Μετά από απουσία για 26′ από το παρκέ στον αγώνα με τη Μπάμπεργκ και την ήττα στο Σ.Ε.Φ., ο Ολυμπιακός ήταν ξανά… Ολυμπιακός και πέρασε εύκολα από τη Ρόδο επικρατώντας του Κολοσσού με 53-73.

Με άμυνα που "τσάκιζε κόκκαλα" και έναν Ντι Τζέι Στρόμπερρυ να κάνει πράματα και θάματα, οι Πειραιώτες πάτησαν γκάζι στην 3η περίοδο και καθάρισαν τη νίκη κάνοντας το 13/14 και πλέον περιμένει τον Παναθηναϊκό στο Σ.Ε.Φ. για να περάσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Από ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός επέβαλε το ρυθμό του παίζοντας εκπληκτική άμυνα και πήρε κεφάλι στο σκορ με 5-13. Ένα κενό στο σκοράρισμα και 6-0 των γηπεδούχων, έφερε το ματς στο 11-13 για να λήξει το δεκάλεπτο 14-15.

Το ματς πήγαινε στο πόντο στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τον Θρύλο να κάνει ένα ξέσπασμα και να περνά με 23-28 στο 16′ όμως στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου μισού του αγώνα, οι Ροδίτες με διαδοχικά τρίποντα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 30-30.

Στην τρίτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι με τρομερή άμυνα και με τον Μιλουτίνοφ να κάνει "πάρτυ" κάτω από τα καλάθια, ουσιαστικά καθάρισε το ματς καθώς από το 32-32 στο 22′ το σκορ πήγε στα επίπεδα του +15 με 33-48 στο 37′ για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +13 με 42-55.

Στην τέταρτη περίοδο ο Θρύλος χωρίς να "τρέξει" ιδιαίτερα, διατήρησε σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά 52-63 και με τον Στρόμπερρυ να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και να σκοράρει διαρκώς από την περιφέρεια διαμορφώθηκε το τελικό 53-73.