Το είχαμε πει! Οι κοπέλες του Ολυμπιακού στη Ρωσία δεν θα έχουν άγχος! Το είχαμε πει πώς θα παίξουν καλύτερα. Όπως και έγινε. Οι «ερυθρόλευκες» διέλυσαν με 3-0 σετ την Κράσνονταρ και πέρασαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του CEV Challenge Cup.

Η ανάλυση του ματς

Τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έκαναν ένα εκπληκτικό ματς στον δεύτερο ημιτελικό. Μονάχα στην εκκίνηση του πρώτου σετ μπήκαν λίγο αγχωμένες στο ματς, όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8-4. Αλλά στη συνέχεια ήταν εξαιρετικές. Με σερί 7-0 και την Λαμπρούση να είναι κυρίαρχη στο φιλέ, γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν με 11-8. Από εκείνο το σημείο είχαν το ματς στα μέτρα του. Αποτελεσματικές στο μπλοκ, η Χίπε έπαιρνε τις μπάλες και τελείωνε τις φάσεις, οι Νιεμέρ και Πολ ήταν σε καλή ημέρα, ενώ και η υποδοχή πήγαινε καλά. Το μόνο που πέτυχε η Κράσνονταρ ήταν ισοφαρίσει σε 12-12. Από εκεί και πέρα, σερί 3-0, το σκορ 12-15 και αυτή τη διαφορά δεν μειώθηκε ποτέ με τις «ερυθρόλευκες» να κάνουν το 1-0 σετ με 25-20!

Ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο σετ, αλλά η αποφασιστικότητα που έδειξαν οι κορίτσαροι του Ολυμπιακού δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στις Ρωσίδες. Ξεκίνημα με 0-4 για τον Ολυμπιακό που έβαλε από νωρίς τις βάσεις για να πάρει το ματς. Η Χριστοδούλου μοίραζε σωστά την μπάλα και η Χίπε και οι ακραίες ήταν αποτελεσματικές στην επίθεση, την ώρα που πάνω στο φιλέ οι «ερυθρόλευκες» έδειχναν πολύ δυνατές. Η Λαμπρούση έκανε το 5-8, στέλνοντας τον Θρύλο με το προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, αυτό συνεχίστηκε και στην πορεία του σετ, η Γιώτα ήταν αποτελεσματική, Πολ και Νιεμέρ δεν αντιμετώπισαν προβλήματα, ενώ φάνηκε τα κορίτσια του Κοβάτσεβιτς πώς είχαν διαβάσει καλά τον αντίπαλο. Η διαφορά όλα και μεγάλωνε (7-13, 9-16, 12-18, 13-20) και οι «ερυθρόλευκες» δεν σταματούσαν. Και με τον πόντο της Νιεμέρ έκαναν με άνεση το 0-2 στα σετ, με 15-25.

Όσον αφορά στο τρίτο σετ, αυτό είχε τελικά διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι «ερυθρόλευκες» έστησαν πάρτι στο Κράσνονταρ και δεν άφησαν περιθώρια στις Ρωσίδες. Ξεκίνημα με 0-3 με την Χίπε, αυτό το +3 έμεινε ως το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (5-8) και συνεχίστηκε στην πορεία. Η Χριστοδούλου έδινε σωστά την μπάλα, «διαβάζοντας» την κίνηση του μπλοκ της Ντινάμο, βγάζοντας πολλές φορές είτε την Χίπε, είτε την Πολ, είτε την Νιεμέρ. Από το 8-10 φτάσαμε στο 8-14, με σερί 0-4 του Ολυμπιακού και μετά από το 10-15 το σκορ πήγε στο 10-21. Όλα είχαν τελειώσει και ο θρίαμβος της ομάδας βόλεϊ Γυναικών του Θρύλου ολοκληρώθηκε με σκορ 13-25 για το εμφατικό  0-3 μέσα στο Κράσνονταρ.

Τα σετ: 20-25 (24'), 15-25 (23'), 13-25 (22').

1ο σετ: 8-4, 13-16, 18-21, 20-25

2ο σετ: 5-8, 9-16, 14-21, 15-25

3ο σετ: 5-8, 10-16, 10-21, 13-25

Ντινάμο Κράσνονταρ (Κ. Ουσάκοφ): Πιπουνίροβα 3 (3/18 επ, 36% υπ-24% άριστες), Περεπέλκινα 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ), Νόσοβα, Ποντσκάλναγια 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ), Σοκόλοβα 4 (3/13 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ -20% άριστες), Σμιρνόβα 10 (10/24 επ) / Τρατιάκοβα (λ, 53% υπ -29% άριστες), Μπίμπινα (λ), Μπιάρντα 1 (1/4 επ), Κοσκάροβα, Μισάγκινα, Μπογκόφσκαγια 1 (1/2 επ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Νιεμέρ 13 (8/14 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 67% υπ.-33%αρ.), Πολ 14 (11/26 επ.,, 3 άσσοι, 41% υπ.-18%αρ.), Λαμπρούση 7 (2/8 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστοδούλου 4 (2/3 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χίπε 15 (12/31 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κονόμη –λ (60% υπ.-60% αρ.) / Βλαχάκη.