Κάνοντας μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις του, ο Ολυμπιακός διέλυσε με 3-0 σετ (25-15, 25-15, 25-13) τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στον τελικό της Σύρου και κατέκτησε το League Cup για 4η συνεχόμενη χρονιά και πέμπτη φορά στην ιστορία του. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ σοβαροί στο ματς και κατατρόπωσαν την ομάδα της Αλεξανδρούπολης με το σερβίς του. Και τώρα η προσοχή στη Ραβένα και στον πρώτο τελικό του CEV Challenge Cup την Τετάρτη, στην Ιταλία.

Η ανάλυση του ματς

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός σε ό,τι αφορά το πρώτο σετ του τελικού. Ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 6-2 και 8-4. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης αντέδρασε και με δικό της σερί ισοφάρισε σε 8-8 και 9-9. Ο Θρύλος από εκείνο το σημείο πάτησε… γκάζι. Πήρε διαφορά 3 πόντων (9-12) με τον Μπέμε να κάνει τη διαφορά. Και συνέχισε να κυριαρχεί, φτάνοντας με +5 (11-16) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, παίρνοντας πόντους από Ράουβερντινκ, Αλεξίεφ και Οϊβάνεν. Η διαφορά έφτασε στους 7 (14-21) και από το 15-21 ήρθε ένα ακόμα σερί 4-0 για το 25-15 και το 1-0 σετ του Θρύλου με τους πόντους του Πετρέα.

Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός ήταν ανταγωνιστικός μόνο στην αρχή, ως το 2-2. Από εκείνο το σημείο και μετά οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν απόλυτα και με τον Μπέμε να κάνει μεγάλο ματς, όλο και διεύρυναν την υπέρ τους διαφορά. Με τον Γερμανό κεντρικό σε μεγάλη ημέρα και τον Οϊβάνεν να δίνει λύσεις -Ράουβερντινκ και Αλεξίεφ σταθερές αξίες- οι παίκτες του Μπενίτεθ ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση. Κι από την άλλη ήταν εξαιρετικοί σε ό,τι αφορά το σερβίς. Είναι χαρακτηριστικό πώς στο 18-11 του δευτέρου σετ, είχαν ήδη 6 άσσους έναντι κανενός του Εθνικού. Ο Ζουπάνης με άσσο έκανε το 14-24 και το 15-25 και πάλι ήταν το σκορ και του δεύτερου σετ για τον Θρύλο.

Το τρίτο σετ είχε την ίδια εικόνα. Στην αρχή οι δύο ομάδες ήταν σχετικά κοντά, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάντα το προβάδισμα στο σκορ. Ο Μπέμε με τους άσσους του έκανε τη διαφορά, όπως και ο Πετρέας πάνω στο φιλέ και το ματς είχε διαδικαστικό ρόλοι. Ράουβερντινκ και Αλεξίεφ τέλειωναν τις φάσεις, ενώ ο Οϊβάνεν ήταν «καυτός» με 11/15 επιθέσεις και ποσοστό 73%. Από το 10-11 φτάσαμε στο 12-16 και το 12-20. Στο τέλος ο Μπενίτεθ έβαλε στο ματς τους Ρουμελιωτάκη και Ανδρεάδη, με τον πρώτο να παίρνει έναν πόντο και τον Αλεξίεφ να διαμορφώνει το 13-25 για το τελικό 0-3 του Ολυμπιακού, που έφερε την πρώτη κούπα της σεζόν για το τμήμα βόλεϊ Ανδρών του συλλόγου.

Τα σετ: 15-25 (25’), 15-25 (23’), 13-25 (21’)