Ο Π.Α.Ο.Κ. στάθηκε εξαιρετικά για 39′ λεπτά στο παρκέ του Σ.Ε.Φ., όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που χαμογέλασε στο τέλος, καθώς πήρε τη νίκη με 83-76, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Βασίλη Σπανούλη που ανέλαβε δράση στα κρίσιμα σημεία.

O "Δικέφαλος του Βορρά" έβγαλε ενέργεια στο παρκέ από τα πρώτα λεπτά και κατάφερε να πιάσει στον… ύπνο τον Ολυμπιακό. Σε τέτοιο σημείο, ώστε να πάρει προβάδισμα (3-9, 3′). Ο Ματ Λοτζέσκι ανέλαβε δράση για τους Πειραιώτες και με δικές του προσπάθειες επανέφερε την… τάξη (15-14, 7′). Ο Πρίντεζης τον ακολούθησε και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα (23-21).

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Ντούβνιακ, αλλά και τον Μάρκοβιτς κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα εκ νέου (30-34, 13′). Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις, όμως, με Πρίντεζη κια Όντομ, για να πάρει ξανά τα ηνία της αναμέτρησης (35-34, 16). Το… ντέρμπι παρέμενε σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, με τον Μιλένκο Τέπιτς να βάζει τον… επίλογο του ημιχρόνου για το 41-41.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο. Κάθε προσπάθεια από πλευράς Ολυμπιακού να δημιουργήσει σκορ, έβρισκε απάντηση από τους παίκτες του ΠΑΟΚ, που χάρη σε Χάτσερ και Μάρκοβιτς διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, χάρη στο 58-59 το οποίο διαμορφώθηκε με τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ.

Ο επιθετικός… οίστρος του Χάτσερ έφερε νωρίς - νωρίς σε θέση ισχύος τον "Δικέφαλο" (58-64, 31′). Η απάντηση ήταν άμεση, από πλευράς Ολυμπιακού, χάρη σε Πρίντεζη και Λοτζέσκι (65-64, 33′). Ο Π.Α.Ο.Κ. συνέχισε να στέκεται πολύ καλά και χάρη στους Μάρκοβιτς και Χάτσερ παρέμειναν μπροστά στο σκορ. Όλα αυτά μέχρι το 39′. Στο σημείο εκείνο ανέλαβε δράση ο Βασίλης Σπανούλης, που με δικές του προσπάθειες έφερε σε θέση ισχύος τον Ολυμπιακό (83-74, 39′). Μέχρι τέλους τίποτα δεν άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 83-76.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 14 (2), Μιλουτίνοφ 1, Πρίντεζης 16 (1), Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 17 (4), Τζόνσον-Όντομ 6, Χάντερ 11, Παπαπέτρου 5 (1), Στρόμπερρυ 6, Τσαϊρέλης, Χάκετ 4.

Π.Α.Ο.Κ. (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 10 (2), Μαργαρίτης 6, Ντούβνιακ 21 (4), Μάρκοβιτς 14 (1), Χάτσερ 19 (3), Λιάπης, Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Κώττας.