Ο Ολυμπιακός παίζοντας έξυπνα και καλύπτοντας τις απουσίες του φαίνονταν να κρατούσε το διπλό στα χέρια του, αλλά στο 4ο δεκάλεπτο «μπλόκαρε», δεν είχε καθαρό μυαλό και ηττήθηκε με 74-68 από την Ζαλγκίρις. Στο 11-4 πλέον, στο 10-5 οι Λιθουανοί.

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο ματς με τον Σπανούλη να συνεργάζεται με τους Μπόγρη και Παπαπέτρου για το αρχικό 2-6 ενώ ο Ρόμπερτς με τρίποντο έκανε το 4-9. «Απάντησε» ο Μιλάκνις αμέσως, δεινός σουτέρ, με τον Γιασικεβίτσιους να κτυπάει τον Μπόγρη στη ρακέτα με τον Ντέιβις. Το πήγε κάποιες φορές καλά ο Έλληνας σέντερ, ενώ έδωσε βοήθεια στο «μις ματς» του Γιανκούνας με τον Σπανούλη στη πλάτη. Το πλήρωσε βέβαια ο Ολυμπιακός, από τον Μιλάκνις και πάλι στην αδύναμη πλευρά που είχε «απάντηση» (ξανά) στο τρίποντο του Σπανούλη για το 12-12.

Μάχες έδωσε και ο Παπαπέτρου με τον Γιανκούνας, τον πήγε καλά τον αρχηγό της Ζαλγκίρις, ωστόσο ο ρήγματα προκάλεσε ο Μίσιτς. Αρχικά στον Ρόμπερτς (στο ένας με έναν) και μετέπειτα με τον  Σπανούλη. Ο Ολυμπιακό κρατούσε σταθερά τον έλεγχο, απέναντι στο γρήγορο παιχνίδι της Ζαλγκίρις με τους δύο «Παπ» να σκοράρουν με πρόσωπο στο καλάθι για το 16-17, ωστόσο Μίσιτς και Καβαλιάσουκας, που έβγαινε στη συνέχεια με τον Παπανικολάου – αλλά και τα 4 λάθη του Ολυμπιακού- έδωσαν την ευκαιρία στην Ζαλγκίρις να περάσει μπροστά με 22-19 στο 1ο δεκάλεπτο.

Ο Σφαιρόπουλος ξεκίνησε από το 1ο και… συνέχισε στο 2ο δεκάλεπτο με ψηλό σχήμα: Με τον Στρέλνιεκς στον «άσο», τρία 3άρια και τον Μακλίν στο «5». Ο Πάνγκος έβαλε με τρίποντο την Ζαλγκίρις μπροστά με 6 πόντους (25-19) αλλά Τόμπσον με ντράιβ και Μακλίν με γκολ φάουλ (έβαλε τον Ουάιτ μέσα στο καλάθι) μείωσαν ακαριαία σε 25-24. Επιστροφή Ρόμπερτς και πιο ορθολογικό σχήμα και πάλι για τον Ολυμπιακό. Πολύ ωραίο μπάσκετ με συνεχείς και γρήγορες πάσες και τρίποντο του Στρέλνιεκς, με τον Γιασικεβίτσιους να δίνει εντολή για πίεση στα 4/4 του γηπέδου και να βλέπει τον Ντέιβις μετά το 29-29 από επιθετικό να διαμαρτύρεται και να παίρνει τεχνική ποινή.

Την άδραξε ο Ολυμπιακός με βολή του Στρέλνιεκς ενώ ο Ρόμπερτς χόρεψε την άμυνα της Ζαλγκίρις και πήγε μέχρι μέσα για το 29-32 ενώ ο Τόμπσον με τρίποντο κι αυτός απέσπασε τον Ολυμπιακό με 4 για το 31-35. Ο Καβαλιάουσκας έβγαινε «χετζ άουτ» στον Σπανούλη και ο Γιανκούνας πήγε στον Μπόγρη, με αρνητική συνέπεια το 8ο λάθος του Ολυμπιακού ενώ πίσω στις αλλαγές βγήκε ο ψηλός της Ζαλγκίρις με τον… Στρέλνιεκς και η Ζαλγκίρις πήρε τον 14ο πόντο της μέσα στο ζωγραφιστό για το 34-35. Ο Ολυμπιακός έλεγχε τα ριμπάουντ (8-13) αλλά τα λάθη τους έφτασαν τα 10 στην πίεση της Ζαλγκίρις με τον Πάνγκος, που έτρεχε σε κάθε ευκαιρία να κάνει το 36-38 του 2ου δεκαλέπτου (14-19 επιμέρους).

