Κρίμα γι’ αυτόν τον κόσμο! Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με 62-70, για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν χωρίς πάθος και πίκραναν τον κόσμο, που για μια ακόμα φορά ήταν συγκλονιστικός. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν το ρυθμό του κόσμου και γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στη φετινή διοργάνωση. Οι Πειραιώτες για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι ήταν άστοχοι και έμειναν χαμηλά στο σκορ. Μάλιστα, ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 15/37 δίποντα και 6/23 τρίποντα! Ο μόνος που πάλεψε ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος παρότι έβαλε 18 πόντους δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα. Ο Λετονός είχε 3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Μετά τον Στρέλνιεκς το… χάος! Ο Τόμπσον πέτυχε μόλις 1 πόντο με 0/3 τρίποντα, ο Παπανικολάου είχε 2 πόντους με 1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, ο Μιλουτίνοφ έμεινε στους 4 με 2/7 δίποντα και ο Ρόμπερτς έβαλε μόλις 3 με 1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντα και 1/1 βολές. Κακό ξεκίνημα, αλλά ισορρόπησε το ματς Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 11-2. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άστοχοι στην επίθεση και είχαν πολλά προβλήματα στην άμυνα. Η εικόνα των γηπεδούχων δεν άρεσε καθόλου στον Γιάννη Σφαιρόπουλο, ο οποίος κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ. Οι φωνές του έμπειρου κόουτς ξύπνησαν τους παίκτες του Ολυμπιακού, οι οποίοι αντέδρασαν και έτρεξαν ένα σερί 10-2. Ο Ρόμπερτς με γκολ – φάουλ έκανε το 11-5 και στη συνέχεια ο Στέλνιεκς πέτυχε τρίποντο για το 13-8. Ο Μάντζαρης με 2/2 βολές μείωσε στους 3 (10-13) και ο Στρέλνιεκς πέτυχε νέο καλάθι για το 12-13. Ο Ρίβερς με τρίποντο έκανε το 16-12, όμως, ο Ολυμπιακός απάντησε και με 5 πόντους από τους Στρέλνιεκς και Μάντζαρη έφερε τα πάνω – κάτω και στο τέλος του δεκαλέπτου προηγήθηκε με 17-16. Αστοχος και χωρίς ρυθμό Η δεύτερη περίοδος, ωστόσο, ξεκίνησε όπως ακριβώς και η πρώτη, με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος και τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα σερί 7-0. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευτήκαν το μπλακ – άουτ των γηπεδούχων και προηγήθηκαν με 23-17, αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά τη μίνι διακοπή, ο Παπαπέτρου μείωσε με τρίποντο σε 25-20 και ο Στρέλνιεκς με καλάθι στον αιφνιδιασμό έριξε τη διαφορά στους 3 (25-22). Λίγο αργότερα ο ΜακΛίν με φόλοου έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής (25-27), όμως οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν δύο τρίποντα από τους Γκιστ και Σίνγκλετον, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 27-33. Ο Παπαπέτρου απάντησε για το 30-33, όμως, στην εκπνοή του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έχασαν το ριμπάουντ και Γκιστ διαμόρφωσε το τελικό 30-35 του πρώτου ημιχρόνου. Αντέδρασε, αλλά… Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γκιστ με τρίποντο έκανε το 38-30 και οι «ερυθρόλευκοι» με πέντε πόντους από τους Μιλουτίνοφ και Στρέλνιεκς μείωσαν σε 38-35. Ο Λετονός γκαρντ βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 2 πόντους (38-40), ενώ λίγο αργότερα πέτυχε γκολ – φάουλ και ισοφάρισε σε 44-44. Ο Τόμπσον με 1/2 βολές έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό και ο ΜακΛίν με παλικαρίσιο καλάθι έφερε τον Θρύλο στο +3 (47-44). Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, με καλάθι του Γκάμπριελ και ένα τυχερό τρίποντο του Ρίβερς (με ταμπλό!!) έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 49-47. Κατώτερος των περιστάσεων Ο Αμερικανός στην πρώτη επίθεση της τελευταίας περιόδου πέτυχε δίποντο για το 51-47, όμως, ο Ολυμπιακός απάντησε και μείωσε με τον Πρίντεζη σε 51-49. Ο Παναθηναϊκός, με τη γνωστή του τύχη, πέτυχε τρίποντο με τον Γκάμπριελ για το 54-49. Ο Λεκαβίτσιους έκανε το 56-49 και στην επόμενη φάση οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 51-56 με κάρφωμα του ΜακΛίν. Οι Πειραιώτες ήταν πολύ άστοχοι, με αποτέλεσμα 5 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου να είναι πίσω με 7 πόντους (51-58). Ο Παπαπέτρου με γκολ – φάουλ μείωσε σε 54-58, όμως, ο Λοτζέσκι πέτυχε τρίποντο για το 54-61. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, όμως, οι παίκτες του παρέμειναν υποτονικοί και άστοχοι. Λίγο αργότερα ο προπονητής του Ολυμπιακού κάλεσε και νέο τάιμ άουτ με το σκορ στο 54-63. Και πάλι, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έβγαλαν αντίδραση, με τον Λεκαβίτσιους να κάνει το 54-66. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα μίνι σερί 4-0 και μείωσαν σε 58-66, όμως, η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια και γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στη φετινή Ευρωλίγκα. Τα δεκάλεπτα: 17-16, 30-35, 47-49, 62-70 Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 10, Παπαπέτρου 11 (2), Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοφ 4 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 18 (3), Πρίντεζης 3 (1/5διπ., 0/3τρ., 1/2β.), Παπανικολάου 2 (1/6 σουτ), Μάντζαρης 9 (1), Ρόμπερτς 3, Τόμπσον 1 (0/3τρ.). Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Ρίβερς 12 (3/3διπ., 2/4τρ.), Γκιστ 15 (3), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 14 (1), Γκάμπριελ 5 (1), Λοτζέσκι 9 (1), Καλάθης 6, Αντετοκούνμπο.