Ο Ολυμπιακός χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα, νίκησε στην Χαλκίδα την Κύμη με 85-56 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν σοβαροί και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Το παιχνίδι, πάντως, σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Βαγγέλη Μάντζαρη, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο  χτύπησε στο δάχτυλο του ποδιού του και παρακολούθησε το δεύτερο ημίχρονο από τον πάγκο.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Χόλις Τόμπσον, ο οποίος αγωνίστηκε για 25:34 λεπτά, στα οποία είχε 18 πόντους με 5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Από εκεί και πέρα, πολύ καλός ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους, ενώ από 11 πόντους είχαν οι Δημήτρης Αγραβάνης και Βασίλης Τολιόπουλος. Στον αγώνα με την Κύμη πήρε λεπτά συμμετοχής και ο Νίκος Αρσενόπουλος, ο οποίος αγωνίστηκε για 10:54 λεπτά, στα οποία είχε 4 πόντους (2/2 δίποντα) και 2 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει το βλέμμα του στο παιχνίδι της Ευρωλίγκας με την Μάλαγα, την οποία θα υποδεχθεί στο ΣΕΦ την ερχόμενη Παρασκευή.

Σόου από τον Τόμπσον

Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και με καλάθια των Στρέλνιεκς, Μάντζαρη και Τόμπσον προηγήθηκε με 6-3. Ο Αμερικανός… ξαναχτύπησε για το 8-3 και λίγο αργότερα ο Μιλουτίνοφ με καλάθι έκανε το 10-6. Ο Τόμπσον ήταν απολαυστικός στο πρώτο δεκάλεπτο και με 9 σερί πόντους έφερε τον Θρύλο στο +13 (19-6). Ο Μάντζαρης με δύο εύστοχες βολές έκανε 21-8 και ο Σμιθ με δίποντο διαμόρφωσε το τελικό 10-21 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ανέβασε τη διαφορά

Στη δεύτερη περίοδο ο Τζόουνς με καλάθι έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (12-21), όμως, ο Πρίντεζης με εντυπωσιακό κάρφωμα μπροστά στον Τρέιλερ έδωσε και πάλι αέρα 11 πόντων στους «ερυθρόλευκους» (12-23). Οι Πειραιώτες είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και όσο περνούσε η ώρα η διαφορά ανέβαινε ακόμα περισσότερο.  Ο Ολυμπιακός με καλάθια των ΜακΛίν, Μιλουτίνοφ, Τόμπσον και Πρίντεζη προηγήθηκε με 30-16 και ο Παπαπέτρου με τρίποντο έκανε το 33-16. Οι γηπεδούχοι στην επόμενη φάση μείωσαν σε 33-18, όμως, ο Τολιόπουλος με εντυπωσιακή κίνηση και πολύ ωραίο καλάθι έδωσε ξανά προβάδισμα 17 πόντων στην ομάδα του. Ο Μιλουτίνοφ με πέντε σερί πόντους ανέβασε τη διαφορά στους 19 (21-40) και λίγο αργότερα ο Αγραβάνης σκόραρε δίποντο για το 42-21! Στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο Μιλουτίνοφ με μια εύστοχη βολή έκανε το 43-23 και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο στο +20.

Δύο πρόσωπα

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και με τρεις πόντους από τον Μανωλόπουλο και ένα πόντο από τον Τρέιλορ μείωσαν σε 27-43. Ο Ολυμπιακός δεν είχε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και η Κύμη με τέσσερις πόντους από τον Τρέιλορ και δύο Τζόουνς κατέβασε τη διαφορά στους 12 (33-45). Ο Τολιόπουλος με τρίποντο διέκοψε το σερί των γηπεδούχων και έδωσε ξανά αέρα 15 πόντων στους Πειραιώτες (33-48). Μετά το τρίποντο του νεαρού γκαρντ, ο Θρύλος βρήκε ρυθμό και με τέσσερις πόντους από τους Μιλουτίνοφ και Αγραβάνη προηγήθηκε με 52-33. Λίγο αργότερα ο Τολιόπουλος πέτυχε και νέο τρίποντο για το 57-35 και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 61-35.

Δοκιμές από τον Σφαιρόπουλο

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να δίνει χρόνο συμμετοχής στον Αρσενόπουλο και στον Μπόγρη και να δοκιμάζει πρόσωπα και σχήματα ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Οι «ερυθρόλευκοι» παρά τις αλλαγές και τις δοκιμές, ανέβασαν και άλλο τη διαφορά και προηγήθηκαν με 30 πόντους (69-39). Το τελικό 56-85 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει εύκολα την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 23-43, 35-61, 56-85

Κύμη (Καστρίτης): Οκερεαφόρ 11 (2), Τσαγκαράκης 10 (2), Γλυνιαδάκης 2, Ο’ Μπράιαν, Σμιθ 5, Μανωλόπουλος 6 (2), Έντουαρντς, Γερομιχαλός, Τζόουνς 10, Σακελλαρίου, Τρέιλορ 12, Μητσιμπόνας.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Αγραβάνης 11, Μιλουτίνοφ 12, Στρέλνιεκς 2, Μάντζαρης 4, Τόμπσον 18 (2), ΜακΛίν 4, Τολιόπουλος 11 (3), Παπαπέτρου 9 (1), Αρσενόπουλος 4, Ρόμπερτς, Μπόγρης 2, Πρίντεζης 8.