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο 3ο δεκάλεπτο στον… ρυθμό της Ζαλγκίρις η οποία κτύπησε με τον Γιανκούνας με σουτ από τα 5 μέτρα, με δημιουργίες του Πάνγκος που περνούσε εύκολα τον Ρόμπερτς και στη συνέχεια του πήρε το 3ο φάουλ. Ο Μιλάκνις έβγαινε αστραπιαία από τα σκριν για τρεις και έκανε το 43-40. Απάντησε ο Παπανικολάου, με τον Ολυμπιακό να έχει χάσει τον ειρμό του στην επίθεση, και ο Μιλάκνις με τρίποντο (4/6) και βολές από το αντιαθλητικό του Παπανικολάου ανέβασε σε 48-44 με 12-6 επιμέρους. Εκεί που δεν τον πήγαινε το τρίποντο (5/14) ο Παπαπέτρου, από το επιθετικό του Μπόγρη έκανε το 48-47 από τα 6.75μ. με τον Έλληνα ψηλό να βγάζει και καλές άμυνες και να έχει κλείσει τη ρακέτα με την βοήθεια του Παπαπέτρου. Τεχνική ποινή ο Γιασικεβίτσιους και ο Τόμπσον με πιρουέτα (και μπόλικη δουλειά στα ριμπάουντ) αλλά και στη συνέχεια ο Παπανικολάου με τρίποντο έκαναν το 48-53, με 9-0 σερί, που ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» είδαν ξανά το ίδιο έργο με τον Γιανκούνας να σουτάρει από τα 5 μέτρα από το πλάι για το 52-53, με τον Γιασικεβίτσιους να παίζει με τα δύο του «τεσσάρια» (Γιανκούνας, Ουλανόβας) και χωρίς καθαρό ψηλό. Ο Ολυμπιακός βραχυκύκλωσε, έκανε το 13ο λάθος του και ο Ουλανόβας με τον ίδιο τρόπο όπως ο Γιανκούνας έκανε το 54-53 (6-0 σερί). Σπανούλης και Πάνγκος συνέχισαν με τρίποντα, ο Παπαπέτρου το ίδιο αλλά πάταγε γραμμή και ο Ουλανόβας πάλι με το 7ο/16 τρίποντο για την Ζαλγκίρις και το 60-58. Ο Ολυμπιακός είχε κολλήσει, δεν είχε καθαρές λύσεις, ο Σπανούλης αστόχησε σε 2 τρίποντα, το ένα τραβηγμένο, η μπάλα δεν ακουμπούσε μέσα και ο Πάνγκος με τρίποντο (8/17) ανέβασε στο 65-58 (17-5) στο 37΄.

Ο Στρέλνιεκς έδωσε τη λύση με σουτ (αλά Τελ Αβίβ) και φάουλ για το 65-61, αδράνησε ο Σπανούλης και ο Μίσιτς με τρίποντο ανέβασε ξανά σε 68-61 αλλά ο Τόμπσον ακαριαία μείωσε και πάλι σε 68-64 (στο 38΄) με τον 10ο πόντο του. με κοντό σχήμα και ο Ολυμπιακός (χωρός Μακλίν) και με ντράιβ ο Τόμπσον βρήκε τον Παπαπέτρου από κάτω για το 69-66, ωστόσο ο Πάνγκος έβγαλε άλεϊ ουπ στον Ουάιτ για το 71-66 στα 44΄΄. 2/2 βολές ο Σπανούλης για το 71-68, ωστόσο παρά το γεγονός πως βγήκε η άμυνα, ο Ουάιτ με φόλοου κάρφωμα σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του.

Τελικό σκορ 74-68 με βολές του Πάνγκος στο τέλος και 4η ήττα για τον Ολυμπιακό στη φετινή Ευρωλίγκα που επέτρεψε στην Ζαλγκίρις ένα επιμέρους 26-15 στο 4ο δεκάλεπτο.

Τα Δεκάλεπτα: 22-19, 36-38, 48-53, 74-68.