ανέβασε σε όλο το γήπεδο την πίεσή του και κατάφερε να ωθήσει σε 2 λάθη τον Ολυμπιακό. Τζόουνς κάτω από το καλάθι και Γκος με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν για τον ΠΑΟΚ που έφτασε το σερί του στο 13-0 για το 22-20. Ο Σπανούλης με τρίποντο στη λήξη έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 25-20. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους δύο «Παπ» στην 5άδα, σε 3 και 4, αλλά ο Κρούμπαλι έκανε ζημιά κάτω από το καλάθι. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε τη συνοχή του στην επίθεση όμως και ο Παπανικολάου με τον Στρέλνιεκς (5 σερί πόντους) έκαναν το 35-27, ενώ ο Μάντζαρης σε κατάσταση τρανζίσιον με τρίποντο ανέβασε στο 40-27.Το σερί του Ολυμπιακού ανέβηκε στο 12-0 μετά το τρίποντο και φάουλ του Παπανικολάου (45-27 από 33-27) ωστόσο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με ένα 6-0 με τους Ζάρα και Τσόχλα για να μειώσει σε 45-33. Ο Μπράουν ήταν και πάλι σα να μην… μπήκε στο παρκέ, ενώ το άσχημο ήταν ο τραυματισμός του Γιώργου Μπόγρη στο πόδι που έχει το πρόβλημα με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια. Το 2ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 53-37. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε στο 3ο δεκάλεπτο με ένα 9-0 σερί για να μειώσει σε 53-46, τη στιγμή που ο Χαραλαμπόπουλος δέχτηκε τεχνική ποινή αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν πήραν τίποτα από αυτήν. Μετά από 4 λεπτά ο Ουίλτζερ έσπασε το ρόδι με τρίποντο και φάουλ, ο Μακλίν στη συνέχεια με γκολ φάουλ κι αυτός (αντιαθλητικό μάλιστα) και ο Παπαπέτρου με τρίποντο έδωσαν αέρα και πάλι στον Ολυμπιακό με 66-50, με τον Σφαιρόπουλο να παίζει στη συνέχεια με τρία γκαρντ. Τρίποντο και φάουλ και ο Στρέλνιεκς ενώ γκολ φάουλ σε ντράιβ και ο Μάντζαρης για το 73-55 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παπαπέτρου μπήκε πολύ δυναμικά σημειώνοντας 13 πόντους. Δύο γκολ φάουλ, ένα τρίποντο, ένα κάρφωμα, με αποτέλεσμα να κάνει το 82-64 το 89-64 και το 91-66. Με 3 λεπτά να απομένουν ο κόουτς έριξε στο παρκέ και τους Τολιόπουλο και Αρσενόπουλο. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο και ο Τολιόπουλος με ντράιβ έκαναν το 96-75 με το ματς να ολοκληρώνεται εν τέλει με 96-77. Τα Δεκάλεπτα: 25-20, 53-37, 73-55, 96-77.